Γενικά Να παρω καναρινι η budgie;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης angel16
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

angel16

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2013
Μηνύματα
168
εχω μονο ενα μεγαλο κλουβι και δεν ξερω τι να παρω απο τα δυο να παρω παρεα στην ρικα μου η οποια πλεον στο καινουριο κλουβι δεν καθεται με τιποτα τσιριζει συνεχεια και θελει να ειναι εξω μπροστα στον καθρεπτη και να παιζει με την αντανακλαση μια μερα χτυπησε κιολας καθως πετουσε προς τον καθρεπτη η να παρω καναρινι που ειχα αρχικα στο νου μου και για αυτο ειχα αγορασει το συγκεκριμενο κλουβι; :/ εχω και αλλα μικροτερα κλουβια εως 30εκ μηκος που τα ειχα ως καραντινα για τα Budgie αλλα πιστευω πως εκει το καναρινι δεν θα εχει χωρο.. Επισης φοβαμαι να βαλω τους παπαγαλους μαζι μετα την καραντινα φυσικα γιατι μπορει να τσιμπιουνται μεταξυ τους ειναι και η διαφορα ηλικιας που θα εχουν τι λετε;
 
Ο καθρεπτης δεν ειναι καλη ιδεα γιατι το πουλι νομιζει οτι ειναι το ταιρι του και δενεται μαζι του! Η ρικα τι ειδος πουλιου ειναι;
 
Άμα η Ρίκα σου είναι είναι ένα είδος παπαγάλου, τότε καλύτερα να πάρεις ένα όμοιο με αυτήν είδος σε αρσενικό! Άμα θες γράψε μας τι είδος παπαγάλου έχεις και θα σου απαντήσουμε για το τι είδος πουλιού να αγοράσεις! Περιμένουμε απάντηση σου! Φιλικά Αμβρόσιος!
 
Γεια σου, ναι απάντησε πρώτα όπως σου είπαν και τα παιδιά για το είδος του πουλιού που ήδη έχεις γιατί διαφορετικά δεν μπορούμε να σου πούμε γνώμες. Πάντως γενικά να πούμε, παπαγαλάκια με καναρίνια δεν συγκατοικούν για πολλούς λόγους, διατροφικούς, διαφοράς δυναμικότητας κτλ
 
το ειδος ειναι Budgie φυσικα και δεν θα εβαζα καναρινι με παπαγαλο μαζι σκεφτομουν να αγορασω και καναρινι και Budgie τα δυο Budgie ξεχωριστα σε μεγαλα κλουβια και το καναρινι σε ενα ποιο μικρο ειναι περιπου 35εκ μηκος αλλα μου φαινεται οτι θα αδικισω το καημενο το καναρινι που αρχικα ειχα το μεγαλο κλουβι για αυτο. η ρικα (παπαγαλακι Budgie)δεν ξεκολαει απο τον καθρεπτη εχουμε ενα τεραστιο καθρεπτη στην ντουλαπα και καθετε εκει οταν ειναι ελευθερη αμα την εχω στο σαλονι θα πεταξει στο δωματιο και θα παει στον καθρεπτη εχει τρελαθει με αυτον τον καθρεπτη μπορω να πω πως ζωντανεψε απο εκει που ηταν στεναχωριμενη χωρις το ταιρι της τωρα ειναι πιο δραστηρια δεν ξερω τι να κανω
 
Ωραία κατάλαβα :) Η αλήθεια είναι πως 35 εκ. είναι απολύτως οριακά για το καναρίνι. Επειδή αξιοποιεί κυρίως το μήκος, θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 50 εκ. Από την άλλη, τα Budgies είναι κοινωνικά και θα της έκανε καλό μια παρέα. Το μεγάλο κλουβί τι μήκος και ύψος έχει;
 
το μεγαλο κλουβι εχει μηκος 50εκ και υψος 35 ειναι για καναρινι περισσοτερο παρα για παπαγαλακι
 
Ναι γι' αυτό σε ρώτησα το ύψος. Έχει μήκος αλλά το ύψος είναι μικρό για παπαγάλο. Βάλε καναρίνι προς το παρόν, αφού την παπαγαλίνα της βγάζεις και έξω αρκετές ώρες και γυμνάζει τα φτερά της και όταν μπορέσεις να πάρεις ή να φτιάξεις μεγαλύτερο κλουβί της παίρνεις και παρέα. Λέω εγώ τώρα :)
 
η παπαγαλινα εχει δικο της κλουβι με μεγαλο υψος το κλουβι χωραει 2 αλλα μπορει να τσιμπιουνται βγαινει και καθε μερα ισως αγορασω ακομα ενα κλουβι ψηλο θα δω τι θα κανω!
 
Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις ένα παπαγαλάκι παρέα για την Ρίκα σου. Στο κλουβί των 30 εκ. Δεν θα έβαζα κανένα πουλάκι, θεωρώ ότι είναι εκτός ορίου.
 
και εγω αυτο πιστευω ποτε δεν το χρησημοποιησα για σπιτι ενος πουλιου απλα για καραντινα!
 
η παπαγαλινα εχει δικο της κλουβι με μεγαλο υψος το κλουβι χωραει 2 αλλα μπορει να τσιμπιουνται βγαινει και καθε μερα ισως αγορασω ακομα ενα κλουβι ψηλο θα δω τι θα κανω!
Μπερδεύτηκα τελικά μάλλον στο τι κλουβιά έχεις. Δεν ξέρω τι δεν κατάλαβα, το 50 Χ 35 ύψος κάνει για το καναρίνι πάντως.
 
σε μπερδεψα αρκετα το κλουβι τησ ρικα ειναι μεγαλο και χωραει ακομα 1 επισης το 50εκ το αγορασα αρχικα για το καναρινι και εχω 2 μικρα 35εκ για καραντινα!
 
Χα χα εντάξει. Το δίλημμα ποιο είναι; Ότι θέλεις να αγοράσεις μόνο ένα πουλάκι; αν είναι έτσι, πάρε άλλο ένα παπαγαλάκι τότε :)
 
Το διλημμα ειναι το κλουβι κανονικα ειναι για καναρινι βρηκα λυση θα παρω ενα ακομα κλουβι για παπαγαλακι και θα αγορασω και καναρινι και παπαγαλακι
 
Χα χα συγγνώμη γιατί πάλι μπερδεύτηκα. Αφού είπες το κλουβί της παπαγαλίνας είναι μεγάλο γιατί να πάρεις δεύτερο κλουβί; Για την περίοδο της καραντίνας;
Αυτό έγραψες πιο πάνω:
σε μπερδεψα αρκετα το κλουβι τησ ρικα ειναι μεγαλο και χωραει ακομα 1 επισης το 50εκ το αγορασα αρχικα για το καναρινι και εχω 2 μικρα 35εκ για καραντινα!
 
Γιατι φοβαμαι οτι θα μαλωνουν ειναι 10 χρονων η ρικα και τα παπαγαλακια στο πετ σοπ 4 μηνων
 
Μάλιστα. Αν ήμουν στην θέση σου και είχα αυτό τον προβληματισμό, θα έπαιρνα το αρσενικό Budgie, θα το άφηνα 40 μέρες καραντίνα στο μεγαλύτερο κλουβί. Το πιθανότατο είναι ότι θα το δεχθεί μετά την από μακριά συγκατοίκηση. Με την λήξη της καραντίνας, θα έκανα μία απολύμανση στο κλουβί και θα έπαιρνα το καναρινάκι μου. Τώρα πάλι όπως σε βολεύει εσένα καλύτερα :)
 
Εξαιρετικη ιδεα θα την ακολουθησω και αν τσιμπιουνται αγοραζω αλλο κλουβι ευχαριστω για την βοηθεια!
 
Back
Top