Γενικά Να παρω μπαντζι για φιλο στο κοκατιλ;

mixalis20032015

PB New Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2015
Μηνύματα
75
Πόλη
Ελευσίνα
γεια σας παιδια θα ηθελα να μου πειτε επειδη εχω ενα κοκατιλ θα ηθελα να του παρω ενα φιλο οχι συγκατοικο φιλο μπορω να του παρω ενα μπαντζι για φιλο;

ειδα κιαλα φορουμς αλλα θα ηθελα και την δικη σας αποψη
 
Το καλύτερο θα ήταν να του πάρεις αλλά θα χρειαστείς άλλο κλουβί (μεγαλύτερο).
Εάν δεν θές αυγά μην πάρεις θηλυκό.
Για μπάτζι δεν πειράζει αλλά θα είναι καλύτερο και για τα 2 πουλιά να είναι με το είδος τους για να είναι πιο οικία.
Να πάρεις ένα παπαγάλο περίπου στην ηλικία του προηγούμενου.
 
και κατι αλλο μπορει να φτιαξω μια εξωτερικη κλουβα και να βαλω τον αρσενικο κοκατιλ και να παρω ενα θυληκο κοκατιλ σε περιπτωση που γεννησει θα υπαρχει προβλημα τον χειμωνα με το κρυο και τα μωρα;
 
και κατι αλλο μπορει να φτιαξω μια εξωτερικη κλουβα και να βαλω τον αρσενικο κοκατιλ και να παρω ενα θυληκο κοκατιλ σε περιπτωση που γεννησει θα υπαρχει προβλημα τον χειμωνα με το κρυο και τα μωρα;
Τα κοκατίλ και γενικά όλοι οι παπαγάλοι δεν είναι για έξω.. Δεν αντέχουν στο κρύο... και επίσης η αναπαραγωγή των κοκατίλ δεν είναι πολύ εύκολο εγχείρημα και θέλει εμπειρία πολύ... Πόσα χρόνια έχεις το κοκατίλ σου;
 
Τα κοκατίλ και γενικά όλοι οι παπαγάλοι δεν είναι για έξω..
Μεγάλο λάθος...
Οι παπαγάλοι σε σχέση με τα άλλα πουλιά (καναρίνια, finch κ. Α) είναι πολύ ανθεκτικά πουλιά και μια εξωτερική κλούβα θα είναι παράδεισος (ο καλύτερος παράδεισος μετά από το να είναι ελεύθερα)
Απλά να τους φτιάξεις υπόστεγο και μια προφυλαγμένη γωνίτσα.
 
Κοίτα.
Η Αλίκη λέει πως το χειμώνα τα πράγματα είναι επικίνδυνα για τους παπαγάλους λόγο κρύου.
Εγώ απάντησα πως οι παπαγάλοι δεν έχουν τόσο μεγάλο θέμα και είναι αρκετά ανθεκτικά πουλιά αρκεί να βάλεις το κλουβί σε μια γωνίτσα προφυλαγμένο από κρύα ρεύματα αέρα.
και επίσης η αναπαραγωγή των κοκατίλ δεν είναι πολύ εύκολο εγχείρημα και θέλει εμπειρία πολύ... Πόσα χρόνια έχεις το κοκατίλ σου;
Τώρα σε αυτό δεν υπάρχει διαφωνία.
 
και κατι αλλο μπορει να φτιαξω μια εξωτερικη κλουβα και να βαλω τον αρσενικο κοκατιλ και να παρω ενα θυληκο κοκατιλ σε περιπτωση που γεννησει θα υπαρχει προβλημα τον χειμωνα με το κρυο και τα μωρα;

τα κοκατιλ μπορουν να μεινουν εξω το χειμωνα αρκει η προσαρμογη τους να ξεκινησει απο τωρα και σταδιακα οσο πεφτει η θερμοκρασια να συνηθισουν. Το μεσα εξω απο το σπιτι κατα τη διαρκεια του χειμωνα θα τα αρρωστησει, δεν μπορει απο τη ζεστη με καλοριφερ να το βγαλεις εξω σε χαμηλη θερμοκρασια ακομα και αν εχει βγαλει ηλιο γιατι πολυ ευκολα θα σου κρυωσει.
Το να μεινει το χειμωνα εξω προϋποθετει οτι το μερος οπου θα το εχεις θα ειναι ασφαλες και καλυμενο απο καιρικες συνθηκες(αερας, βροχη).
Σε καμια περιπτωση ομως μα σε καμια δεν θα βαλεις φωλια στο κλουβι που θα εχεις εξωτερικα τα πουλια σου! Αν θα παρεις ζευγαρι στο αρσενικο σου η αναπαραγωγη θα ξεκινησει την ανοιξη οχι μεσα στο χειμωνα και οχι σε συνθηκες που οπως ο περσινος χειμωνας ηταν δυσκολος και βαρυς. Δεν θα βαλεις τα πουλια σου να ζοριστουν και να εξαντληθουν για να κανουν γεννες που οι περισσοτερες θα αποτυχουν αν ο καιρος χειροτερεψει.
 
ναι δυο εβδομαδες σε ευχαριστω Marilenaki
Μιχάλη μου συγγνώμη που θα στο πω αλλά με εμπειρία πάνω στα κοκατίλ μόλις 2 εβδομάδων ακόμα δεν μπορείς να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή και δε θα σου συνιστούσα να πάρεις και 2ο κοκατίλ.. Προς το παρόν τουλάχιστον!
 
τα κοκατιλ γενικα ειναι ηρεμα και συγκαταβατικα πουλια συγουρα μια παρεα ειναι οτι καλητερο και αυτη συγουρα ειναι καποιο κοκατιλ που αν ειναι και διαφορετικου φιλου ισως γινουν ζευγαρι στο μελλον παρεα τωρα κανουν και με μπατζι και με λοβμπερντ αλλα με ρισκοστο ισως να μαλωνουν οσο αναφωρα να ειναι στο ιδιο κλουβι. Εχω λοβμπερντ με κοκατιλ που κανουν παρεα στο ιδιο κλουβι! αν τωρα μηλας για να τα εχεις σε διαφορετικα κλουβια οτι παπαγαλο παρεις θα κανουν παρεα δεν εχεις προβλημα. Για το εξω τωρα ειναι ενα μεγαλο θεμα που θελει προσοχη. Εγω τα εχω μονημα στο μπαλκονι αλλα σττο πισω μερος που η θερμοκρασιαδυσκολα πευτει το χειμωνα κατω απο 15 βαθμους και τα βραδια τα σκεπαζω. Και φυσικα οτι κιαν αποφασισεις θα πρεπει να διαβασειςπρωτα για την καραντινα που βαζουμε καθε νεο πουλι που φερνουμε σπιτι πριν το βαλουμε μαζι ή σε ξεχωριστο κλουβι κοντα σε αυτο που εχουμε.
 
Back
Top