Γενικά Να παρω στο δωματιο μου μια ημερη ροζελα που εχω;

Steliospir

PB Member
Εγγραφή
6 Σεπ 2009
Μηνύματα
249
Πόλη
Άγιοι Δέκα
Εχω μια ροζελα και ειναι αρκετα ηρεμη! Και ημερη! Αλλα τν εχω μαζι με αλλα παπαγαλακια! Σκεφτηκα, επειδη ειναι ημερη, να την παρω στο δωματιο μου... Εννοω να τν εχω ελευθερη!😕
 
To πουλι χρειαζεται ενα ευρυχωρο κλουβι με παιχνιδια και πατηθρες, οχι ενα ανθρωπινο δωματιο που μπορει να κρυβει ενα σωρο κινδυνους. 😉
 
οταν λες ελευθερη; συνεχεια; να μην εχει το δικο της κλουβι; το οτι την εχεις με αλλα παπαγαλακια διαφορετικου ειδους και παλι δεν ειναι σωστο...
 
Σε ένα ανθρώπινο δωμάτιο ένα πουλί μπορεί να τραυματιστεί θανάσιμα πέφτοντας πίσω απο έπιπλα, κουρνιάζοντας επάνω σε επικίνδυνα σημεία, μασώντας πράγματα που δεν πρέπει, κτλ.
Επίσης θα σου λερώνει παντού με κουτσουλιές, πούπουλα και σπόρια παντού.
Τα πουλιά αισθάνονται πολύ πιο ασφαλή στα δικά τους κλουβιά αρκεί να είναι ευρύχωρα, να έχουν επαρκή τροφή και νερό, κατάλληλες πατήθρες και παιχνίδια.
 
σκέψου απλά μια τυπική μέρα,ξυπνάς κατα τις 8(?) για να πας στη δουλειά σου.σαν κάθε φυσιολογικό άνθρωπο έτσι κ εσύ όταν ξυνπάς λειτουργείς μισός κανονικά και μισός κοιμησμένο(εν λίγης, λειτουργείς μηχανικά), ασυναίσθητα λοιπόν ανοίγεις τα πατζούρια...bye bye ροζέλα, κάθεται το πουλάκι πάνω στο κρεβάτι σου πχ και εσύ ρίχνεις ένα βιβλίο (καταλάθος) πέφτει πάνω του, παλι bye bye ροζέλα, λείπεις για τη δουλειά σου,τρώει κανένα καλώδιο...bye, για να μη μιλήσω για την ακαταστασία και τη βρομιά που θα προκαλεί στο δωμάτιο[όπως είπε και η Μαρία] καλύτερα στην κλούβα,ή τουλάχιστον βάλε τη στο δωμάτιό σου, αλλα με κλουβί,όχι ελεύθερη
 
ακριβως αν θελεις επειδη ειναι ημερη να την εχεις ημερη κ να γινει ακομα πιο πολυ παρτην στο δωματιο σου αλλα με καινουριο κλουβακι.. Και να την βγαζεις εξω υπο επιβλεψη παντα.
 
ε ναι αν ειναι σε κλουβι τοτε γιατι να υπαρχει προβλημα; Μονο το περος οπου θα την βαλεις στο δωματιο σου να ειναι καταλληλο πχ οχι διπλα στο καλοριφερ αλλα πιστευω αυτο το εχεις στα υποψην σου. και φυσικα το κλουβι να ειναι καταλληλο για το μεγεθος του κλουβιου και οχι με αλλα διαφορετικα ειδη μαζι
 
Back
Top