Φροντίδα Να παρω 2ο κοκατιλ ή δεν θα μου δινουν σημασια;

Γιώργος -

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαϊ 2009
Μηνύματα
146
Πόλη
Αθήνα
Σκεφτομαι να παρω ενα 2ο κοκατιλ ειναι μικρο 4-5 μηνων ειναι ημερο, αλλα απο την αλλη ομως εχω ακομη ενα κοκατιλ που ειναι 18 μηνων, και το πηρα προσφατα το εκπαιδευω, παμε καλα αλλα ειμαστε λιγο καιρο μαζι. Δεν ξερω τι να κανω θα ηθελα πολυ να παρω το μικρο κοκατιλ, αλλα δεν ξερω αμα το βαλω μαζι με τον αλλο τι θα γινει. Ισως πλεον το κοκατιλ το μεγαλο να ασχοληθει πλεον μονο με τον μικρο και να μην μου δινει τοσο σημασια η δεν ξερω τι αλλο...
Ευχαριστω πολυ Γιωργος
 
Οταν γενικοτερα οι παπαγαλοι εχουν ενα ζευγαρι ή ακομα και μια παρεα δεν ενδιαφερονται τοσο για εμας τους ιδιοκτητες τους γιατι εχουν πλεον μια συντροφια! Αν προσπαθεις και θες να εξημερωσεις το κοκατιλ σου θα ταν καλυτερα να αγορασεις αλλο ενα αφου εκπαιδευσεις το ηδη υπαρχων!
 
Ευχαριστώ Κωσταντίνε, αλλά αμα τα εκπεδεύσω και τα 2 και είναι πλέον ήμερα, και τα βάλω μετά την εκπέδευση στο κλουβί του μεγάλου κακοτίλ, δεν θα τον δει ο μεγάλος σαν εχθρό, που είρθε να του πάρει τον χόρο του(κλουβί);
 
αν το χειριστεις σωστα δεν θα το δει ετσι.. Τα κοκατιλ ειναι κοινωνικα... Οταν παρεις το δευτερο πρωτα θα το βαλεις σε καραντινα(καποιες βδομαδες σε ξεχωριστο δωματιο για αποφυγη να κολισει και το πρωτο αν τυχον ειναι αρωστο το δευτερο).. Και μετα τα κλουβια διπλα διπλα οσο χρειαστει οωστε να συνιθισουν το ενα το αλλο... Και να μην το δει ο πρωτος με την μια μεσα στο χωρο του...
 
Αν ο ενας εχει συνηθησει την παρουσια του αλλου δεν θα δημιουργηθει προβλημα! Το θεμα ειναι οτι υπαρχει και η ζηλια! Αν το ενα κοκατιλ σου βλεπει να ασχολησαι με το αλλο σιγουρα θα ζηλεψει!Γι αυτο πρεπει να προσεξεις να ασχολησαι και με τα δυο για να αποφυγεις ενα τετοιο προβλημα! Και κατι αλλο:σε περιπτωση που θα θες να τα ενωσεις καλυτερο θα ηταν να βαλεις στο κλουβι του θηλυκου το αρσενικο κοκατιλ! Τα αρσενικα συνηθως, επειδη ειναι κτητικα,υπερασπιζοντας τον χωρο τους μπορει να επιτεθουν ασχημα στο θηλυκο και να το τραυματισουν! Σου μιλαω για ακραια φαινομενα! Πιστευω πως σιγουρα θα τα βρουν αλλα φοβαμαι μην δημιουργηθει προβλημα στην εξημερωση! Επομενως αν σκεφτεις να αγορασεις και δευτερο επικεντρωσου αρχικα στην εξημερωση εχοντας τα σε διαφορετικο δωματιο και μετα τα ενωνεις! Θα ηταν καλο μιας και βρηκες κοκατιλ ταισμενο στο χερι μην εχανες τετοια ευκαιρια!
 
Σωστος και εξυπνο αυτο που ειπες με τα δυο κλουβια να ειναι διπλα! αυτο 8α κανω... Ευχαριστω πολυ παιδια...
 
Τοτε ασ το καλυτερα! Μπορει και να μην ταιριαξουν!Γιατι δεν παιρνεις ενα θηλυκο μηπως και γεννησει αργοτερα και εχεις και παπαγαλακια;
 
δεν νομιζω να εχεις προβλημα που ειαι και τα δυο αρσενικα... Εμενα οταν ειχα 2 αρσενικα ηταν μελι γαλα.. Τωρα που ειναι ενα και ενα που και που τα εχουν τα μαλωματακια τους...
 
Πηγα σε ενα pet shop και ζητησα αρσενικο Κοκατιλ, και μια γυναίκα μου εδωσα ενα λεγοντάς μου πως ειναι αρσενικο και εξηγώντας το γιατι, βεβαια ειδα και τα κριτιρια απο τα ποστ που εχετε κανει και δεν τηρεί ολα τις προηποθέσεις.. Μηπως να σας δείξω καμια φοτογραφία του;
 
να διξεις... Και για να σου πουμε τη γνωμη μας.. Αλλα και για να το δουμε!
 
 
Back
Top