Διατροφή Να πλένω με ζεστό νερό και ξύδι τα λαχανικά για το καναρίνι μου;

kostas1989

PB New Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
35
Καλημερα σας και καλη πρωτομαγια. Θελω να βαλω λαχανικα στο καναρινι για παραδειγμα σημερα λεω να βαλω σπανακι, ειιπα τη μητερα μου να τα πλυνουμε με ζεστο νερο και ξυδι και μου ειπε θα μαραθει ισχυει;και αν ναι πειραζει;αν πειραζει μηπως να τα εκανα με κρυο νερο; Χθες το εβαλα μηλο και το εφαγε μια χαρα ενα μικρο κομματι το εβαλα πρεπει να φαει πολυ η λιγο; Προχθες το εβαλα αυγο εφαγε αλλα οχι πολυ, πρεπει να το φαει ολοκληρο; Τι εννοω για παραδειγμα το βαζω το πρωι αν μεχρι το βραδυ δεν το εχει φαει ολο το αυγο πρεπει να το δωσω την αλλη μεερα στο καπακι αλλο;η διατροφη που του παρεχω μεχρι τωρα ειναι νερο, φρουτα, απο σημερα λαχανικα, σπορια τροφηκαι αυγο, χρειαζεται κατι αλλο;και μια ασχετη ερωτηση με τη διατροφη,το βραδυ το σκεπαζω με ενα πουκαμισο ειναι σωστο η λαθος;
 
Καλημέρα, καλά σου είπε η μητέρα σου :)
Με κρύο νερό πλένουμε τα λαχανικά και αφού τα ξεβγάλουμε πολλές φορές τα αφήνουμε για λίγα λεπτά σε καθαρό κρύο νερό που έχουμε προσθέσει λίγο ξύδι.
Τα στεγνώνουμε και τα προσφέρουμε στεγνά στο πουλάκι μας.
Το αυγό και τα φρούτα λαχανικά, χόρτα τώρα που ακόμα δεν έχει ζέστη τα αφήνουμε μέχρι το απόγευμα και τα αφαιρούμε από το κλουβί. Αργότερα με τις πολλές ζέστες τα αφήνουμε το πολύ 4 ώρες και τα αφαιρούμε.
Μπορείς να τα σκεπάζεις αλλά όχι ασφυκτικά και να μην είναι τόσο σκούρο το κάλυμμα που να μην μπορούν να δουν τα πουλάκια τις πατήθρες τους αν χρειαστεί το βράδυ.
 
δλδ πρωτα τα ξεπλενω με κρυο νερο, μετα βαζω σε ενα μπολ κρυο νερο και ξυδι τα αφηνω μεσα λιγα λεπτα(ποσα περιπου 😉μετα τα ξεπλενω παλι με σκετο κρυο νερο τα αφηνω να στεγνωσουν και μετα τα δινω σωστα
 
Κώστα, μένεις σε λεπτομέρειες που κάνουν τη φροντίδα των πουλιών λιγότερο απολαυστική. Τα λαχανικά πρέπει να πλένονται. Η μητέρα σου έχει δίκιο, πρέπει να πλένονται με κρύο νερό. Μπορούμε ακόμη και να τα αποστείρωσουμε με κάποιον τρόπο αλλά στην πραγματικότητα αυτό που χρειάζεται είναι να δίνουμε τα λαχανικά απλώς πλυμένα.
 
Κώστα, μένεις σε λεπτομέρειες που κάνουν τη φροντίδα των πουλιών λιγότερο απολαυστική. Τα λαχανικά πρέπει να πλένονται. Η μητέρα σου έχει δίκιο, πρέπει να πλένονται με κρύο νερό. Μπορούμε ακόμη και να τα αποστείρωσουμε με κάποιον τρόπο αλλά στην πραγματικότητα αυτό που χρειάζεται είναι να δίνουμε τα λαχανικά απλώς πλυμένα.
εχεις πολυ δικιο οτι μενω πιο πολυ σε λεπτομερειες και μοου κανουν φροντιδα λιγοτερο απολαυστικη αλλα ειμαι πρωταρης και γενικα πολυ ανχωδης σαν ανθρωπος και τα βλεπω ολα σαν βουνο. Δλδ μου λες να τα πλενω και ας ειναι χωρις ξυδι;και επειδη βλεπω οτι φροντιζεις και εσυ καναρινια θελω τη βοηθεια σου. Πρεπει να δινω αυγο και αυγοτροφη η ενα απο τα δυο; Πρεπει να δινω δυο φορες την εβδομαδα φρουτα και δυο λαχανικα δλδ τεσσερις;η μια φορα το ενα και μια το αλλο για να γινουν δυο;και τι αλλο χρειαζεται ενα καναρινι εκτος απο νερο, βασικη τροφη, αυγο, λαχανικα, φρουτα, χορτα για να ειναι πληρης;
 
Καταλαβαίνω Κώστα, κι εγώ δίνω σημασία στη λεπτομέρεια. Εν πάση περιπτώσει, διάβαε αυτά τα θέματα, ότι πρόκειται να σου πω βρίσκεται μέσα σε αυτά. Εάν μετά το τέλος της ανάγνωσης έχεις ακόμη απορίες, μπορείς να επιστρέψεις σε αυτό το θέμα και να ρωτήσεις ξανά.

Πως να φροντίζετε σωστά τα κατοικίδια πουλιά σας
Η Διατροφή των πουλιών και η συμβολή της στην καλή υγεία τους
 
Καταλαβαίνω Κώστα, κι εγώ δίνω σημασία στη λεπτομέρεια. Εν πάση περιπτώσει, διάβαε αυτά τα θέματα, ότι πρόκειται να σου πω βρίσκεται μέσα σε αυτά. Εάν μετά το τέλος της ανάγνωσης έχεις ακόμη απορίες, μπορείς να επιστρέψεις σε αυτό το θέμα και να ρωτήσεις ξανά.

Πως να φροντίζετε σωστά τα κατοικίδια πουλιά σας
Η Διατροφή των πουλιών και η συμβολή της στην καλή υγεία τους
σταυρο εχω καποιες αποριες, να δινω αυγο και αυγοτροφη η το ενα απο τα δυο;και αν χρειαζεται αυγοτροφη να βαζω καθε μερα καθε ποτε; Τα φρουτα και τα λαχανικα να τα πλενω και με ξυδι η μονο με νερο;λεει να δινουμε 2-3 φορες την εβδομαδα φρουτα και λαχανικα δεν καταλαβαινω ομως 2-3 φορες συνολο;η 2-3 φορες φρουτα και 2-3 φορες λαχανικα συνολο 5-6; Συγνωμη που σεζαλιζω αλλα τι να κανω
 
να δινω αυγο και αυγοτροφη η το ενα απο τα δυο;και αν χρειαζεται αυγοτροφη να βαζω καθε μερα καθε ποτε;
Μία φορά την εβδομάδα, είτε αυγό, είτε αυγοτροφή (το ίδιο κάνει), μέχρι την πτερόροια.
τα φρουτα και τα λαχανικα να τα πλενω και με ξυδι η μονο με νερο;
Μόνο με νερό κι αφού στεγνώσουν, τα προσφέρεις.
λεει να δινουμε 2-3 φορες την εβδομαδα φρουτα και λαχανικα δεν καταλαβαινω ομως 2-3 φορες συνολο;η 2-3 φορες φρουτα και 2-3 φορες λαχανικα συνολο 5-6;
Δυο τρεις φορές φρούτα και λαχανικά συνολικά. Να προτιμάς φυλλώδη λαχανικά με σκούρο χρώμα, χωρίς να σημαίνει ότι τα υπόλοιπα λαχανικά ή φρούτα δεν κάνουν καλό.
 
Να προτιμάς φυλλώδη λαχανικά με σκούρο χρώμα, χωρίς να σημαίνει ότι τα υπόλοιπα λαχανικά ή φρούτα δεν κάνουν καλό.
Τι ρόλο παίζει;
 
Στα περισσότερα λαχανικά Γιάννη στα φύλλα είναι που βρίσκονται οι περισσότερες ουσίες! Π.χ. στο Μπρόκολο ας πούμε οι βιταμίνες βρίσκονται 2-3 φορές επάνω από το κοτσάνι του!
 
Στα περισσότερα λαχανικά Γιάννη στα φύλλα είναι που βρίσκονται οι περισσότερες ουσίες! Π.χ. στο Μπρόκολο ας πούμε οι βιταμίνες βρίσκονται 2-3 φορές επάνω από το κοτσάνι του!
Ευχαριστώ για τη συμβουλή! 🙂
 
Καρπούζι, ροδάκινο, σύκο, μπανάνα. Ποια απ' αυτα κάνουν για καναρίνια;
Σύκο (κι αυτό με μέτρο).Αυτά που αναφέρεις έχουν πολλά σάκχαρα. Τη μπανάνα και το ροδάκινο, πιθανότατα δεν θα το αγγίξουν καν και θα μαυρίσουν τάχιστα.
 
Back
Top