Αναπαραγωγή Να προβληματιστώ από την συμπεριφορά των gouldians

ANASTASIA21

PB Member
Εγγραφή
8 Σεπ 2008
Μηνύματα
159
Πόλη
Αθήνα
5η μέρα και 5ο αυγό στην φωλιά.:)
Από το πρωί η μικρή ήταν μέσα και έβγαινε μόνο για τροφή και νερό και τις πιό πολλές φορές την αναπλήρωνε ο αρσενικός.
Με το που άρχισε το σκοτάδι η μικρή εκτός φωλιάς παρέα με τον σύντροφό της και χωρίς καμία διάθεση να μπεί στην φωλιά.😱
Αυτό επαναλαμβάνεται τις 2 τελευταίες μέρες.
Γεγονός είναι ότι με τον καύσωνα που έχουμε η θερμοκρασία είναι πολύ υψηλή μέσα στο σπίτι (πριν από λίγο είχε 30 βαθμούς) και δεν ξέρω κατά πόσο φτάνει για τα αυγά αυτή η ζέστη.
Να προβληματιστώ από την συμπεριφορά τους ή όχι; 😕
 
Γεια σου Αναστασία!

Το ίδιο περίπου είχα πάθει κιεγώ με τα ζεμπράκια μου.. Κλωσσούσαν κατα τη διάρκεια της ημέρας αρκετή ώρα, μόλις νύχτωνε όμως κοιμόντουσαν έξω.
Εμένα γενικά δεν είχαν κοιμηθεί μέσα στη φωλιά ποτέ απο τότε που τους την έβαλα. Μόλις ολοκληρώθηκε η γέννα(γέννησε και το τελευταίο,το τέταρτο αυγό)άρχισαν να κοιμούνται μέσα για πρώτη φορά!

Πιθανόν να μην έχει ολοκληρώσει ακόμα τη γέννα και να σου κάνει κιάλλο. Συνήθως μετά και το τελευταίο αυγό κάθονται κανονικά μέρα-νύχτα.

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα τώρα τις πρώτες μέρες και με αυτή τη ζέστη. Δεν ξέρω όμως αργότερα αν συνεχίσουν να μην κοιμούνται μέσα αν δημιουργηθεί πρόβλημα..
Ενημέρωσέ μας
 
6η μέρα και 6ο αυγό.:)
Μήπως νομίζουν ότι είναι κότες και δεν σταματάνε;
Με τον ρυθμό που πάνε μάλον θα γεμίσουν την φωλιά με αυγά.😛
Πέρα από την πλάκα δεν το βλέπω και πολύ καλό αυτό.
Μήπως κάποιος πιό έμπειρος στα gouldian μπορεί να δώσει κάποια συμβουλή;
 
αναστασια απο οτι ξερω κανουν μεχρι 7 αυγα. Οταν θα δεις τη θυληκια να καθετε το βραδυ πανω στα αυγα αυτο θα σημενη και το τελος της γεννας. Αυτο τουλαχιστον εγινε σε μενα. Αντε με το καλο.

-

α και κατι αλλο, βαλε καμια φωτο απο τα πουλακια σου βρε να τα δουμε και εμεις. 🙂
 
Αναστασία μην αγχώνεσαι ακόμη. Αν περάσουν δύο ημέρες χωρίς αυγά και ακόμη δεν κάθονται τότε υπάρχει πρόβλημα. Μέχρι στιγμής η συμπεριφορά τους δεν είναι τόσο ανυσηχητική. Το μόνο κακό είναι ότι αν κάνει τέτοια και χειρότερη ζέστη θα έχεις πρόβλημα από αυτό. Προσπάθησε να βρεις τρόπο να κατεβάσεις τη θερμοκρασία στο χώρο τους. Μην τα αλλάξεις θέση γιατί το πιο πιθανό είναι να παρατήσουν τη φωλιά.
 
7η μέρα και τα αυγά παραμένουν 6.
Η κυρία όμως δεν κοιμήθηκε πάλι στην φωλιά.☹
Από το πρωί παρατηρώ ότι ήταν μέσα και ο αρσενικός δεν κουνιόταν καθόλου από την θέση του. Ακίνητος σαν άγαλμα σε θέση κοντά στην έξοδο της φωλιάς.
Μόλις βγήκε αυτή για να φάει μπήκε αυτός μέσα.
Από ότι διάβασα και στο θέμα του Κωσναντίνου (parrotsmile) έχουμε την ίδια ακριβώς συμπεριφορά στα gouldian μόνο που η θηλυκιά μου δεν κυνηγά τον αρσενικό.
Αρχίζω και αναρωτιέμαι αν θα πετύχει αυτή η γέννα.😕
 
7η μέρα και τα αυγά παραμένουν 6.
Η κυρία όμως δεν κοιμήθηκε πάλι στην φωλιά.☹
Από το πρωί παρατηρώ ότι ήταν μέσα και ο αρσενικός δεν κουνιόταν καθόλου από την θέση του. Ακίνητος σαν άγαλμα σε θέση κοντά στην έξοδο της φωλιάς.
Μόλις βγήκε αυτή για να φάει μπήκε αυτός μέσα.
Από ότι διάβασα και στο θέμα του Κωσναντίνου (parrotsmile) έχουμε την ίδια ακριβώς συμπεριφορά στα gouldian μόνο που η θηλυκιά μου δεν κυνηγά τον αρσενικό.
Αρχίζω και αναρωτιέμαι αν θα πετύχει αυτή η γέννα.😕

Μια από τα ίδια και εγώ οι μάχες συνεχίζονται με την ίδια ένταση.
 
Ευτυχώς Κωνσταντίνε που δεν έχουμε και εμείς μάχες.
Το αντίθετο συμβαίνει εδώ.
Ο αρσενικός είναι στο κλαδί ακριβώς πάνω από την εισοδο της φωλιάς και δεν κουνιέται.
Κάνω τώρα μια δοκιμή προσπαθώντας να τους ελαττώσω το φώς ώστε να έχουν το λιγότερο δυνατόν επηρεασμούς και τους έχω το παντζούρι στο μισό.
Ετσι το είχα και το πρωί.
Δείχνουν αρκετά διαφορετική συμπεριφορά. Πολύ πιό ήρεμη.
Να δούμε όμως τι θα συμβεί σήμερα το βράδυ.
 
Αναστασία αν έχουν δροσιά και δεν τα χτυπάει κατευθείαν ο ήλιος καλύτερα να μην τους αλλάξεις την ένταση του φωτός τώρα. Είναι σε μία φάση που είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα σε αλλαγές. Απλά προσπάθησε να μην ενοχλούνται από τίποτα και περίμενε να δεις τι θα κάνουν με τα αυγά.
 
Στο δωμάτιο που τα έχω ο ήλιος τα βρίσκει μόνο το πρωί και όχι απευθείας.
Δροσιά είναι σχετική καθότι το σπίτι είναι στον τελευταίο όροφο και με την ζέστη που έχουμε η θερμοκρασία είναι σχετικά υψηλή.
Απλά κάνοντας αυτή την κίνηση παρατηρώ μεγάλη ηρεμία στα πουλιά.
Θα το παρατηρήσω και τις επόμενες μέρες πιό εντατικά.
 
Συγνώμη Κωνσταντίνε αλλά μόλις τώρα είδα το post σου.
Ναι κλωσάει κανονικά και αν όλα έχουν πάει καλά θα πρέπει εντός των προσεχών ημερών να δούμε τους απογόνους τους.
 
Ευχαριστώ Νίκη μου.:)
Το πρωί πήγα και είδα την φωλιά ακόμα δεν έχει σκάσει κανένα αυγουλάκι τους!
 
Δυστυχώς τα αυγά όλα ήταν άσπορα. ☹
Πιστεύω ότι το βράδυ που πεταχτήκαν έξω από την φωλιά (με τον σεισμό) την έπαθαν την δουλειά.😕
Αφαίρεσα την φωλιά και τα έχω προς το παρόν έτσι ώστε να επανέλθουν στην φυσιολογική ζωή τους.
Επειδή ετοιμαζόμαστε για καλοκαιρινές διακοπές θα πάμε για νέα προσπάθεια από τον Σεπτέμβριο.
 
Αλλο να είναι άσπορα και άλλο να έπαθαν κάτι κατα την διάρκεια της επώασης και να πέθαναν τα έμβρυα. Τα άνοιξες; Ειχαν τίποτα μέσα;
 
Μην μου θυμίζεις το ανέκδοτο με την τυρόπιτα και το τυρί. Ειχαν λίγο κίτρινο σαν κρόκο και υγρό.
 
Back
Top