Γενικά Να προτιμήσω Αλεξανδρινό ή κάποια Κονούρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikos.L
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikos.L

PB New Member
Εγγραφή
29 Σεπ 2008
Μηνύματα
16
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας! Είχα ένα κοκατιλ το οποίο δυστυχώς μας έφυγε τον Ιούνιο... Όσες προσπάθειες και αν έκανα για να τον βρω δεν είχαν αποτέλεσμα.. Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω άλλον πιο μεγάλο.. Σκεφτόμουν τον Αλεξανδρινό αλλά κ κάποια κονούρα αλλά είναι τόσες πολλές... Μπορείτε να με βοηθήσετε στο ποια να διαλέξω;Ευχαριστώ. 🙂
 
Τον κοίταξα τον πίνακα απλά ήθελα κ κάποια προσωπική άποψη...
 
Νίκο, νομίζω ότι δεν χρειάζεται να σου πω εγώ τί θα σου πρότεινα.. 😉
Αν έχεις πρόβλημα με τον θόρυβο πάντως οι κονούρες δεν είναι ότι καλύτερο..
Τα αφρικάνικα είδη γενικά είναι πιο ήρεμα.. 😉 :D
 
να προσθεσω και οι αλεχνδρινοι ειναι πολυ φασιαριοζικα πουλια
 
Εφάκι η Ηλιάνα είμαι! Να φανταστώ ότι θα μας πρότεινες έναν Ομαράκο; Πήραμεν τηλ στο εκτροφείο στη Ρόδο κ μας είπε ότι Αλεξανδρινούς θα έχει το καλοκαίρι κ ότι τώρα έχει κονούρες γι'αυτό το ψάχνουμε...
 
Το ξέρω... Μόνο για κονούρες μας είπε ότι έχει τώρα
 
Μη βιαστείς! Μην πάρεις κάτι επειδή απλά υπάρχει τώρα!
Κάνε την έρευνά σου και περίμενε μέχρι να έρθει το μωρό που θέλεις!
Θέλη λίγη υπομονή, αλλά είναι πολύ καλύτερα έτσι.
 
Ναι δεν θα βιαστώ να πάρω κάτι επειδή υπάρχει τώρα... Το ψάχνω, απλά ήθελα να ακούσω κάποιες γνώμες για τις κονούρες...
 
κατα την γνωμη μου ειναι διαφορετικες επιλογες, τι θελω να πω ... αλλο μακαο αλλο ζακο, αλλο αλεξανδρινος ΑΛΛΟ κονουρα. Να φανταστεις οι αλεξανδρινοι ειναι 57 - 58 εκατοστα και η κονουρα 30 - 35 εκατοστα. Ειναι σαν να συγκρινεις δυο εντελως διαφορετικα πραγματα. Η αποψη μου ειναι να ζυγισεις τα μειων και τα συν και βγαλε το αποτελεσμα που θες...
 
εγώ πριν σου προτείνω κάτι μπορώ να σε ρωτήσω τι εμπειρία έχεις και με ποιο σκεπτικό κατέληξες σε αυτά τα είδη; :)
φιλικα
 
Είχα για 1,5 χρόνο ένα κοκατίλ το οποίο δυστυχώς έχασα...
Νομίζω ότι τελικά τον βάζω στην άκρη τον Αλεξανδρινό...Ύστερα από ψάξιμο πλεον σκέφτομαι ή severe macaw ή blue-crown conure ή Σενεγαλέζο...



Λεωνίδα έχεις δίκιο ότι είναι τελείως διαφορετικά είδη, απλά είχα δει έναν Αλεξανδρινο σε petshop που ανήκε στον ιδιοκτήτη κ είχα ενθουσιαστεί... Μετά μου είπαν στο εκτροφείο στη Ρόδο ότι τώρα έχουν κονούρες κ για αυτό έθεσα αυτό το ερώτημα...Ήθελα τη γνώμη κάποιων που γνωρίζουν περισσότερα από εμένα για αυτά τα δυο είδη, αλλά ακόμα το ψάχνω...
 
η τριτη επιλογη σου ειναι ιδανικη αν μενεις σε διαμερισμα. ειναι μικρος σε μεγεθος και πολυ ησυχος αλλα με περιορισμενες δυνατοτητες ομιλιας!
 
Στελιο η ροζελα νομιζω εχει εντελως διαφορετικο χαρακτηρα απο αυτον που ψαχνει ο Νικος (ετσι πιστευω). Εκτος αυτου δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο για το θορυβο, εγω ως ιδιοκτητης ροζελας σου λεω οτι δεν κανει ΣΕ ΜΕΝΑ φασαρια. Μαλλον να ειναι ετσι επειδη ειναι θυληκου γενους αλλα..
 
Δεν τις έχω ψάξει καθόλου τις ροζέλες...Ψάχνω για κάτι μεγαλύτερο και με κάποια δυνατότητα ομιλίας... Ευχαριστώ πάντως για το κόπο σας να μου απαντήσετε...
 
Back
Top