Γενικά Να προχωρήσω σε αγορά Parrotlet;

alteregoi5

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιαν 2022
Μηνύματα
38
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα παιδιά. Εδώ κι αρκετό καιρό ψάχνω parrotlet, έχω κάνει και σχετικό post εδώ στο φορουμ και δεν βρήκα τίποτα. Σήμερα με πήρε τηλέφωνο κάποιος που έχει βάλει αγγελία στο car.gr (του είχα στείλει μήνυμα πριν αρκετό καιρό), και μου είπε ότι έχει διαθέσιμα μωρά, ταϊσμένα στο χέρι και μάλιστα τα στέλνει σε όλη την ελλάδα σε κλουβάκι μεταφοράς, στα 50ευρώ.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να κάνω τη συγκεριμένη αγορά κι αν είναι ασφαλές, κι αν πιστεύετε ότι είναι καλή ιδέα γενικότερα να το πάρω έτσι στα τυφλά.
Θα έκανα το ποστ στις αγγελίες αλλά δεν είναι θέμα πουλάω/ψάχνω, θέλω απλά μία γνώμη.

Επίσης δεν ξέρω αν επιτρέπεται να δείξω την αγγελία, να ρίξετε κι εσείς μια ματιά και να μου πείτε γνώμη (σε περίπτωση που γνωρίζει κάποιος τον άνθρωπο). Ο άνθρωπος είναι από Καρδίτσα.

Ευχαριστώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ο άνθρωπος είναι από Καρδίτσα.
Για αρχή θα σου πω μακρυά από την Καρδίτσα.
Μπορείς να αναφέρεις το όνομα του pet shop.
Επίσης δεν ξέρω αν επιτρέπεται να δείξω την αγγελία, να ρίξετε κι εσείς μια ματιά και να μου πείτε γνώμη (σε περίπτωση που γνωρίζει κάποιος τον άνθρωπο). Ο άνθρωπος είναι από Καρδίτσα.
Δείξε και την Αγγελία.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να κάνω τη συγκεριμένη αγορά κι αν είναι ασφαλές,
Όχι.
κι αν πιστεύετε ότι είναι καλή ιδέα γενικότερα να το πάρω έτσι στα τυφλά.
Όχι.
 
Η απάντηση μόλις έγινε πιο εύκολη και είναι μια ΜΑΚΡΥΑ.
Δυστυχώς αρκετοί είχαν πολύ άσχημη εμπειρία έως και θλιβερή.
Βάλε στο Google το τηλέφωνο και διάβασε.

Γενικά είναι λάθος οι αγορές από απόσταση, στην θέση σου θα προτιμούσα να το ψάξω σε ένα μεγάλο pet shop (https://www.petsamolis.gr/).
 
Η απάντηση μόλις έγινε πιο εύκολη και είναι μια ΜΑΚΡΥΑ.
Δυστυχώς αρκετοί είχαν πολύ άσχημη εμπειρία έως και θλιβερή.
Βάλε στο Google το τηλέφωνο και διάβασε.

Γενικά είναι λάθος οι αγορές από απόσταση, στην θέση σου θα προτιμούσα να το ψάξω σε ένα μεγάλο pet shop (https://www.petsamolis.gr/).
Πω πω έχεις δίκιο. Δεν το σκέφτηκα αυτό. Έψαξα όντως στο google με τον αριθμό και λένε τα χειρότερα. Και βρήκα και κάποιο άρθρο που λέει για αιχμαλωσία κι άλλα τέτοια.

Ευχαριστώ πάντως παιδιά. Νομίζω ότι ίσως συμβιβαστώ με cockatiel που έχω βρει ήδη εδώ στο Ηράκλειο και μπορώ να το δω και ο ίδιος.
 
Ευτυχώς σου έκοψε και ρώτησες και σώθηκες! Εφόσον θες τόσο πολύ παροτλετ κάνε λίγο υπομονή μήπως βρεθεί κάτι , διαφορετικά στρέψου σε κάποιο άλλο είδος που βγάζει εκεί το νησί. Το εκτροφείο στο Ηράκλειο δεν είχε τίποτα; Ο σαμολις θα έχει σίγουρα πιστεύω απλά θα είναι άγριο.
[automerge]1644018038[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ πάντως ενώ του έχουν κάνει πέσιμο και είχε άγρια πουλιά και έχει τόσες καταγγελίες συνεχίζει ακάθεκτος.
 
Ευτυχώς σου έκοψε και ρώτησες και σώθηκες! Εφόσον θες τόσο πολύ παροτλετ κάνε λίγο υπομονή μήπως βρεθεί κάτι , διαφορετικά στρέψου σε κάποιο άλλο είδος που βγάζει εκεί το νησί. Το εκτροφείο στο Ηράκλειο δεν είχε τίποτα; Ο σαμολις θα έχει σίγουρα πιστεύω απλά θα είναι άγριο.
[automerge]1644018038[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ πάντως ενώ του έχουν κάνει πέσιμο και είχε άγρια πουλιά και έχει τόσες καταγγελίες συνεχίζει ακάθεκτος.
Πολλοί προτείνουν τον Σαμόλη απ'ότι έχω δει. Απλά έχω ακούσει ότι δεν συνιστάται η αγορά από petshοp για διάφορους λόγους. Ποια η διαφορά με τα κοινά petshop;

Επίσης στο Ηράκλειο έχω βρει cockatiel που μπορώ να πάω εγώ ο ίδιος. Δεν ξέρω αν είναι επαγγελματίας εκτροφέας όμως ή κάποιος ιδιώτης, έχει σελίδα στο facebook κι έχουμε μιλήσει. Σήμερα μάλιστα ανέβασε φώτο με τα μωρά που μου είχε πει ότι θα έχει έτοιμα μέχρι τέλη Φλεβάρη. Ίσως πάω σε αυτό, που τουλάχιστον μπορώ να το δω από κοντά.
 
Νομίζω ότι ίσως συμβιβαστώ με cockatiel που έχω βρει ήδη εδώ στο Ηράκλειο και μπορώ να το δω και ο ίδιος.
Αυτή είναι η καλύτερη λύση, επίσης σε Χανιά και Ρέθυμνο υπάρχουν ο @zack27 και ο @vagelis76 (εκτροφείς cockatiel μέλη του forum).
Πολλοί προτείνουν τον Σαμόλη απ'ότι έχω δει. Απλά έχω ακούσει ότι δεν συνιστάται η αγορά από petshοp για διάφορους λόγους. Ποια η διαφορά με τα κοινά petshop;
Πάντα προτείνουμε ώς 1η λύση την επαφή με εκτροφέα που θα έχουμε την δυνατότητα να δούμε το πουλάκι και να έχουμε μια επαφή και βοήθεια αν χρειαστεί από αυτόν.
Η 2η λύση είναι το pet shop, όπου εκεί πάλι θα μπορέσουμε τουλάχιστον να δούμε το πουλί αλλά και τις συνθήκες που βρίσκεται και να αξιολογήσουμε ανάλογα το κατάστημα.
Πολλοί προτείνουν τον Σαμόλη απ'ότι έχω δει
Προσωπικά το γνωρίζω μόνο από την ιστοσελίδα τους που δείχνει αρκετά οργανωμένη, σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα στο Ηράκλειο.

Η αγορά εξ αποστάσεως με αποστολή μέσα σε ένα κουτί ενός ζωντανού οργανισμού είναι από την αρχή καταδικασμένη σε αποτυχία με ολέθρια αποτελέσματα για τα πουλιά σε κάποιες περιπτώσεις.
πάντως ενώ του έχουν κάνει πέσιμο και είχε άγρια πουλιά και έχει τόσες καταγγελίες συνεχίζει ακάθεκτος.
Είναι και αυτό μια από τις παθογένειες της χώρας μας.
 
Πολλοί προτείνουν τον Σαμόλη απ'ότι έχω δει. Απλά έχω ακούσει ότι δεν συνιστάται η αγορά από petshοp για διάφορους λόγους. Ποια η διαφορά με τα κοινά petshop;

Επίσης στο Ηράκλειο έχω βρει cockatiel που μπορώ να πάω εγώ ο ίδιος. Δεν ξέρω αν είναι επαγγελματίας εκτροφέας όμως ή κάποιος ιδιώτης, έχει σελίδα στο facebook κι έχουμε μιλήσει. Σήμερα μάλιστα ανέβασε φώτο με τα μωρά που μου είχε πει ότι θα έχει έτοιμα μέχρι τέλη Φλεβάρη. Ίσως πάω σε αυτό, που τουλάχιστον μπορώ να το δω από κοντά.
Δεν εχει καμια διαφορα με τα κοινα πετ σοπ , ισως να ειναι και χειροτερα μιας και θα εχει πολλα πουλια που ισως να μην τα φροντιζει οσο ενα μικρο πετ σοπ που θα εχει π.χ 5 πουλια και θα ειναι ολα οπως πρεπει. Απλουστατα ο σαμολις εχει μεγαλυτερη ποικιλια και ισως να εβρισκες εκει , μονο για αυτο το λογο τον αναφερα δηλαδη. Εφοσον δεν σε πειραζει να παρεις κοκατιλ παρε εδω απτα παιδια απτο φορουμ.
 
Πολλοί προτείνουν τον Σαμόλη απ'ότι έχω δει.
Σαν petshop πάντως εγώ που έχω ψωνίσει απ'το site από Αθήνα σε ενυδρειακά όλα οκ και στο τηλ. καλή συνεννόηση με τον τύπο, τώρα από κοντά πήγαινε μια βόλτα να μας πεις εσύ..
 
Εχεις αρκετο χρονο να ετοιμαστεις απο κλουβι αξεσουαρ κτλπ. Προσοχη τι θα αγορασεις μην παρεις απτην χαρα σου κατι λαθος. Αν δεν γνωριζεις ανοιξε ενα καινουριο θεμα να σε συμβουλευσουν οσοι εχουν κοκατιλ.
 
Εχεις αρκετο χρονο να ετοιμαστεις απο κλουβι αξεσουαρ κτλπ. Προσοχη τι θα αγορασεις μην παρεις απτην χαρα σου κατι λαθος. Αν δεν γνωριζεις ανοιξε ενα καινουριο θεμα να σε συμβουλευσουν οσοι εχουν κοκατιλ.
Ναι ήδη έχω αρχίσει και ψάχνω. Θα κάνω ένα καινούριο ποστ και θα ρωτήσω εκεί για τυχόν απορίες.
 
Back
Top