Γενικά Να σας γνωρίσω τον Άλφυ (parrotlet)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Filiw
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Filiw

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2019
Μηνύματα
185
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Πέρασε καιρος που ήμουν σε αναζήτηση για parrotlet και είχα κάνει και ένα post γι'αυτό.
Δυσκολευτηκα αρκετά στο να βρω αλλά τελικά απέκτησα έναν πολύ γλυκό παπαγαλο που αρχικά ήτανε πολύ φοβισμένος και διστακτικός με ολα, μια που δεν τον πήρα ήμερο.. Αλλά ευτυχώς, δύο μήνες σχεδόν μετά, με υπομονή έχουμε κάνει πολλά βήματα και ήδη έχουμε δεθεί αρκετά.
Να σας γνωρίσω τον Αλφυ. 🙂
 

Συνημμένα

  • IMG_20191213_005308_optimized.webp
    IMG_20191213_005308_optimized.webp
    246,1 KB · Προβολές: 61
  • IMG_20191120_222156_786_optimized.webp
    IMG_20191120_222156_786_optimized.webp
    365,7 KB · Προβολές: 61
Πολύ ωραίος ο Άλφυ, Φιλιώ. Να τον χαίρεσαι! Φαίνεται νεαρό πουλάκι, σου είπαν για την ηλικία του;
Ευχαριστώ πολύ! Ναι, μου είπανε 5-6 μηνών..🙂
Τώρα πέρασαν και δύο μήνες περίπου.
[automerge]1576224693[/automerge]
Κουκλάκι είναι Φιλιω! Να τον χαίρεσαι 😍
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Ναιι, είναι γλυκας! 😊
[automerge]1576225074[/automerge]
Να τον χαίρεσαι!

Απο που το πήρες; Γνωρίζεις ηλικία;
Ευχαριστώ πολύ! 🙂 Ναι, γνωρίζω..5-6 μηνών μου είπανε.
Το πώς τον πήρα είναι ολοκλήρη ιστορία.
Τον πήρα από pet shop δυστυχώς.
Έψαξα αρκετά από εκτροφέα αλλά δεν έβρισκα.
Τον συγκεκριμένο τον είχα δει 3 εβδομαδες πριν τον πάρω σε ένα pet shop .. Αλλά μου είχε φανεί πολύ μικρούλης και φοβήθηκα να τον πάρω.
Ήταν μόνος του, δεν είχαν μείνει αλλά parrotlet.
Τελικά μετά από σχεδόν ένα μήνα, πήγα να δω από περιέργεια αν είναι ακόμα στο pet shop.. Και ήτανε ακόμα εκεί! Θεώρησα ότι μάλλον με περίμενε, 😀και και τον πήρα.
Γι αυτό κ δεν ήτανε ήμερος καθόλου εξαρχής.
Αλλά ευτυχώς,τα καταφέραμε και έμαθε ήδη πολλά!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μεγλωνει η οικογενεια των Parrotlets στο Petbirds!
Να τον χαιρεσαι Φιλιω :)
Ευχαριστώ πολύ! 🙂
[automerge]1576272516[/automerge]
Σκέφτεσαι στο μέλλον να του πάρεις και παρεούλα; Εννοώ αφού μεγαλώσει και εξοικειωθείτε πλήρως οι δυο σας.
[automerge]1576272593[/automerge]
Ναι θα ήθελα πολύ να του πάρω παρεούλα αργότερα! 🙂
 
15gwiae.webpΝα χαίρεσαι το πράσινο κουκλάκι σου με το ωραίο όνομα Φιλιώ! 😍
Μπράβο για την πρόοδο που κατάφερες να έχει ο μικρός στο θέμα της εξοικείωσης, αυτό αποδεικνύει πως αντιλαμβάνεσαι, τον σέβεσαι γι΄αυτό έχεις και αποτέλεσμα!👍

Το κλουβάκι του δείχνει να είναι πολύ μικρό,
στη δε φωτογραφία, η πατήθρα είναι τοποθετημένη πολύ ψηλά, ουσιαστικά το μικρό δεν μπορεί να κάτσει όρθιο σωστά και η κοιλίτσα του ακουμπά στην πατήθρα, εάν στηθεί σωστά το κεφαλάκι του θ΄ακουμπήσει στα επάνω κάγκελα
IMG_20191120_222156_786_optimized.webp
 
View attachment 68851Να χαίρεσαι το πράσινο κουκλάκι σου με το ωραίο όνομα Φιλιώ! 😍
Μπράβο για την πρόοδο που κατάφερες να έχει ο μικρός στο θέμα της εξοικείωσης, αυτό αποδεικνύει πως αντιλαμβάνεσαι, τον σέβεσαι γι΄αυτό έχεις και αποτέλεσμα!👍

Το κλουβάκι του δείχνει να είναι πολύ μικρό,
στη δε φωτογραφία, η πατήθρα είναι τοποθετημένη πολύ ψηλά, ουσιαστικά το μικρό δεν μπορεί να κάτσει όρθιο σωστά και η κοιλίτσα του ακουμπά στην πατήθρα, εάν στηθεί σωστά το κεφαλάκι του θ΄ακουμπήσει στα επάνω κάγκελα
View attachment 68850
Σε ευχαριστώ πολύ! Ναι η αλήθεια είναι πως όταν τον πήρα ήτανε πολύ φοβισμένος και είχα στεναχωρεθει γιατί νόμιζα δε θα με εμπιστευτει συντομα! 🙂
Αλλά έχω πολύ υπομονή γενικά και ασχολουμαι αρκετά, οπότε ειμαστε σε ένα καλό επίπεδο! Έχουμε πολλά ακόμα φυσικά να μάθουμε.

Όχι το κλουβακι του δεν είναι μικρό..Άλλωστε δε το χω βγάλει ολόκληρο στη φωτό. Ειναι απλά μια γωνιά του κλουβιου από ψηλά.
Είναι ευρύχωρο και ψηλό για ένα πουλάκι.
Αν πάρω κι άλλο σιγουρα θα το αλλάξω φυσικά.
Όσο για την πατηθρα δε ξέρω αν φταίει το ότι ακόμα μου είναι μικρούλης, αλλά όπου και να κάτσει κάθεται έτσι, δηλαδή δε σκύβει στη συγκεκριμένη φωτογραφία.
Σίγουρα φταίει κ η λήψη της φωτογραφίας που είναι κάπως από κάτω.
Έχει άνετα 1.5 με δύο δάχτυλα κενό απ' το κεφάλι του.
Πάντως γενικά να σου πω ότι μόλις μπορέσω θα ήθελα να αλλάξω γενικά κλουβί γιατί με χαλάει πολύ το ότι δεν ανοίγει και από πάνω .. Που ανοίγουν κάποια στην οροφή.
Το χω στο πρόγραμμα για κάποιες αλλαγές.
Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω,τα parrotlet κατέβαινουν συχνά στο κάτω μέρος του κλουβιου; Ο δικός μου, τα θέλει όλα ψηλά..φαγητό ψηλά, νερό ψηλά, ακόμα και την πατηθρα να έλεγα να βγάλω από εκεί, δε πάει ποτέ στη κάτω.
Γενικά του αρέσει όλα να είναι πάνω,😀!
[automerge]1576277232[/automerge]
Τι μωρό είναι αυτό! Να το χαίρεσαι, πολύχρονο και καλότυχο να είναι!
Ευχαριστώ πάρα πολύ! 😊
 
Έχω την εντύπωση ότι ανοίγουν από πάνω τα κλουβιά που προορίζονται για μεγαλύτερα είδη και άρα έχουν μεγαλύτερο διάκενο.
Προσπάθησε να του βάζεις την τροφή ή κάτι άλλο σε χαμηλό σημείο για να τον "αναγκάσεις' να εκμεταλλευτεί ολόκληρο κλουβακι του. Το ένα μου παρροτλετ το έχω σε πολύ ψηλό κλουβί με αποτέλεσμα να κάθεται στα ψηλότερα σημεία. Βάζω την τροφή σε χαμηλό σχετικά σημείο (προσοχή να μην υπάρχει πατηθρα από πάνω και λερώνεται η τροφουλα του) και έτσι κατεβαίνει και χαμηλά. Για τα άλλα δύο μου έχω πάρει από μια 76αρα ζευγαρωστρα και νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή γιατί ευχαριστιουνται ολόκληρο το κλουβί τους και έχουν τη δυνατότητα να πετάνε από τη μια πλευρά στην άλλη γυμνάζοντας τα φτεράκια τους ακόμη κι όταν δεν σουλατσαρουν ελεύθερα στο δωμάτιο.
 
Back
Top