Γενικά Να σας γνωρίσω τον Λάκι το κοκατιλ

Νικοςγλυφαδα

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιουλ 2018
Μηνύματα
11
Πόλη
Γλυφάδα
Γεια σας να σας γνωρίσω τον Λάκι,
Ο Λάκι είναι ένα αρσενικό κοκατιλ που είναι πλέον μέλος της οικογένειας μας εδώ και δεκα μέρες, η ηλικία του είναι άγνωστη μιας και δεν φοράει δαχτυλίδι και ο άνθρωπος που μας τον έδωσε δεν γνωρίζει πότε γεννήθηκε.
Πολύ γρήγορα προσαρμοστικε στο καινούργιο περιβάλλον του και από την πρώτη μερα κιόλας ετρωγε από το χερι του 5χρονου γιου μου Ανδρέα ( μέσα από το κλουβί φυσικά). Την τρίτη μέρα "καταλάθος" ανοίξαμε την πόρτα του κλουβιου και... Πέταξε ελεύθερος έξω από το παράθυρο... Μετά από πάνω κάτω μια ώρα που λέγαμε ότι τέλος τον χάσαμε τον ακούσαμε να φωνάζει στον μπαλκόνι... Ξαναγύρισε κοντά μας...
Τέλος καλά όλα καλά.
Έχει αναπτύξει μια σχέση με τον μικρό μας που αν φύγει από το μάτια του χαλάει τον κοσμο από την τσιριδα, όπου πάει ο μικρός τον ακολουθεί ( πάντα μέσα στο κλουβακι του ).
Σε αυτές τις μέρες εχουμε κάνει αρκετή πρόοδο στο να με δέχεται και να έρχεται στο χέρι μου με το αζημιοτο φυσικά στη μορφή ενος μικρού κομματιού πτι-μπερ . Με αφηνει να τον χαϊδεύω και δειχνει να το απολαμβάνει αλλα ρίχνει τα τσιμπήματακια του καμια φορα πράγμα πού δεν μου δίνει ακόμα την σιγουριά να τον αφήσω στο χερι του μικρού μου φοβούμενος ότι ο μικρός μου θα φοβηθεί τον Λάκι μας και δεν θα τον πλησιάζει μετά.
Την εκπαίδευση μας την κάνουμε όταν ο μικρός μου λείπει ή σε ένα απομονωμένο δωματιο καθε μέρα. Ειναι λίγο επιθετικός με το στικάκι λιχουδια που του πηρε η "μαμά" του δλδ το κουνάει και κάνει πως θα το τσιμπισει αλλά δεν το τρώει, την πέτρα και το σουπιοκοκκαλο δεν το έχει ακουμπήσει καθόλου και φρούτα τρωει ακόμα ελάχιστα και αυτό γιατί δεν του δίνω εναλλακτική ( η φρουτακι ή... Φρουτακι) μετά που φάει λίγο το "πιατακι" με τα σπορακια ξαναμπαίνει μέσα, το ίδιο και με το αβγουλακι.
Δεν μπορεί να μενει μόνος του με την καμία και αναγκαστηκα το μεσημέρι που ο μικρός κοιμάται για να μην ξεσηκώσει παλι την πολυκατοικία στο πόδι... "σκεπάζεται" και παει για ύπνο και ο ιδιος, τουλάχιστον έτσι κοιμούνται και οι δύο και έχει λίγο χρόνο ο "μπαμπάς" και η "μαμά" να ξεκουραστούν λίγο χωρίς το άγχος για την ώρα της κοινής ησυχίας.
Επίσης οι μόνοι ήχοι που βγάζει είναι το γνωστό τσίου τον κοκατιλ και εκεινο τον "ενοχλητικό" θορυθό από ένα μπαλάκι του γιου μας που δεν λέει να ξεκολλήσει από το χέρι εδώ και κάμποσα χρονια και το ζουλαει συνέχεια, η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ γλυκό γιατί είναι ο ήχος που χρησιμοποιεί ο Λάκι για να φωνάζει τον μικρό!
ΥΓ. Αν θυμιθω και τπτ αλλο μετά από αυτή την "μικρή" παρουσίαση η οποία αναφερονται και τα θεματακια μας... Θα συμπληρώσω αργότερα.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 
Να το χαίρεστε, ακούγεται να είναι ένα πολύ καλό πουλάκι που έγινε άμεσα κανονικό μέλος της οικογένειας σας αφού βρήκε την προσοχή που του έλειπε.

Επίσης οι μόνοι ήχοι που βγάζει είναι το γνωστό τσίου τον κοκατιλ

Αν όντως κάνει μόνο έναν μονότονο ήχο και δεν σφυρίζει διάφορους κοκατιλο-σκοπούς, τότε να μην ξαφνιαστείς αν δεις κανένα αυγό καμιά μέρα. :D
 
Αν όντως κάνει μόνο έναν μονότονο ήχο και δεν σφυρίζει διάφορους κοκατιλο-σκοπούς, τότε να μην ξαφνιαστείς αν δεις κανένα αυγό καμιά μέρα. :D
Από τα χρώματα και από την ουρά δηλώνει "κυριος".
Αύριο στην "ώρα" μας θα τον βγάλω φωτό να τον δειτε
 
Από τα χρώματα και από την ουρά δηλώνει "κυριος".
Αύριο στην "ώρα" μας θα τον βγάλω φωτό να τον δειτε

Υπάρχουν χρωματικές μεταλλάξεις που δεν ακολουθούν τον κανόνα. Η φωνή είναι συνήθως το πιο σίγουρο κριτήριο.
 
Επίσης θυμήθηκα οτι έχει και τάσεις φυγής... Προκειμένου να πλησιάσει τον μικρό προσπαθεί να κόψει τα κάγκελα.
Θα πρέπει να λάβετε τα μέτρα σας πχ κλάμερ στις πόρτες-ταιστρες, προσοχή όταν γίνεται το καθάρισμα του κλουβιού και η αλλαγή τροφής-νερού (κλειστά παράθυρα και πόρτες)...
 
Σε αυτές τις μέρες εχουμε κάνει αρκετή πρόοδο στο να με δέχεται και να έρχεται στο χέρι μου με το αζημιοτο φυσικά στη μορφή ενος μικρού κομματιού πτι-μπερ
Αυτό το αναπτύξατε από το μηδέν ή υπήρχαν άλλες "επαφές";
Γιατί πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να μας δώσετε μερικές "οδηγίες"
 
Δυστυχώς δεν γνωρίζουμε τίποτα για το παρελθόν του, ίσως να ειχε γίνει μια προσπάθεια από προηγουμενο, εγώ δεν έκανα κάτι μαγικό απλά ανακαλύψαμε ότι τρελενεται για μπισκότα πτι-μπερ και το χρησιμοποίησα για να συνδιάσει ότι το να έρθει στο χερι μου ήταν κάτι καλό, ήταν αρκετά φοβησμενος την πρώτη μέρα και έτρωγε μόνο από το χέρι του μικρού μας, πλέον τρώει και μόνος του έρχεται στο χέρι μου και απολαμβάνει και τα χάδια, εγώ έχω και να εκπαιδεύσω και το μικρό μου εκτος από το Λάκι μας, δεν τον αφηνω καθόλου να τον πλησιάζει γιατί ο λακι μας ακόμα τσιμπάει και μπορεί να γίνει καταστροφικο για την σχέση τους ( ο μικρός μου φοβάται λίγο μη τον τσιμπήσει ), κάθε μερα όμως δέχεται περισσότερα χάδια και τσιμπάει λιγότερο ( όταν τσιμπάει πρέπει να υπάρχει υπομονή και ανοχή γιατί η απότομη κίνηση προς τα πίσω δείχνει ότι δεν τον πλησιάσαμε για καλό, αντίθετος η πλήρης ακινησία δείχνει ότι δεν θέλουμε να του κάνουμε κακό και σκύβει το κεφάλι του να τον χαϊδεψω και εγώ τον ανταμειβω με το μπισκοτακι του).
 
Πολύ όμορφη και ξεχωριστή ή ιστορία σας ή τέλος πάντων είναι ο τρόπος που την περιγράφεις :)
Φαίνεται ότι ήρθε στο σωστό σπίτι ο Λάκι σας και είναι όντως lucky που σας βρήκε (κι εσείς αυτόν).
Πιστεύω θα κάνει πολύ καλό και στο παιδάκι σας το δέσιμο που θα αναπτύξουν, αφού είναι και μοναχοπαίδι απο ότι κατάλαβα!

Η μάσκα του όντως παραπέμπει σε αρσενικό, όμως η ουρίτσα έχει ραβδώσεις ή έτσι φαίνεται στην φωτογραφία;

Το στικάκι που του πήρε η μαμά, καλύτερα να μην το δώσετε γιατί μόνο καλό δεν τους κάνουν οι πολυκαιρισμένοι σπόροι και οι χρωστικές που χρησιμοποιούν.
Καλύτερο και για την υγεία του αλλά και από άποψη γεύσης είναι να δοκιμάσετε κεχρί, το οποίο λατρεύουν οι παπαγάλοι και μπορεί να γίνει το τέλειο "εργαλείο" εκπαίδευσης 😉

Επίσης τα δαγκωματάκια που κάνει είναι γιατί θέλει να σας γνωρίσει και όχι απο κακία όποτε αν το εξηγήσεις αυτό στον μικρό δεν νομίζω να φοβηθεί, εκτός αν δαγκώνει απο φόβο, οπότε εκεί καλύτερα να κάνετε υπομονή μέχρι να τον πιάσει κανονικά :)
 
Πολύ όμορφη και ξεχωριστή ή ιστορία σας ή τέλος πάντων είναι ο τρόπος που την περιγράφεις :)
Φαίνεται ότι ήρθε στο σωστό σπίτι ο Λάκι σας και είναι όντως lucky που σας βρήκε (κι εσείς αυτόν).
Πιστεύω θα κάνει πολύ καλό και στο παιδάκι σας το δέσιμο που θα αναπτύξουν, αφού είναι και μοναχοπαίδι απο ότι κατάλαβα!

Η μάσκα του όντως παραπέμπει σε αρσενικό, όμως η ουρίτσα έχει ραβδώσεις ή έτσι φαίνεται στην φωτογραφία;

Το στικάκι που του πήρε η μαμά, καλύτερα να μην το δώσετε γιατί μόνο καλό δεν τους κάνουν οι πολυκαιρισμένοι σπόροι και οι χρωστικές που χρησιμοποιούν.
Καλύτερο και για την υγεία του αλλά και από άποψη γεύσης είναι να δοκιμάσετε κεχρί, το οποίο λατρεύουν οι παπαγάλοι και μπορεί να γίνει το τέλειο "εργαλείο" εκπαίδευσης 😉

Επίσης τα δαγκωματάκια που κάνει είναι γιατί θέλει να σας γνωρίσει και όχι απο κακία όποτε αν το εξηγήσεις αυτό στον μικρό δεν νομίζω να φοβηθεί, εκτός αν δαγκώνει απο φόβο, οπότε εκεί καλύτερα να κάνετε υπομονή μέχρι να τον πιάσει κανονικά :)

Ναι όντως είναι μοναχοπαίδι,
Ο Λάκι έχει ασπρο στην ουρά αλλά δεν μπορώ να διευκρινίσω αν είναι ραβδώσεις η απλα έχει και λίγο άσπρο ( θα βγαλω και άλλες φωτό να το ανακαλύψουμε)

Για το στικάκι το έχω βγάλει, δεν ειχε νόημα να του πιάνει χώρο, μας έδειξε ξεκάθαρα ότι δεν το ήθελε. Κεχρί είναι σπορακια η σαν φυτό που έχω δει σε φωτό;
Όσο για τα τσιμπήματακια σίγουρα δεν το κάνει από κακία εγώ μάλλον βλέπω έλλειψη σιγουριάς και λίγο φόβο ανακατεμένα με λίγο από δικό του χαρακτήρα, όταν βλέπει ότι δεν το τραβάω το χερι απλά το έχω ακίνητο αρχιζει και τρίβει το λαιμο γυρο γύρο από το δάχτυλο.
Τα τσιμπήματακια είναι λίγο δυνατα για μένα δεν είναι τίποτα αλλά τον μικρό θα τον πονέσουν... Μπορεί και να μην τον πειράξει καθόλου γιατί κάνει σαν παλαβός όταν τον χανει από το οπτικό του πεδίο αλλά προτιμώ να είμαι σίγουρος παρά να προσπαθώ να πεισω τον μικρό ότι ο παπαγαλος δεν θα του κάνει κακο.
 
Το κεχρί είναι αυτό εδώ

tsabi-sporoi-kexri-millet-100g.webp

Είμαι σίγουρη ότι θα ξετρελαθεί. Δεν έχω γνωρίσει παπαγάλο που να μην το τρώει.
Είναι όπως εμάς μας αρέσει η σοκολάτα, απλά αυτό είναι και υγιεινό.

Απλά να το χρησιμοποιείς για εκπαίδευση, να μην το έχεις μόνιμα μέσα στο κλουβί γιατί θα χάσει την αξία του 😉

Μου αρέσει πολύ η σχέση που έχουν τα μικρά σου!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα τσιμπήματακια είναι λίγο δυνατα για μένα δεν είναι τίποτα
Εγώ έχω την αίσθηση ότι δεν τσιμπούν για να τσιμπήσουν (τουλάχιστον τα ήμερα), αλλά για να δουν το έδαφος που θα πατήσουν αν είναι κατάλληλο να καθήσουν... Πχ ένα δάχτυλο που δεν έχουν καθήσει ακόμα, ώμος, παλάμη κτλ...
Του δικού μου τα τσιμπήματα μου φαίνονται είτε αναγνωριστικά, είτε φιλάκια...
 
Back
Top