Γενικά Να σας παρουσιάσω την ομάδα μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giorgos3
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ευχαριστώ παιδιά, να 'στε καλά! Να σας παρουσιάσω την ομάδα μου!
Ωραία καφεκίτρινη ομάδα! Να τα χαίρεσαι! Τα ξεχωρίζεις καλέ; 😛 Εκεί μέσα έχεις και θηλυκά και αρσενικά;

Κάποιες πολύ φιλικές παρατηρήσεις αν θες...
Καλύτερα να πάρεις μεγάλα κλαδιά από κάποιο δέντρο και να τα αφήσεις στον ήλιο να ξεραθούν ή να πάρεις επεξεργασμένο ξύλο και να βάλεις αντί για τα πλαστικά κλαδάκια.

patithres.webp

[*]Οι κούνιες είναι περιττές και τους κόβουν χώρο απ το να πετάνε περισσότερο.. Βγάλτες! 😉 [*]Και τέλος νομίζω οι 2 ταίστρες που έχεις είναι πάρα πολύ μικρές για τόσα καναρινάκια... [/LIST]
 
να τα χαίρεσαι, φίλε Γιώργο.. Αλλά θα θυμφωνήσω με την Αλίκη στα εξής:
1) οι κούνιες όντως είναι περιττές στα καναρίνια.☹
2)χρειάζεσαι τόσες τά'ί'στρες όσες και τα καμάρια σου.☹
3)θα ήταν καλό για την παρέα σου να είχες τα θηλυκά κάπου όλα μαζί και τα αρσενικά το κάθε ένα μόνο του,ώστε να αποφύγεις τυχόν κακοτοπιές μέχρι την επόμενη αναπαραγωγική περίοδο!
πάντα στην διάθεσή σου, φίλε..👍
 
Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας, δεχτά όλα... Το κλουβί είναι μεγάλο και έχει μέσα περισσότερες ταίστρες λόγω λήψης δεν χόρεσαν, τις οποίες τις γεμίζω κάθε πρωί όπως κάθε πρωί τους βάζω το αυγουλάκι τους, το μαρουλάκι τους, το αυγουλάκι τους. Μια φορά το μήνα τους βάζω μπαικοξ στο νερό και φροντίζω να τους δίνω βιταμίνες ομνιβιτ και φερτιβιτ και μηλόξυδο. Γνωρίζω να ξεχωρίζω τα θυληκά από τα αρσενικά, απλά όταν ειναι η ώρα τους για ζευγάρωμα τα ξεχωρίζω :) 😉 Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!👍
 
όπως κάθε πρωί τους βάζω το αυγουλάκι τους, το μαρουλάκι τους, το αυγουλάκι τους.
Το αυγουλάκι δίνεται με διαφορετική συχνότητα ανά εποχή..
Συχνότητα χορήγησης: Το κάθε πότε θα τη βάζουμε στα καναρίνια εξαρτάται από την κάθε εποχή.
  • Περίοδος ανάπαυσης - Χειμώνας (Οκτώβρη - Φλεβάρη): 1 φορά την εβδομάδα.
  • Προετοιμασία αναπαραγωγής (Μάρτη - Απρίλη): από 1 φορά την εβδομάδα αυξάνω τη συχνότητα μέχρι να φτάσω να τους τη δίνω καθημερινά μέχρι να ολοκληρωθεί η ωοτοκία.
  • Αναπαραγωγή: όταν έχουμε νεοσσούς θα ήταν καλύτερα να δίνουμε σκέτο βραστό αυγουλάκι καθημερινά στους γονείς να ταίζουν και αυτή την αυγοτροφή να τη δίνουμε από 10 ημερών και ημερισίως.
  • Πτερόρροια (Ιούλιος - Σεπτέμβριος): 3 φορές την εβδομάδα.
Οπότε την περίοδο αυτή δίνουμε 1 φορά την εβδομάδα.. Αλλά με τόσα πουλάκια ένα αυγό δε σου αρκεί.. Θες πιο πολλά... μετά από 6-7 ώρες το αποσύρεις απ το κλουβί γιατί γίνεται δηλητήριο.. Το καλοκαίρι με τη ζέστη ακόμα νωρίτερα!

Τώρα όσον αφορά τα λαχανικά, τα χόρτα και τα φρούτα τα πλένεις πολύ καλά και τα στεγνώνεις με χαρτί κουζίνας πριν τα βάλεις στο κλουβί. Όχι πάνω στα κάγκελα.. σε ταίστρες ή αυγοθήκες να τα βάζεις κι αυτά. Το μαρούλι είναι επικίνδυνο λόγω φυτοφαρμάκων.. Θα σου πρότεινα καλύτερα μπρόκολο, κουνουπίδι, σπανάκι (όχι σε περίοδο αναπαραγωγής), μήλο, γλυστρίδα, πιπεριά και άλλα που θα βρεις σ αυτή εδώ την λίστα: https://community.petbirds.gr/threads/Λαχανικά-και-φρούτα-που-μπορουμε-να-δίνουμε-στα-καναρινια-μας.15920/
Τα φρούτα τα δίνουμε με ρέγουλα εκτός του μήλου. Επίσης μπορείς να δίνεις και βότανα (χλωρά ή αποξηραμένα). Κάνουν πολύ καλό στο συκώτι τους!

Αν θες μπορείς στις περιόδους αναπαραγωγή και πτερόροια να προσθέτεις στη διατροφή τους και βλαστωμένους σπόρους που θα φτιάξεις εσύ!


Μια φορά το μήνα τους βάζω μπαικοξ στο νερό και φροντίζω να τους δίνω βιταμίνες ομνιβιτ και φερτιβιτ και μηλόξυδο.
Γιατί δίνεις Baycox χωρίς να είναι άρρωστα; Μ αυτό που κάνεις κάνεις ευαίσθητο τον οργανισμό τους και όταν όντως θα έχουν ανάγκη το Baycox δε θα τους κάνει δουλειά.. δε δίνουμε φάρμακα προληπτικά... Αν μια φορά τον μήνα δίνεις τσάι βοτάνων, μηλόξυδο, σκορδόνερο ( https://community.petbirds.gr/threads/Σκορδόνερο-στα-πουλιά.266/ ) δεν υπάρχει καμία ανάγκη να δίνεις φάρμακα ή φερτιβίτ ή ομνιβίτ.. αυτές τις βιταμίνες τις δίνουμε μετά από αντιβιώσεις ή σε περιόδους που τις έχουν ανάγκη (αναπαραγωγή και πτερόροια).

Γιώργο μου γενικά αν τα έχεις σε καθαρό περιβάλλον, με συχνή καθαριότητα και σωστή ισορροπημένη διατροφή ανα περίοδο ΄με όλα αυτά που σου είπα (μυλόξυδο, βότανα, σκόρδο, χόρτα κτλ) θα χτίσουν ένα ισχυρό ανοσοποιητικό και δε θα αρρωσταίνουν τόσο εύκολα! Και θα σου κάνουν παρέα για χρόνια! Τα ΄φάρμακα τα δίνουμε μόνο όταν είμαστε βέβαιοι πως είναι κάποιο άρρωστο με συμβουλή πάντα γιατρού εξειδικευμένου σε πτηνά ή κάποιου ειδικού (όπως εκτροφέας) που να έχει γνώσεις και να ξέρει (όχι πετ σοπ!)!

Ελπίζω να σε βοήθησα και με συγχωρείς για το κατεβατό, αλλά φαίνεται πόσο τα αγαπάς και ήθελα να σου δώσω συμβουλές για να βελτιωθείς! 😉
 
Να προσθεσω στο κατεβατο της Αλικης οτι δεν χρειαζεται καθε μερα να γεμιζεις τις ταιστρες. Μεχρι τη μεση γεματες (για να μην τα πετανε τα σπορια εξω προσπαθωντας να τα διαλεξουν), καθημερινο φυσημα να φευγουν τα τσοφλια και να συμπληρωνεις οποτε τα εχουν φαει. Οταν καθε μερα βαζεις καινουργια σπορια τα πουλια ξεδιαλεγουν τους αγαπημενους τους σπορους με αποτελεσμα να μην τρωνε ποτε καποιους που τους ειναι απαραιτητοι!
 
Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες, μου είναι πολύ χρήσιμες. Τα φάρμακα αύτα όπως το μπαικοξ, το έδινα μία φορά το μήνα για προληπτικούς λόγους αλλά τώρα θα το σταματήσω. Απο όσο βλέπω τώρα εγώ από τα πουλιά μου, είναι έτοιμα για αναπαραγωγή, να μπω στη διαδίκασια αναπαραγωγής ή να περιμένω να έρθει η εποχή τους;
 
Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες, μου είναι πολύ χρήσιμες. Τα φάρμακα αύτα όπως το μπαικοξ, το έδινα μία φορά το μήνα για προληπτικούς λόγους αλλά τώρα θα το σταματήσω. Απο όσο βλέπω τώρα εγώ από τα πουλιά μου, είναι έτοιμα για αναπαραγωγή, να μπω στη διαδίκασια αναπαραγωγής ή να περιμένω να έρθει η εποχή τους;
Να περιμενεις την ανοιξη..
 
Συμφωνώ, να περιμένεις καλύτερα μη σε ξεγελάει ο καλός καιρός (μη φυσιολογικός για μέσα Νοέμβρη)... Τα πουλιά τώρα πρέπει να ξεκουραστούν καταλαβαίνουν από τη διάρκεια ημέρας ότι έρχεται χειμώνας
 
Back
Top