Γενικά Να σας συστήσω τη φίλη μου

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Μετά από 7 ολόκληρα χρόνια να σας συστήσω ΤΗΝ Πρίμο...
Είχε μια εβδομάδα που ήταν φουσκωμένος, επικοινώνησα με το γιατρό όπου μου είπε πως μάλλον πρόκειται για αυγό. Έβαλα ασβέστιο και το αποτεαποτέ είναι δύο αυγά για την ώρα.
Τελευταία είχε αρχίσει να μας την "πέφτει" ερωτικά
Να πω επίσης πως με τη μπέμπα τα πηγαίνει άψογα. Κάθεται να τον χαιδεψει απλά ακόμα δεν τον έχω αφήσει ελεύθερο έξω μαζί της γιατί ακόμα η μικρή είναι ασουμπαλη.
Συγνώμη που αναφέρομαι σε αρσενικό αλλά δε μπορώ να συνηθίσω το αντίθετο φύλλο
 

Συνημμένα

  • IMG_20180509_183858-600x800.webp
    IMG_20180509_183858-600x800.webp
    15 KB · Προβολές: 53
  • IMG-1469867689777-V-600x1067.webp
    IMG-1469867689777-V-600x1067.webp
    36,7 KB · Προβολές: 58
Ανέστη μου ειλικρινά δεν ξέρω γιατί το άφησα έτσι, αλλά από την άλλη τι θα άλλαζε; Άντε το όνομα!
Δε θα αλλάξω τίποτα, απλά ο Πρίμο θα κάνει αυγουλάκια 😀!
Αλήθεια, κάθε χρόνο τέτοια εποχή θα έχω τα ίδια;
 
...
Αλήθεια, κάθε χρόνο τέτοια εποχή θα έχω τα ίδια;

To να μείνει στο μια φορά το χρόνο 1-2 αυγά θα ήταν το λιγότερο επικίνδυνο. Γενικά όσο λιγότερα αυγά κάνει τόσο μικρότερη και η πιθανότητα να πάει κάτι στραβά. Θυμάμαι όμως ότι του έχεις φωλιά που τρυπώνει μέσα κι αυτό σίγουρα κρατάει το ένστικτο πιο ζωντανό. Όπως και να μην το χαϊδεύεις καθόλου στην πλάτη-φτερούγες, ουρά, πόδια παρά μόνο στο κεφάλι και στο λαιμό.
 
To να μείνει στο μια φορά το χρόνο 1-2 αυγά θα ήταν το λιγότερο επικίνδυνο. Γενικά όσο λιγότερα αυγά κάνει τόσο μικρότερη και η πιθανότητα να πάει κάτι στραβά. Θυμάμαι όμως ότι του έχεις φωλιά που τρυπώνει μέσα κι αυτό σίγουρα κρατάει το ένστικτο πιο ζωντανό. Όπως και να μην το χαϊδεύεις καθόλου στην πλάτη-φτερούγες, ουρά, πόδια παρά μόνο στο κεφάλι και στο λαιμό.
Πως θα καταλάβω πως δεν έχει άλλα αυγά; Χθες έκανε το δεύτερο και σήμερα δεν το βλέπω πρησμενο.
Τη φωλιά τη βάζω μόνο το βράδυ για τον ύπνο ρε γαμωτο αλλιώς κάνει ρολό το χαρτί και κοιμάται μέσα!
Χρειάζεται τώρα να κάνω κάτι εγω; Πχ να δώσω βιταμίνες;
 
Πως θα καταλάβω πως δεν έχει άλλα αυγά; Χθες έκανε το δεύτερο και σήμερα δεν το βλέπω πρησμενο.
Τη φωλιά τη βάζω μόνο το βράδυ για τον ύπνο ρε γαμωτο αλλιώς κάνει ρολό το χαρτί και κοιμάται μέσα!
Χρειάζεται τώρα να κάνω κάτι εγω; Πχ να δώσω βιταμίνες;

Δεν έχει σχάρα το πάτωμα;
 
Καλησπέρα και απο εδώ λοιπόν 😀!
Πιστεύω η κοπέλα σου έδειχνε τα σημ΄δια μέσω του χαρακτήρα της, κλλά μάλλον δεν ήθελες να το δείς 😛
Είναι μια κούκλα όπως και να έχει, αλλά σε καταλαβαίνω για τα αυγά... Κι εμένα είναι κάτι που με τρομάζει πολύ, λόγο δυστοκίας.
Είμαι κι εγώ της άποψης να την κόψεις την φωλιά, βέβαια σταδιακά γιατί μετά απο 7 χρόνια δεν μπορείς να την βγάλεις ξαφνικά.
 
Δεν έχει σχάρα το πάτωμα;
Ναι Ανέστη μου,έχει σχάρα αλλά βάζω χαρτάκι από πάνω!

Είμαι κι εγώ της άποψης να την κόψεις την φωλιά, βέβαια σταδιακά γιατί μετά απο 7 χρόνια δεν μπορείς να την βγάλεις ξαφνικά.
Δεν κοιμάται χωρίς τη φωλιά
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ναι Ανέστη μου,έχει σχάρα αλλά βάζω χαρτάκι από πάνω!

Γιατί; Έτσι είναι σαν να μην έχει αφού έρχεται σε επαφή με τις κουτσουλιές της.

Εσύ ξέρεις, δες πως θα πάει.
 
Γιατί; Έτσι είναι σαν να μην έχει αφού έρχεται σε επαφή με τις κουτσουλιές της.

Εσύ ξέρεις, δες πως θα πάει.
Είμαι λάθος λες τόσα χρόνια; Είναι ένα πουλί που του αρέσει να κάθεται κάτω να παίζει
 
Είναι ένα πουλί που του αρέσει να κάθεται κάτω να παίζει
Αυτό μου θυμίζει τα μικρά παιδάκια που τους αρέσει να παίζουν με τις λάσπες... αλλά εμείς οι μεγάλοι ξέρουμε πως δεν πρέπει και τα "μαλώνουμε".
Η σχάρα μπαίνει για να διαχωρίζει τα απορρίμματα με τα οποία δεν πρέπει να έρχονται σε επαφή τα πουλιά με τον πάνω και καθαρό χώρο.
 
Είμαι λάθος λες τόσα χρόνια; Είναι ένα πουλί που του αρέσει να κάθεται κάτω να παίζει

Ιωάννα μου δεν θα σε κρίνω ως σωστή ή λάθος. Αλλά οι φωλιές και οι κρυψώνες ξυπνούν αποδεδειγμένα το αναπαραγωγικό ένστικτο. Οι παπαγάλοι δεν κοιμούνται σε φωλιές παρά μόνο αν είναι μωρά ή αν έχουν μωρά.
 
Η σχάρα μπαίνει για να διαχωρίζει τα απορρίμματα με τα οποία δεν πρέπει να έρχονται σε επαφή τα πουλιά με τον πάνω και καθαρό χώρο.

Πάντως παλιότερα που είχα κλουβιά με σχάρα, όλες οι κουτσουλιές μαζευόντουσαν εκεί πάνω, οπότε έκανα διπλό χρόνο να το καθαρίσω, ειδικά αν το καθάριζα μια φορά την εβδομάδα; Χαμός.
Πλέον αλλάζω χαρτί κάτω σχεδόν καθημερινά και μια φορά την εβδομάδα το πλένω κανονικά και είναι πολύ πιο καθαρό το κλουβάκι και φυσικά και η ζωή μου ευκολότερη :)
Βέβαια τα δικά μου δεν πάνε ποτέ στον πάτο του κλουβιού!
 
Βάλε της κανένα παιχνιδάκι να αρχίζει να ασχολείται και βλέπεις μετά...
Δυστυχώς με όσα παιχνίδια του έχω πάρει κατά καιρούς σχεδόν πάντα φτάνουμε στο σημείο πνιγμού. Είναι τσαπατσουλης
 
Back
Top