Γενικά Να σας συστήσω τον Ρίο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nine
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nine

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2019
Μηνύματα
5
Καλησπέρα! Να σας συστήσω τον Ριο.. Είμαστε εδω και 5 μήνες συγκάτοικοι.. Δεν ξέρουμε την ηλικία μας αλλα ο γιατρός είπε οτι είμαστε νεαροί.. Μάλλον αγοράκι, σιγουρα κουκλος.. Και μικρός δραπέτης..ηρθε στην παρεα μας ενα πρωινο απ την μπαλκονόπορτα..IMG_20190802_185009.jpgIMG_20190815_000745.jpg
 
Ουάου! Είναι απίστευτος! Επιτέλους και ένας παπαγάλος που δεν βλέπουμε και κάθε μέρα στο φόρουμ! Να τον χαίρεσαι είναι κουκλί!
Ευχαριστω, δεν ξερω επισημα το ειδος του.. Αμαζονιου/κονουρη μου ειπαν..
 
Ευχαριστω, δεν ξερω επισημα το ειδος του.. Αμαζονιου/κονουρη μου ειπαν..
Αν και δεν έχω καμια εμπειρία με αυτά τα πουλιά νομίζω ότι είναι κάποιο υβρίδιο μεταξύ κονούρων. Ας μας πει και ο Ανέστης @Φοίβος
 
Πολύ όμορφος και πάω στοίχημα και φωνακλάς! 😁

Μοιάζει για υβρίδιο Nanday x Sun Conure. Δηλαδή οι γονείς του ήταν conures και οι δύο αλλά διαφορετικά είδη. Σωστά σου είπαν το όνομα κονούρα και προέρχεται απο τη Ν.Αμερική.
 
Πολύ όμορφος και πάω στοίχημα και φωνακλάς! 😁

Μοιάζει για υβρίδιο Nanday x Sun Conure. Δηλαδή οι γονείς του ήταν conures και οι δύο αλλά διαφορετικά είδη. Σωστά σου είπαν το όνομα κονούρα και προέρχεται απο τη Ν.Αμερική.
Φωναζει αρκετα ειναι η αληθεια!
 
όμορφος ο Ρίο! ❤️️️️
πες μας λίγα πραγματάκια για αυτόν... Εκτός από φωνακλάς (😂), είναι καλόφαγος; Ήρεμος; Πως περνάτε την ώρα σας;(και ότι άλλο θες να μοιραστείς μαζί μας)
να τον χαίρεσαι! 🙂
 
όμορφος ο Ρίο! ❤️️️️
πες μας λίγα πραγματάκια για αυτόν... Εκτός από φωνακλάς (😂), είναι καλόφαγος; Ήρεμος; Πως περνάτε την ώρα σας;(και ότι άλλο θες να μοιραστείς μαζί μας)
να τον χαίρεσαι! 🙂
Ειναι ιδιαιτερος, δεν θελει πολλα πολλα.. Δεν ξερω τι εκπαιδευση ειχε απο το προηγουμενο σπιτι του.. Αν ειχε δλδ.. Εγω προσπαθησα να τον μαθω να ανεβαινει στο χερι μ με τιπς..σε καποια φαση το μαθαμε αλλα δεν τ ακολουθει σχεδον ποτε, απ την αλλη μπαινοβγαινει με ευκολια στο κλουβι κ απ την πρωτη στιγμη βρηκε την θεση τ στον ωμο μ.. Δεν θελει να τον ακουμπαω αλλα ερχεται μονος τ και τριβεται πανω μ.. Του αρεσει πολυ το νερο.. Προσπαθω οσο ειμαι σπιτι να τον εχω ελευθερο για να γυμναζεται αλλα αυτος κολλαει κ κοβει βολτες πανω μ..υποθετω ειναι ο τροπος του να κανει γλυκες... Τροφη του δινω συσκευασμενη απ την οποια τρωει επιλεκτικα, ηλιοσπορους κ φυστικια.. Αλλα ειναι λιχουδης οποτε τρωω πλησιαζει ν δοκιμασει αλλα δεν του δινω δεν θελω να μαθει να βουταει στις τροφες κ να αναγκαστω να τον περιοριζω.. Ειμαστε στο σταδιο κοινωνικοποιησεις τον εχω ελευθερο και με κοσμο στο σπιτι, ειναι ηρεμος στον ωμο μ αλλα τους αγνοει 😀 (αντικοινωνικος), σε γενικες γραμμες κυκλοφορω σπιτι σαν πειρατης κ αγοραζω μπλουζακια (μου τα εχει γεμισει τρυπες 😀) καλα περναμε δεν εχω παραπονο..
 
Back
Top