Γενικά Να σας συστήσω τον φιλαράκο μου τον Ρίκι (cockatiel)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Panoz07
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Panoz07

PB New Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2021
Μηνύματα
78
Πόλη
Λιβαδειά
Να σας συστήσω τον φιλαράκο μου τον Ρίκι. Είναι αγόρι και 8 μηνών σύμφωνα με τον υπάλληλο από το πετσοπ από το οποίο τον πήρα πριν τρεις μήνες. Από την αρχή ήμουν συνέχεια δίπλα του και με εμπιστεύθηκε τρώγοντας σπόρια από το χέρι μου, ύστερα ανεβαίνοντας στο χέρι μου εντός κλουβιού κ.τ.λ. (δεν ήθελα να συνηθίσει κάποιο άλλο άτομο στην οικογένεια πιο πολύ από εμένα 😝). Στην δεύτερη εβδομάδα βγήκε πρώτη φορά από το κλουβί (το οποίο είναι μικρο και στεναχωριέμαι για αυτό αλλά θα προσπαθήσω να αγοράσω μια κλούβα στο κοντινό μέλλον). Στην αρχή ήταν ατσαλος στις προσγειώσεις αλλά πλέον είναι πολύ καλός στο πέταγμα. Του έμαθα να κάνει το σφύριγμα όταν καλείς κάποιον και πλέον το κάνει οπότε μου ζητάει σημασία :) Όποτε τον βγάζω από το κλουβί έρχεται και κάθεται μαζί μου στο κρεβάτι και πάντα θέλει να είναι παρών σε ότι κάνω, οπότε μου ζητάει να τον ανεβάσω στον ώμο μου. Γενικά δέχεται χάδια και φιλάκια και με αφήνει να τον ακουμπάω λίγο μερικές φορές. Ζω σε μια μικρή πόλη την Λιβαδειά και έχουμε πολύ ωραίες περιοχές για βόλτα. Για αυτό έχω σκεφτεί να του αγοράσω ένα harness (λουράκι) και το καλοκαίρι να πηγαίνουμε βόλτες έξω. Ποια είναι η γνώμη σας για αυτό? Δυστυχώς φωτογραφίες δεν μπορώ να βάλω άλλα ίσως μπορέσετε να τον δείτε στη φωτό προφίλ μου :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Εφοσον βρεις το καταλληλο harness και καταφερεις να τον κανεις με σωστο τροπο να το αποδεχτει να τον πας βολτα. Φυσικα να εχεις στο νου σου τυχον επιθεσεις απο διαφορα αλλα ζωα που υπαρχουν εξω.
 
Back
Top