Γενικά Να σας συστήσω τον Ganesha και τη Goppy

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Doritaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Doritaki

PB New Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2015
Μηνύματα
34
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Προσπάθησα να ανεβάσω κάποιες φωτό τους... Νομίζω τα κατάφερα αν και μικρες...η pearl (νομίζω ότι είναι) αριστερά, είναι η Goppy μας... Και ο τσουλουφάτος ο τσαμπουκαλής (pied;) είναι o Ganesha μας (άκρως προστατευτικός στη μικρή μας):D
 

Συνημμένα

  • rsz_babies.webp
    rsz_babies.webp
    26,5 KB · Προβολές: 71
  • rsz_goppy.webp
    rsz_goppy.webp
    15 KB · Προβολές: 72
  • rsz_ganesha.webp
    rsz_ganesha.webp
    16,4 KB · Προβολές: 67
@Doritaki αν ακολουθήσεις τις οδηγίες.. petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/... Θα ανεβάσεις όσες φωτογραφίες χρειάζονται για να μας συστήσεις τα φιλαράκια σου.
 
Μια ωραια θηλυκια pearl και ενας normal grey αρσενικός σαν τα δικά μου! Ποσο τα έχεις; Σε τι κλουβί μένουν ποια η διατροφή τους; (Φώτο απο το κλουβί παρακαλώ) Αν τα βάλεις κάποτε για αναπαραγωγή να ξέρεις αυτός ο συνδυασμός εμένα μου έχει βγάλει ενα albino πανέμορφο θηλυκό και αρσενικό normal φορέα albino!
 
να τα χαιρεσαι!

Μια ωραια θηλυκια pearl και ενας normal grey αρσενικός σαν τα δικά μου! Ποσο τα έχεις; Σε τι κλουβί μένουν ποια η διατροφή τους; (Φώτο απο το κλουβί παρακαλώ) Αν τα βάλεις κάποτε για αναπαραγωγή να ξέρεις αυτός ο συνδυασμός εμένα μου έχει βγάλει ενα albino πανέμορφο θηλυκό και αρσενικό normal φορέα albino!

οι μεταλλαξεις τους ειναι το θηλυκο cinnamon pearl και αρσενικο επισης Pearl
 
Εγω γιατί βλέπω οτι Ειναι normal αρσενικό και pearl θηλυκό?

babies-jpg.35117


αριστερα θηλυκο cinnamon pearl : pearl εχει περλες πανω του cinnamon γιατι ειναι ανοιχτο γκρι
δεξια αρσενικο pearl : τα ενηλικα περλε χανουν σχεδον ολες τους τις περλες στους 8 μηνες οταν αλλαξουν το μωρουδιστικο φτερωμα τους. Τα αχνα ασπρα στις φτερουγες του φανερωνουν την μεταλλαξη του απο τα normal grey που δεν εχουν καθολου ασπρα σημαδια και οι φτερουγες τους ειναι ενα ενιαιο γκρι. (δεν μιλαω για την ασπρη γραμμη στη φτερουγα αλλα τα αχνα ασπρα που φαινονται)
 
Μια ωραια θηλυκια pearl και ενας normal grey αρσενικός σαν τα δικά μου! Ποσο τα έχεις; Σε τι κλουβί μένουν ποια η διατροφή τους; (Φώτο απο το κλουβί παρακαλώ) Αν τα βάλεις κάποτε για αναπαραγωγή να ξέρεις αυτός ο συνδυασμός εμένα μου έχει βγάλει ενα albino πανέμορφο θηλυκό και αρσενικό normal φορέα albino!

Αλήθεια την βρίσκεις όμορφη τη μικρή μας ξεπουπουλιάρα; χεχεχ... Ήταν σε άθλια κατάσταση απ το πετ που την πήρε ο φίλος μου. Ήταν η πιο κακομοιριασμένη (γι αυτό και την επέλεξε άλλωστε γιατί κάνεις δε θα την έπαιρνε και η μοίρα της θα ήταν προδιαγεγραμένη). Χτες τα πήγαμε στον πτηνίατρο όπου μας βρήκε ότι έχουμε ακάρια (το είχα υποψιαστεί από το κροτάλισμα του ράμφους της ) και εντερίτιδα. Ξεκινάμε σήμερα σταγόνες για τα ακάρια και αντιβίωση για την εντερίτιδα και στην συνέχεια βιταμίνες για ντοπάρισμα των μωρών μας. Τα υιοθετήσαμε την περασμένη Παρασκευή 28/8. Για την ώρα τρώνε συσκευασμένη τροφή ειδικά για κακατιλ. Αυγό βραστό, καροτάκι βρασμένο, μηλαράκι και αγγουράκι ούτε το πλησίασαν. (τα βάζω μόνο για 2 ώρες και τα αφαιρώ, αλλά μήπως είναι και νωρίς;)
Μένουν σε κλουβάκι 42*42*64 ύψος με προοπτική να ανοίξει η οροφή με πατήθρα για να κάθονται πάνω τα πουλάκια μου...
Βέβαια θα αργήσει ίσως η εξημέρωση τους.Αφενώς είναι ημιάγρια έτσι κι αλλίως και αφετέρου την μικρή αναγκάστηκα να την πιάσω για να καθαρίσω μια κουτσουλιά που είχε αποφράξει το πωπουδάκι της.. Σήμερα πάλι θα τα πιάσω για να βάλω σταγόνες στα σβερκάκια τους (4 φορές μέσα στο μήνα) για τα ακάρια.. Στεναχωριέμαι που ξεκινάω έτσι, αλλά ας γίνουν καλά κι ας μη με χωνεύουν... Θέλω μόνο να είναι καλά και χαρούμενα:)
 
babies-jpg.35117


αριστερα θηλυκο cinnamon pearl : pearl εχει περλες πανω του cinnamon γιατι ειναι ανοιχτο γκρι
δεξια αρσενικο pearl : τα ενηλικα περλε χανουν σχεδον ολες τους τις περλες στους 8 μηνες οταν αλλαξουν το μωρουδιστικο φτερωμα τους. Τα αχνα ασπρα στις φτερουγες του φανερωνουν την μεταλλαξη του απο τα normal grey που δεν εχουν καθολου ασπρα σημαδια και οι φτερουγες τους ειναι ενα ενιαιο γκρι. (δεν μιλαω για την ασπρη γραμμη στη φτερουγα αλλα τα αχνα ασπρα που φαινονται)
Μαριλενάκι δε σου ξεφεύγει τίποτα, καλύτερα και από τους πτηνιάτρους τα ξέρεις πια! Όποτε έχω 2 pearλάκια; Εξαιρετικά! Ελπίζω να τα καταφέρω και να σφύζουν από υγεία σε λίγο καιρό σαν τα δικά σου! 😉
 
Και τα 2 πουλακια εχουν ακαρεα; και τα δυο ακολουθουν την ιδια θεραπεια; στο μαγαζι ηταν στο ιδιο κλουβι;
 
Είμαι προσωπικά σίγουρη για την θηλυκιά. Για τον αρσενικό όχι, αλλά εφόσον ήταν στο ίδιο κλουβί μαζί με τ άλλα δυο θεωρώ (και ο γιατρός άλλωστε) ότι ό,τι θεραπεία πάρει το ένα πρέπει να πάρει και το άλλο. Χτες ήταν η μερα που θα βάζαμε τη σταγόνα στο σβέρκο τους.. Σόου είχαμε... Βγήκανε απ το κλουβί, ένας ένας και μετά για να τους πιάσουμε χάσαμε κανα δυο κιλά...Ασθανομαι οτι σήμερα το πρωί που καθόμουν μαζί τους μου κάνανε μούτρα... Τί τους σφύριζα με τις ώρες, τί φιλάκια, τί κλασσικη μουσικη, τι monastery garden sounds, τί το RIO τους έβαλα να δούνε τίποτα, μόνο νερό πίνανε(ευτυχώς γιατί έχει αντιβίωση για την εντερίτιδα στο νεράκι) Μια απαξίωση...Αργότερα ευτυχώς απ ό,τι μου είπε ο μπαμπάς τους, φάγανε κιόλας.
 
Back
Top