Γενικά Να σας συστησω τον Ερνεστο μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kostasb

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2009
Μηνύματα
246
Πόλη
Αθήνα
Να σας συστησω λοιπον τον Ερνεστο μου!
Μαζι με την κατασκευη που μολις του τελειωσα για προστασια στο μπαλκονι.

Η συνεχεια...
 

Συνημμένα

  • 20141006_170440.webp
    20141006_170440.webp
    30,6 KB · Προβολές: 150
  • 20141006_170519.webp
    20141006_170519.webp
    36,9 KB · Προβολές: 136
  • 20141006_171634.webp
    20141006_171634.webp
    32,8 KB · Προβολές: 132
Πλακα εχει το χρωμα του και το πως μπερδευεται το πορτοκαλι με το καφε. Δεν βλεπεις τετοιο χρωμα πολυ συχνα νομιζω. :)

Μερικες συμβουλες που πλεον εμαθα απο τους καναριναδες :D ειναι α) να αλλαξεις τις πατηθρες με κυλινδρικες ξυλινες, β) να πεταξεις το στικ και να μην ξαναπαρεις διοτι ειναι αχρηστη τροφη γεματη ζαχαρη γ) αυτο το κοκκινο που βλεπω στην αριστερη ταιστρα, αν ειναι χυμα βιταμινη απο το πετ σοπ, επισης να το πεταξεις και να μην ξαναπρεις. Και γενικοτερα οσον αφορα τις τροφες του πουλιου σου να επιλεγεις αποκλειστικα συσκευασμενες επωνυμες τροφες και ποτε χυμα.
 
Ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες. Θα αλλαξω τις πατηθρες με στρογγυλες και θα πεταξω το στικ οπως μου ειπες. Οσο για την αυγοτροφη ηταν συσκευασμενη και οχι χυμα. Πραγματι ειναι πολυ ομορφουλης και θα κανω οτι καλυτερο μπορω για αυτον. Ελπιζω να μου χαρισει και εκεινος το τραγουδι του συντομα!
 
Πολύ κούκλος και ιδιαίτερος να σου ζήσει φτου φτου φτου!
Μια μικρή επισήμανση κι από εμένα, οι πατήθρες εκτός της αλλαγής, νομίζω πρέπει να μπουν παράλληλα και απέναντι επίσης σε μια σχετική απόσταση μεταξύ τους.
 
Ερνέστο! Τι κούκλος! Σπάνια χρώματα και σπάνιο όνομα! Να τον χαίρεσαι τον κούκλο σου!

Υ. Γ.: Αν και όταν αποφασίσεις να τον ζευγαρώσεις, εγώ θα τον έβαζα με κόκκινη θηλυκιά! 😉
 
Ερνέστο! Τι κούκλος! Σπάνια χρώματα και σπάνιο όνομα! Να τον χαίρεσαι τον κούκλο σου!

Υ. Γ.: Αν και όταν αποφασίσεις να τον ζευγαρώσεις, εγώ θα τον έβαζα με κόκκινη θηλυκιά! 😉
Ευχαριστω! Η επιλογη της κοκκινης καναρας ειναι μονοδρομος οποτε ειμαι προς ανευρεση μιας καλης θυληκιας να γινουν ζευγαρακι οταν ερθει η ωρα.Λογικα θα δωσουν πολυ ομορφα πουλακια! 🙂
 
Πολύ όμορφο το καναρινάκι σου να το χαίρεσαι, πρώτη φορά βλέπω τέτοιο χρώμα!
 
Στο χρώμα πιθανόν συνέβαλαν και αυτές οι "κακές" χύμα απομιμήσεις τροφών που στα pet shop τις ονομάζουν εσφαλμένα βιταμίνες... ή κάνω λάθος;
 
Στο χρώμα πιθανόν συνέβαλαν και αυτές οι "κακές" χύμα απομιμήσεις τροφών που στα pet shop τις ονομάζουν εσφαλμένα βιταμίνες... ή κάνω λάθος;
Νομίζω ότι η τροφή καθορίζει μόνο το πόσο έντονο είναι το χρώμα!
 
Όχι... αυτό το "κόκκινο" είναι καθαρά κίτρινα φτερά που άλλαξε το χρώμα τους και έβαψαν από κάποια χρωστική... Πιστεύω πως αν το κόκκινο υπήρχε στο γενετικό υλικό του πτηνού θα ήταν κάπως διαφορετικό. Σίγουρα όμως είναι πολύ μικρής σημασίας αυτό. Το γεγονός είναι πως είναι πανέμορφος και φυσικά μοναδικός!
 
Παιδια οτι και να σας πω εσεις σιγουρα ξερετε περισσοτετα. Σημασια εχει οτι ο Ερνεστος μου εδειχνε λιγο κακοκεφος και τον πηγα σε spa! Τον αφησα λοιπον σε ενα καλο φιλο που εχει καναρινια να τον δει κανα δυο μερες και να του δωσει μια αγωγη.Απο οτι μου ειπε και μου εδειξε κιολας για να μαθαινω ειδε λιγο τα εντερικα του να εχουν θεματακι. Ελπιζω γρηγορα να γινει καλα και να τον εχω παλι παρεουλα! 🙂
 
Παιδια οτι και να σας πω εσεις σιγουρα ξερετε περισσοτετα. Σημασια εχει οτι ο Ερνεστος μου εδειχνε λιγο κακοκεφος και τον πηγα σε spa! Τον αφησα λοιπον σε ενα καλο φιλο που εχει καναρινια να τον δει κανα δυο μερες και να του δωσει μια αγωγη.Απο οτι μου ειπε και μου εδειξε κιολας για να μαθαινω ειδε λιγο τα εντερικα του να εχουν θεματακι. Ελπιζω γρηγορα να γινει καλα και να τον εχω παλι παρεουλα! 🙂
Κώστα δυστυχώς αυτό μπορεί να κάνει περισσότερα κακό στον Ερνέστο απ ότι καλό. Πρώτον η μεταφορά σε έναν άλλο χώρο που το πουλί δε ξέρει και δεν έχει εξοικειωθεί προκαλεί στρες και άγχος στο πουλί που μόνο καλό δεν κάνει. Δεύτερον, εκεί στο χώρο που έχει ο φίλος σου τα καναρίνια ξέρεις πως είναι όλα υγιή; Κι αν κάποιο είναι άρρωστο και κολλήσει ο Ερνέστο; Και τρίτον και σημαντικοτερο πότε δε δίνουμε αντιβίωση ή αγωγή χωρίς να ξέρουμε τι έχει το πουλί. Οι ασθένειες που μπορεί να έχουν τα καναρίνια είναι χιλιάδες. Άλλο φάρμακο θέλει ο μύκητας άλλο το μικρόβιο.

Τέλος πάντων ελπίζω να γίνει τελικά καλά ο Ερνέστο... Αλλά όταν λες κακοκεφος τι εννοείς; Τι άλλαξε στη συμπεριφορά του;
 
Κατ αρχην ευχαριστω για τις ευχες σας!
Ελπιζω και εγω με την σειρα μου ο Ερνεστος μου να γινει συντομα καλα. Τωρα οσο για το θεμα της μεταφορας δεν το ηξερα οτι μπορει να του κανω περισσοτερο κακο.☹Το παιδι που το πηρε ειδε οτι ειχε διαρροια και δεν τον εβαλε μαζι με τα δικα του αλλα ξεχωριστα. Μου ειπε οτι του μοιαζει αρρωστο και οτι θα του δωσει καποιο "φαρμακακι" για να τον κανει καλα. Τι να πω ρε παιδια ξερω οτι τα αγαπαει τα πουλια του. Μου τα εδειξε τα εχει πεντακαθαρα, τα αγαπαει πολυ και μου ειπε να μου δωρισει και ενα ζευγαρακι ακομα. Μακαρι να ξερει πολλα παραπανω απο εμενα και να δω τον Ερνεστο μου παλι καλα!
 
Back
Top