Φροντίδα Να συνεχίσω να αντστέκομαι όταν ζητούν χάδια τα Ζακό μου;

erithacus

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2015
Μηνύματα
146
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα παιδιά,
Τα ζακουδάκια μου νομίζω πως έχουν αρχίσει και ερωτοτροπούν.
Είναι ανήλικα ακόμα βέβαια αλλά νομίζω πως για εκεί το πάνε.. Η θηλυκίτσα ζητάει χάδια από τον αρσενικό (αλλά και απο οποιονδήποτε άλλο προσφέρει ένα καλό ξύσιμο) αλλά τώρα τελευταία το χοντραίνει λίγο και του ζητάει και τάισμα. Εκείνος της κάνει το κέφι για κάποια ώρα αλλά μετά κόβει πέρα. Λογικό γιατί είναι πιτσιρικια (14 μηνών). Η μεγάλη μου απορία είναι αν πρέπει να σταματήσω να τα χαιδεύω και να τα πιανω και να τα γυρνάω ανάποδα και να χαιδεύω κορμιά και λαιμούς. Τισ τελευταίες εβδομάδες προσπαθώ πολύ να αντισταθώ αλλά τα άτιμα κάνουν το παν να τα λιώσω στο παιχνίδι. Φουσκώνουν τα φτερά και γίνονται σαν κλώσσες και γυρνάνε τουμπα και μετά ερχονται και κάνουν αυτα τα καραγιοζιλικια πάνω μου.. Και παλεύω με θεούς και δαίμονες να αντισταθώ... Τι να κάνω; Να συνεχίσω να αντστέκομαι; Φοβάμαι οτι τα έχω κάνει μπουρδέλα και η εμπειρία μου με άλλα πτηνά (καναρινια, περιστέρια, κοκατιλ) ήταν όσο πιο αξιαγάπητα και ήρεμα και κοντά στον άνθρωπο ήταν τόσο πιο ανίκανοι και αδιάφοροι γονείς έβγαιναν. Θέλω να ζευγαρώσουν και να μην δημιουρηθούν εξαιτίας μου τέτοια προβλήματα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλημέρα παιδιά,
Τα ζακουδάκια μου νομίζω πως έχουν αρχίσει και ερωτοτροπούν.
Είναι ανήλικα ακόμα βέβαια αλλά νομίζω πως για εκεί το πάνε.. Η θηλυκίτσα ζητάει χάδια από τον αρσενικό (αλλά και απο οποιονδήποτε άλλο προσφέρει ένα καλό ξύσιμο) αλλά τώρα τελευταία το χοντραίνει λίγο και του ζητάει και τάισμα. Εκείνος της κάνει το κέφι για κάποια ώρα αλλά μετά κόβει πέρα. Λογικό γιατί είναι πιτσιρικια (14 μηνών). Η μεγάλη μου απορία είναι αν πρέπει να σταματήσω να τα χαιδεύω και να τα πιανω και να τα γυρνάω ανάποδα και να χαιδεύω κορμιά και λαιμούς. Τισ τελευταίες εβδομάδες προσπαθώ πολύ να αντισταθώ αλλά τα άτιμα κάνουν το παν να τα λιώσω στο παιχνίδι. Φουσκώνουν τα φτερά και γίνονται σαν κλώσσες και γυρνάνε τουμπα και μετά ερχονται και κάνουν αυτα τα καραγιοζιλικια πάνω μου.. Και παλεύω με θεούς και δαίμονες να αντισταθώ... Τι να κάνω; Να συνεχίσω να αντστέκομαι; Φοβάμαι οτι τα έχω κάνει μπουρδέλα και η εμπειρία μου με άλλα πτηνά (καναρινια, περιστέρια, κοκατιλ) ήταν όσο πιο αξιαγάπητα και ήρεμα και κοντά στον άνθρωπο ήταν τόσο πιο ανίκανοι και αδιάφοροι γονείς έβγαιναν. Θέλω να ζευγαρώσουν και να μην δημιουρηθούν εξαιτίας μου τέτοια προβλήματα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.


Το ταισμα απο μονο του μπορει να παρατηρηθει και μεταξυ αδερφων που μολις εχουν βγει απο τη φωλια. Θελω να πω δεν ειναι απο μονο του ενα σημαδι οτι ερχεται σωνει και καλα αναπαραγωγη. Εξαλλου ειναι μικρα ακομη. Εαν οι συνθηκες δεν ειναι τετοιες (να τους προσφερεις φωλια ή να βρουν μια κρυψωνα μεσα στο σπιτι) σε συνδυασμο με τη διατροφη, δεν πιστευω οτι θα ζευγαρωσουν ετσι.

Σχετικα με το παιχνιδι με εσενα τωρα, πιστευω οτι λιγο πολυ οι βασεις εχουν μπει οποτε προσωπικα δεν βλεπω το λογο γιατι να μην τα πιανεις και να παιζουν οπως θελουν. Αν τα πουλια εχουν αποτυπωσει τον ανθρωπο ως ομοιο τους απο μωρα, εκει δυσκολευουν λιγο τα πραγματα. Βοηθαει παρα πολυ κατα τη γνωμη μου που τα εχεις 2 μαζι απο μικρα. Εχω το προαισθημα οτι οταν ερθει η ωρα δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα. Θα δεις τοτε οτι απο μονα τους θα αποτραβηχτουν λιγο απο εσενα και θα κοιταξουν τη δουλεια τους.
 
Μακάρι, σκεφτόμουν οτι την περίοδο που έχουν "ορέξεις" να μην τα χαιδευο ξυνω καθόλου και να ασχολειται ο ένας με τον άλλον για τέτοια καλέσματα. Στη φωλιά θα με αφήνουν να παίρνω τα μωρά (λέμε τώρα οταν έρθει η ώρα) σε όλα τα πουλιά που έχω μεγαλώσει (co-parenting) δεν είχα πρόβλημα. Αυτά διαβάζω οτι μεταμορφώνονται σε δράκους.Ισχύει αυτό?
 
Εχτές τράβηξα τα μούτρα και άλλα βιντεακια

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μακάρι, σκεφτόμουν οτι την περίοδο που έχουν "ορέξεις" να μην τα χαιδευο ξυνω καθόλου και να ασχολειται ο ένας με τον άλλον για τέτοια καλέσματα. Στη φωλιά θα με αφήνουν να παίρνω τα μωρά (λέμε τώρα οταν έρθει η ώρα) σε όλα τα πουλιά που έχω μεγαλώσει (co-parenting) δεν είχα πρόβλημα. Αυτά διαβάζω οτι μεταμορφώνονται σε δράκους.Ισχύει αυτό?

Εξαρταται απο το καθε πουλι. Αλλα πουλια αφηνουν κι αλλα γινονται δρακοι. Εχω κι απο τα δυο. :D
 
😀 ναι αλλά ο δικός σ δρακος δεν είναι γέννημα θρέμμα πειρατής είναι σου κλέψε τη γυναίκα

Εμένα τα μούτρα είναι από δυο μηνών στα χέρια μου. Η μικρή βέβαια ήρθε πρώτη. :)
 
😀 ναι αλλά ο δικός σ δρακος δεν είναι γέννημα θρέμμα πειρατής είναι σου κλέψε τη γυναίκα

Εμένα τα μούτρα είναι από δυο μηνών στα χέρια μου. Η μικρή βέβαια ήρθε πρώτη. :)


Oυτε η Φοιβη ειναι γεννημα θρεμα/απο ανατροφης δικο μου αλλα ειναι καλοβουλο πλασμα. Με εμενα. 😛
 
Ναι αλλά της έφερες έναν χρόνια μετά. Εγώ πήγα για snowboard στη Βουλγαρία και επιςτρεφωντας μαζί με τη σανίδα μου έφερα και τη μικρούλα μου. Για Δέκα μέρες έρωτας με τη μικρή και λίγα λέω αλλά επειδή τοχω ξαναζήσει της έφερα γρήγορα γρήγορα έναν άντρα. Λίγο σπασαρχ@Ης αλλά ωραίος και γλυκός :)
 
Back
Top