Φροντίδα Να ταΐζω εγώ αποκλειστικά το καναρίνι ώστε να το βγάζω στο χέρι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Andromaxi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Andromaxi

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουλ 2018
Μηνύματα
59
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλήμερα, πριν 4 μέρες πήρα ένα λευκό καναρίνι το οποίο μετά από αρκετή προσπάθεια κάθεται στο δάχτυλο μου μέσα στο κλουβί και τρώει από το χέρι μου.Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι εάν μπορώ να το ταίζω εγώ αποκλειστικά και κάθε πόση ώρα ώστε να μπορώ να το βγάζω από το κλουβί στο χέρι μου; Είναι 1 έτους.
 
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι εάν μπορώ να το ταίζω εγώ αποκλειστικά
Γιατί να κάνετε κάτι τέτοιο; Το θεωρώ ιδιαίτερα παράτολμο. Και αν συνηθίσει έτσι και όταν λείπετε αρνείται να φάει;
 
Θεωρώ πως είναι ήδη αρκετά εξημερωμένο εφόσον ήδη τρώει από το χέρι σου.. Τι άλλο να θελήσει κανείς;:)

Ταπεινή μου άποψη, αν ήμουν στην θέση σου θα το τάιζα κάποιο καλό μεζεδάκι, αυγό ας πούμε, που τους αρέσει πολύ,1-2 φορές την εβδομάδα έτσι για να χαίρομαι που τρώει από το χέρι μου, άλλα κατά τα άλλα θα το άφηνα ήσυχο στους βιορυθμούς του και προφανώς στις οποίες διατροφικές απαιτήσεις και συνήθειες του επιβάλει η φύση του:)
 
Χρειάζεται αρκετός χρόνος για να φτάσεις στο σημείο να μπορείς να το αφήνεις ελεύθερο μέσα στο δωμάτιο και αυτό να έρχεται στο χέρι σου όταν του προσφέρεις μια λιχουδιά.
Ακόμα και αν τα καταφέρεις πάντα θα υπάρχει το ρίσκο τραυματισμού ή κάποιας τυχαίας απόδρασης αν τρομάξει από κάτι.
Το καλύτερο θα είναι να του προσφέρεις σωστό κλουβί - καθαριότητα - σωστή διατροφή ανάλογα την χρονική περίοδο και προστασία από αρπακτικά αν το έχεις σε εξωτερικό χώρο.
Αυτό θα είναι χαρούμενο και εσύ θα απολαμβάνεις το τραγούδι του!
 
Back
Top