Αναπαραγωγή Να τα αφήσω τα αυγά μέσα στη φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Θα μπω κατευθείαν στο ψητό! 11,12,13,14 και 15 Απριλίου η γλυκιά μου καναρινίτσα έκανε 5 αυγά! 26,27 και 28 Απριλίου έσκασαν 3 νεοσσοί! Είναι όλα μια χαρά τα ταΐζει η μανούλα και αυτά μεγαλώνουν και εγώ είμαι πανευτυχής! Τα άλλα 2 αυγά όμως ακόμα δεν έχουν σκάσει.. Το θέμα είναι ότι το τελευταίο το πιο γαλάζιο φαίνεται γεμάτο! Αύριο δυστυχώς θα φύγω μέχρι τη Δευτέρα, θα αναλάβει η μητέρα μου να βάζει φαγητό και να αλλάζει τα νερά αλλά το θέμα είναι να τα αφήσω τα 2 αυγά ή να τα ανοίξω; Αν έμενα εδώ θα τα άφηνα και θα τα έλεγχα καθημερινά, αλλά αν σπάσουν; Ποιος θα καθαρίσει; Τι μου προτείνετε να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να σκάσει το τελευταίο ή τσάμπα περιμένω;
 
ειχα διαβασει καπου οτι τα κλουβια αυγα αμα σπασουνε τα τρωνε. Τωρα αν εχει ημιτελη νεοσσο μεσα εκει ειναι θεμα να μηνει. Καποιος πιο εμπειρος θα σου δωσει τα φωτα
 
αν τα αφησεις δε νομιζω να σπασουν απο την αλλη δεν νομιζω οτι υπαρχει ελπιδα να σκασει αλλο, αφου το τελευταιο κλεινει σημερα Πρωτομαγια 16 μερες, οι ελπιδες εχουν εξανεμιστει απο την Τριτη.. Οποτε προτεινω να τα ανοιξεις
 
Εγω σου λεω αφησε τα. Σε ενα ζευγαρι αν θυμασαι εκαναν 18 μερες να βγουν. Δεν εχεις να χασεις κατι. Αν υπαρχει ζωντανο πουλακι θα βγει, αν οχι τα αυγα θα ειναι σαν στηριγμα για τα υπολοιπα.
 
Αλίκη λίγο δύσκολα να δεις και άλλο... Νεαρούλι, όμως όλα είναι πιθανά. Σε κάθε περίπτωση όμως το πρώτο επταήμερο με νορμάλ συνθήκες δεν πειράζουμε την φωλιά και τα αυγά παραμένουν για στήριξη των νεοσσών.
 
Χχμμμ άρα λέτε να τα αφήσω; Υπάρχει περίπτωση να σπάσουν και να έχουμε άλλα; Όταν θα γυρίσω θα είναι 7,8 και 9 ημερών.
 
Πιστεύω οτι πρέπει να τα βγάλεις γιατί αν σπάσει το ενα θα γίνει χαμός μεσα στην φωλιά. Αλλα βάλε ψεύτικα ώστε να μπορούν να στέκονται μεσα στην φωλιά. Για το γεμάτο πιστεύω οτι απλά δεν βγήκε!
 
τα μικρα σκανε στη 14η μερα αν η επωαση ηταν κανονικη-συστηματικη αντε να πεις συν 1 μερα, αυτα για 17η και 18η μερα κατα τη γνωμη μου δεν ισχυουν, ειναι λαθος μετρημα απο εμας. Γιατι δεν κρινουμε σωστα ποτε ξεκινησε η κανονικη επωαση.

τωρα σε σενα βγηκαν 3 μικρα κανονικα.. Θα βγει αλλο 4-5 μερες μετα;και να βγει(απιθανο για μενα), θα το πατησουν τα αλλα
 
Παιδιά δεν άντεξα και τα είδα με τον φακό! Ήταν ασπορα! Τα πέταξα και έβαλα 4 ψεύτικα! Όλα καλά λοιπόν και ευτυχώς που το έκανα και δεν τα άφησα εκεί!

Λευτέρη κι γω το σκέφτηκα ότι και να βγει κάποιο, μικρές οι ελπίδες να επιβιώσει όταν τα υπόλοιπα είναι 3,4 και 5 ημερών!

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας! Το μυστήριο λύθηκε! 3 στα 5 με σπόρο και βγήκαν και τα 3! Καλή πρωτομαγιά σε όλους! :D
 
μια χαρα, να σου ζησουν!4 ψευτικα; Εννοεις 2; 1 ειναι αρκετο οπως εχουμε πει να υπαρχουν 4 αυγα/μικρα στη φωλια, αλλα και κανενα αυγο δεν πειραζει αν ειναι 3 μικρα που χουν μεγαλωσει κιολας καμποσο, σιγουρα χρειαζονται αυγα αν ειναι μονο 1 ή 2 τα μικρα
 
Όχι! 4 μικρά άσπρα ψεύτικα έβαλα.. Έχω αυτά που είναι σαν των παραδεισιων.. Λέτε να υπάρξει πρόβλημα;
 
δε νομιζω τι προβλημα να υπαρξει, αλλα γεμιζει η φωλια χωρις λογο, για μενα βγαλτα παλι, οπως εγραψα στο προηγουμενο δε χρειαζεται κανενα με 3 μικρα (πλεον)
 
Το θεμα δεν ειναι τα αυγα για στηριγμα.. Αλλα τα αυγα που δεν βγηκαν πουλακια..
 
δεν υπαρχει θεμα πλεον, οπως ειπε η Αλικη στο ποστ #10 τα 2 αυγα που χαν απομεινει ηταν ασπορα τελικα και τα πεταξε και εβαλε στη θεση τους πλαστικα
 
Παιδιά δεν άντεξα και τα είδα με τον φακό! Ήταν ασπορα! Τα πέταξα και έβαλα 4 ψεύτικα! Όλα καλά λοιπόν και ευτυχώς που το έκανα και δεν τα άφησα εκεί!

Λευτέρη κι γω το σκέφτηκα ότι και να βγει κάποιο, μικρές οι ελπίδες να επιβιώσει όταν τα υπόλοιπα είναι 3,4 και 5 ημερών!

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας! Το μυστήριο λύθηκε! 3 στα 5 με σπόρο και βγήκαν και τα 3! Καλή πρωτομαγιά σε όλους! :D
Να σου ζήσουν Αλίκη μου :) Καλή πρωτομαγιά!
 
Αριάδνη μου για πρώτη γέννα 3 στα 5 εγώ προσωπικά είναι πολύ ικανοποιημενη! Ο πατέρας είναι μόνο ενός! Στην επόμενη πιστεύω θα τα πάμε καλύτερα! Και το ότι βγήκαν και τα τρία είναι πολύ θετικό!

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια! Θα πω στην μαμά να τα βγάλει το Σάββατο! Μαζεύω υλικό για να ανοίξω θέμα! :D
 
Back
Top