Αναπαραγωγή Να τα βάλω για ζευγάρωμα;

giannis.kirp.

PB Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.048
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά σήμερα άρχισα να ξεχωρίζω τα ζευγάρια μου και σκέφτηκα να βάλω αυτόν τον αρσενικό με ένα mosaic ασπροκόκκινο (δεν είναι βαμένο ) θηλυκό. Λέτε να βγουν όμορφα τα μικρά;Θα ήθελα να ρωτήσω αν ο αρσενικός είναι ράτσας ή απλός. Να και μια foto.

27203
 
αν και δεν εχω καμια εμπειρια θα μπορουσε να ειναι κοκκινο λιποχρωμικο αβαφτο. Απο εκει και περα επειδη ειχα κανει ενα παρομοιο πειραμα πριν χρονια(κοκκινο μωσαικο με μια ασπροκοκκινη),τα μικρα μου βγηκαν ροζ. Ολο ροζ, χωρις πλακα. Δεν τα εβαψα για να σου πω το αποτελεσμα μιας και γινανε αναρπαστα(μου τα πηρανε μεσα απο τα χερια)
 
Αν το μωσαϊκό σου είναι καθαρό θα σου πρότεινα να μην το χαλάσεις, το. Πουλί δεν φαίνεται αλλά ίσως είναι και γερμανικό ίσως και χιονε λιποχρωμικο ίσως και κοινό...
 
και καλα οτι δε θα βγουνε καθαρα πουλια..ρατσας δηλαδη
 
Ααα ευχαριστώ για την απάντηση. 😉 Γιάννη λόγο οικονομικών λόγων δεν μπορώ να αγοράσω αρσενικό μωσαικό.
 
βαλ'τα κανονικα και ανεβασε με φωτος τα αποτελεσματα! Θα δουμε απο τα αποτελεσματα αν θα χρειαστει να δωσεις και χρωστικη..
 
Τώρα στη Θεσσαλονίκη αρχίσανε πάλι τα κρύα και για αυτό δεν έβαλα ζευγάρια ακόμα. Μετά αρχές Μαίου βλέπουμε.
 
αν και δεν εχω καμια εμπειρια θα μπορουσε να ειναι κοκκινο λιποχρωμικο αβαφτο. Απο εκει και περα επειδη ειχα κανει ενα παρομοιο πειραμα πριν χρονια(κοκκινο μωσαικο με μια ασπροκοκκινη),τα μικρα μου βγηκαν ροζ. Ολο ροζ, χωρις πλακα. Δεν τα εβαψα για να σου πω το αποτελεσμα μιας και γινανε αναρπαστα(μου τα πηρανε μεσα απο τα χερια)
Παναγιώτη θέλω κι γω να βγάλω ροζ καναρίνια! Πως το έκανες; 😛
 
κατα λαθος! Για να ειμαι ειλικρινης! Εχω ενα αρσενικο κοκκινο μωσαικοκαι περυσι μου ειχανε φερει μια ασπροκοκκινη, για κοκκινη μωσικια. Αλλα δεν ηταν! Και το αποτελεσμα ηταν αυτο. Εντωμεταξυ με το που ειδανε τα πουλακια, την ιδια μερα ηρθαν και τα πηρανε. Μετα εδωσα και τη θυλικια, γιατι ηθελα μονο ρατσες... Κτλ
 
Οποιος θέλει και "ρόζ" και "ράτσα", μπορεί αντι να έχει "ξεβαμένα" κόκκινα, να βρεί ΙΒΟΥΑΡ ΚΟΚΚΙΝΑ ΕΝΤΟΝΑ και ΧΙΟΝΕ. Το πουλάκι στην αρχική φωτό είναι ΚΟΚΚΙΝΟ ΛΙΠΟΧΡΩΜΙΚΟ ΧΙΟΝΕ και εάν ζευγαρώσει με ΜΩΣΑΙΚΟ θα δώσει 100% μωσαϊκά ενδιάμεσα.Αυτά είναι μωσαϊκά που έχουν ιδιαίτερα θαμπό λιπόχρωμα και απλωμένο σε μεγάλη επιφάνεια. Δηλαδή πουλιά που θα είναι έξω απο τα στάνταρς και των ΕΝΤΟΝΩΝ και των ΜΩΣΑΙΚΩΝ.
 
Back
Top