Αναπαραγωγή Να τα βάλω καλύτερα για ζευγάρωμα σε μεγάλο κλουβί με χώρισμα;

Augoustinos kr

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2021
Μηνύματα
24
Πόλη
Ερμούπολη
Καλημέρα παιδιά!
Έχω βάλει ένα αρσενικό και ένα θηλυκό για γνωριμία απλά δεν έχω μεγάλο κλουβί για να βάλω χώρισμα έχω δύο κλουβιά πολύ κοντά το ενα στο άλλο και βλέπω ότι συνεχώς ο αρσενικός πάει κοντά στην θηλυκια και κοιτιουνται και όταν τους απομακρινω φωνάζουν έντονα .. Τι κανω;
Είναι πιο καλό να τα βάλω σε μεγάλο κλουβί με χώρισμα;
Και επίσης έχω βάλει εσωτερική φωλιά στην θηλυκια και τις έχω βάλει την λινάτσα πάνω από την φωλιά είναι καλό να την βάλω κάπου πιο μακριά η να την αφήσω εκεί. ; Δεν βλέπω να φτιάχνει ακόμη φωλιά πέρα από καμία νηματακια που έχω πέσει καταλάθος μέσα.. HELP! 😁
 
Αγόρασε μια ζςυγαρωστρα και βαλτα με χώρισμα για να βλέπονται και άσε την θυλικια να φτιάξει φωλιά
 
Καλησπερα και καλη εβδομαδα!

Καλο θα ηταν να παρεις μια ζευγαρωστρα ωστε να μπουν τα καναρινακια με χωρισμα για αρχη και να ειναι κοντα το ενα στο αλλο!

Καταλαβα οτι θελεις να προχωρησεις στην αναπαραγωγη των καναρινιων σου!
Εχεις κανει διατροφικη προετοιμασια; Ριξε μια ματια:

Thread 'Η αναπαραγωγή των καναρινιών' https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/

Thread 'Η προετοιμασία των καναρινιών μου πριν την αναπαραγωγή' https://community.petbirds.gr/threads/Η-προετοιμασία-των-καναρινιών-μου-πριν-την-αναπαραγωγή.29748/

Ποιος ο λογος να βαλεις φωλια στο κοριτσακι εφοσον ειναι ακομα μονη της;βεβαια για να μην παιρνει κλωστες δεν ειναι ακομα ετοιμη!Αλλα αν πυρωσει πριν την βαλεις μαζι με τον αρσενικο θα εχεις ασπορα αυγουλακια!

Η διατροφη τους ποια ειναι;σουπιοκοκκαλο υπαρχει;το νημα καλο θα ηταν να βγει απο εκει και να μπει λιγο πιο μακρια!Μια φωτογραφια ολοκληρου του κλουβιου θα βοηθουσε για τυχον βελτιωσεις!Καλο θα ηταν ομως να αγοραστει μια ζευγαρωστρα πρωτα, καταλληλη για αναπαραγωγη ωστε να μπουν τα πραγματα στα σημεια που πρεπει!

Θα χαρουμε οποτε μπορεσεις να μας βαλεις μια φωτογραφια να τα καμαρωσουμε και εμεις και να συζητησουμε οποια αλλη απορια εχεις🙂
 
Καλησπέρα αρχικά Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Προμηθεύτηκα μια ζευγαρωστρα από κάποιον γνωστό μου και έτσι τα έβαλα μέσα με χώρισμα στην μέση εξωτερική φωλιά και σου πιο κόκκαλο υπάρχει . Έχω ξεκινήσει και βάζω στον αρσενικό αυγο και βιταμίνη μέσα στην τροφή του και καποια πρασιναδια οπως μαρουλι .Στην θηλυκια σκέφτομαι να βάλω μέσα στην εβδομάδα βιταμίνη και αυγο.
Επίσης παρατήρησα ότι τώρα που τα έβαλα στην ζευγαρωστρα ο αρσενικός πήγαινε και έπαιρνε την λινάτσα και προσπαθούσε να την δώσει μέσα από το χωρισμα στην θηλυκια . Την φωλιά την έβαλα γτ κάποιο λένε ότι και χωρια να είναι τα πουλιά είναι καλό να ξεκινήσει η θηλυκια να φτιάχνει φωλιά γι'αυτό και την έβαλα .. φωτογραφία θα ανεβάσω αμέσως μόλις σχολάσω και πάω σπίτι για τυχών βελτιώσεις που θα μου πείτε και είναι απολύτως δεκτές! 😁 και πάλι ευχαριστώ για όλα
 
@Augoustinos kr Το κοριτσακι γιατι το αφησες παραπονεμενο χωρις βιταμινη και αυγο;Το κοριτσακι πρεπει να τα εχει πιο πολυ, για θεματα ασβεστιου, δυστοκιας...γιατι το κοριτσακι θα κανει τα αυγουλακια!Πρεπει να εχουν τα απολυτως απαραιτητα και τα 2 καναρινια αλλα πιο πολυ το κοριτσακι!

Thread 'Δυστοκία των πτηνών' https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/

Ναι η φωλια να υπαρχει οταν ειναι σε ζευγαρωστρα με χωρισμα και οχι οταν ειναι σε μονο κλουβι το κοριτσακι μονο του!

Θα περιμενουμε να μας τα παρουσιασεις 😁
 
Να προσθεσω οτι η φωλια στην ζευγαρωστρα με το χωρισμα να υπαρχει μονο την περιοδο αναπαραγωγης!

Το αρσενικο πρεπει να ειναι ετοιμο για αναπαραγωγη ενω το κοριτσακι οχι ακομη εφοσον ριχνει το νημα!Δωσε αυγο βραστο,σουπιοκοκκαλο και στο κοριτσακι 🙂
 
@Augoustinos kr Καλησπερα!

Το κλουβι οπως θα βλεπεις και εσυ δεν ειναι στα καλυτερα του και ειναι ακαταλληλο για να μπαινουν καναρινακια εκει, οχι απο θεμα χωρου αλλα απο θεμα σκουριας!Μετα, το σταντ που ειναι κρεμασμενο το κλουβι δεν ξερω κατα ποσο ειναι σταθερο, μην κανουν τραμπαλα τα καναρινια και εφοσον σκοπευεις να προχωρησεις σε αναπαραγωγη δεν πιστευω οτι ειναι ενα σταθερο σημειο!
Επισης πολλα κλαδακια, η μπανιερα πρεπει να βγαινει, την αφηνουμε να κανουν μπανιο και μετα την βγαζουμε γιατι οσο μενει (κουτσουλιες,τροφες) ειναι μια πηγη μικροβιων!Οι κουνιες δεν χρειαζονται!Το νημα πρεπει να μπει σε εδικη βαση οπως και το σουπιοκοκκαλο και τα λαχανικα-φρουτα!

Οι ερωτησεις μου ειναι εξης:
- Στο κλουβι κατω υπαρχει σχαρα;αν ναι γιατι (αν βλεπω καλα) εχει μπει χαρτι πανω απο την σχαρα;ερχονται κατευθειαν τα καναρινακια σε επαφη με τις κουτσουλιες τους!

- Στις ταΐστρες μεσα που ειναι η βασικη τους τροφη τι ειναι αυτα τα κοκκινα αυγοτροφη κοκκινη;πες μας η τροφη (βασικη και αυγοτροφη) ειναι χυμα ή συσκευασμενη;


Εδω ειναι αυτα που θα χρειαστεις που σου ειπα και πιο πανω:
Βαση σουπιοκοκκαλου:
082_600x.jpg

Βαση - θηκη νηματος:

sisalfibre_32035828.jpg

Μανταλακια για φρουτα- λαχανικα:

Μανταλάκι-τροφής-κλουβιού.jpg

Καλο θα ηταν να παρεις και μια φωλια καινουρια!

Πιο κατω ειναι πως πρεπει να μπουν (κατα την δικια μου αποψη) τα εξαρτηματα του κλουβιου!
(Καλα το σχεδιο ειναι χαλια 😝) Λοιπον το μεγαλο Χ τα βγαζεις (μπανιερα- κουνιες) , οι αστερισκοι * ειναι εκει που θα μπουν τα κλαδακια, και η γραμμη I ειναι εκει που θα μπουν οι ποτιστρες! Η θηκη του αυγου θα μπει απεναντι (εννοω απο την μερια του τοιχου) απο το ψηλο κλαδακι (και στο αγορι και στο κοριτσι) και η θηκη του νηματος απο την μερια του κοριτσιου απεναντι (εννοω απο την μερια του τοιχου) απο το χαμηλο κλαδακι ωστε να ειναι και πιο κοντα στην φωλια!

Polish_20210323_144814518.jpg

Πρεπει να αλλαχτουν καποια πραγματα ( πρωτα απ ολα το κλουβι) ωστε να προχωρησεις σε μια αναπαραγωγη με την σωστη προετοιμασια των καναρινιων σου και φυσικα να υπαρχουν οι σωστες συνθηκες που ζουν τα καναρινακια!

Οποιαδηποτε αλλη απορια εδω ειμαστε🙂
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είχα πάει στο petshop και μου είχε πει ότι αυτή που πήρα είναι κελαιδινημε βιταμίνη ήταν και πιο ακριβή από την απλή και γι'αυτό την πήρα Ναι ήταν χύμα. Το κλουβί μου μου δόθηκε από ένα φίλε προς προσωρινή χρήση έως ότου αγοράσω και εγώ το δικό μου .. Επίσης ένας γνωστός μου που έχει καναρίνια επειδή τον ρώτησα περί αυτών και την αναπαραγωγή τους έχει βάλει και εκείνος να ζευγαρώσουν με πάρα πολύ διαφορετικό τρόπο από ότι συζητάμε εμείς εδώ. Δεν κάνει κάποια διατροφική προετοιμασία, τα έχει σε κλειστό χώρο χωρίς πολύ φως ημέρας . Κάθε χρόνο τα καναρίνια του γεννούν και εμπλουτίζει την οικογένεια των φίλων του χωρίς ιδιαίτερες ενέργειες και σε αυτό έχω απορία.. τα δικά του έχω είδη κάνει φωλιά και ένα ζευγάρι η θηλυκια έχει αρχίσει και κάθετε στην φωλιά της . Εκτός το ότι φωνάζουν αρκετά ενώ εμένα ο αρσενικός έχει σταματήσει εδώ και κάποιες μέρες .. δεν βγάζει λέξη..
Οι βοήθεια που μου δώσατε ήταν πολύ χρήσιμη και θα προβώ σε αλλαγές της διάταξης και του κλουβιού των φίλων μου Ευχαριστώ πολύ και πάλι! 😁
 
@Augoustinos kr 🙄 Κελαϊδινη με αυγοτροφη πρωτη φορα το ακουω!Καλο θα ηταν να παρεις συσκευασμενη τροφη!

Thread 'Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας;' https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/

Σε ενα δικο μου θεμα στο post #14 μπορεις να επιλεξεις μια απο αυτες τις συσκευασμενες τροφες που αναφερονται!

Thread 'Ποια είναι η γνώμη σας για την καναρινοτροφή Royal Vogelfutter;' https://community.petbirds.gr/threa...ια-την-καναρινοτροφή-royal-vogelfutter.39399/

Και αυγοτροφη συσκευασμενη στο post #9

Thread 'Οι αυγοτροφές που δίνω' https://community.petbirds.gr/threads/Οι-αυγοτροφές-που-δίνω.39070/

Χωρις διατροφικη προετοιμασια πως γινεται;εκτος αν η διατροφη που τους κανει σε καθημερινη βαση ειναι παντα πλουσια!

Θελει ο αρσενικος να παει κοντα της😏 αλλα αν το κοριτσι δεν πυρωσει δεν γινεται δουλεια😉

Οταν μπορεσεις αλλαξε τα πραγματακια αυτα και θα δεις τα καναρινακια σου χαρουμενα και με την καταλληλη προετοιμασια, με το καλο θα καμαρωσεις και εσυ ομορφα μικρα καναρινακια😁
 
@Elli μου είπε αυτός ότι είναι κελαιδινη με βιταμίνη και μυρίζει σαν πορτοκάλι..
Θα ήταν καλό πιστεύεις να βάλω τυφλό χώρισμα για λίγο διάστημα η να το αφήσω έτσι με το απλό χώρισμα που βλέπονται;
Ο γνωστός μου δεν τους κάνει καθόλου ούτε όλο τον χρόνο έχουν πλούσια διατροφή απλά που και που τους βάζει αυγουλακια να τρώνε.. και κάθε χρόνο έχει μικρά ..
Εγώ θα ακολουθήσω φυσικά τον σωστό τρόπο τόσο για την σωστή και άνετη ζωή των φίλων μου όσο και για την υγεία τους .
 
Κελαϊδινη με αυγοτροφη πρωτη φορα το ακουω!
Φυσικά δεν εννοούσε αυτό
Η Verselle Laga αλλα και πολλές άλλες εταιρείες πουλάνε σπορικά με VAM ( βιταμίνες, αμινοξέα, μέταλλα). Τα 20άκιλα της Verselle Laga είναι στην ημερήσια διάταξη σαν "χύμα σπορικά με βιταμίνες" . Είναι πράγματι πιο ακριβή τροφή άσχετα απο τα αποτελέσματα ή την ουσιαστική της προσφορά στην διατροφή των πουλιών.
-Μια γενική παρατήρηση για τα σπόρια και την κατανάλωσή τους. Μην σας εντυπωσιάζει η μεγάλη κατανάλωση . Αυτή είναι πολύ καλή μόνον όταν συνοδεύεται και απο την ανάλογη πάχυνση των πουλιών (έλεγχος στο χέρι). Μπορεί να δείτε απίστευτη κατανάλωση σε μια τροφή με "κούφιους" σπόρους . Τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά όταν ελέγξετε τα πουλιά προσεκτικά στο χέρι.
 
@mgerom Ευχαριστω πολυ δεν το ηξερα 🙂 Τωρα θυμηθηκα...Ειχα δει και εγω πιο παλια τετοια τροφη αλλα την απεφυγα!

@Augoustinos kr Τωρα καταλαβα την τροφη!Αλλα ηταν μονο η βασικη τροφη με μυρωδια απο πορτοκαλι και δεν ειχε "αυγοτροφη" (τωρα μπορει να ειχε και να μην το ειδα)

Τωρα το χωρισμα για μενα δεν παιζει ρολο εφοσον τα καναρινακια βλεπονται!Αστα να ματιαξει το ενα το αλλο🤣(ας κανουμε και λιγο πλακα)
Δινε βραστο αυγουλακι,σουπιοκοκκαλο,καθαρο νερακι καθε μερα,σπορους και οταν δεις ταϊσματα μεσα απο τα καγκελα και το κοριτσι εχει φτιαξει την μιση φωλια βγαλε το χωρισμα!

Μην ανυσηχεις, με την σωστη φροντιδα και την σωστη διατροφη ολα θα πανε καλα και ευχομαι συντομα η φωλια να γεμισει με πολλους - πολλους νεοσσους😁
 
Προμηθεύτηκα μια ζευγαρωστρα

Η επιλογή της ζευγαρώστρας είναι καθαρά θέμα γούστου. Αυτό που πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψιν, είναι και το σημείο τοποθέτησής της. Σύμφωνα με τις φωτογραφίες που παρέθεσες, η ζευγαρώστρα είναι εκτεθειμένη από όλες τις πλευρές. Το ίδιο και η φωλιά. Τα καναρίνια πρέπει να νιώσουν ασφάλεια, για να μπουν στην διαδικασία κατασκευής φωλιάς. Διάλεξε ένα σημείο στο σπίτι, όπου το κλουβί θα είναι προστατευμένο τουλάχιστον από δύο πλευρές. Η συγκεκριμένη ζευγαρώστρα δεν είναι πρακτική. Από άποψη προσθαφαίρεσης του διαχωριστικού και από άποψη καθαριότητας του πάτου και της σχάρας. Υπάρχουν ζευγαρώστρες στις οποίες τόσο το διαχωριστικό, όσο η σχάρα και το ταψί αφαιρούνται εύκολα και με τις λιγότερες οχλήσεις για τα πουλιά. Καλή επιτυχία.
 
Έχω ακούσει επίσης να τυλίγουν την φωλιά με κάτι για να νοιώσει επίσης ασφάλεια ισχύει;
 
Έχω ακούσει επίσης να τυλίγουν την φωλιά με κάτι για να νοιώσει επίσης ασφάλεια ισχύει;
Το έχω κάνει στο παρελθόν με αποδοχή από τα πουλιά. Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ εσωτερικές φωλιές μόνο.
 
Back
Top