Αναπαραγωγή Να τα βάλω μέσα ή θα στραβώσουν οι γονείς;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Danaos69
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Danaos69

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2017
Μηνύματα
73
Πόλη
Αθήνα
Τελικά μετα απο δεύτερη προσπάθεια καναμε 2 πουλάκια σήμερα απο το ενα ζευγάρι... Το θεμα ειναι τα εχω έξω... λέτε να τα βαλω μέσα η να μην τα πειράξω και αλλάξω το περιβάλλον και οι γονείς στραβωσουν; Λογο που οι θερμοκρασίες ανεβοκατεβαινουν...
 
το θεμα ειναι τα εχω έξω... λέτε να τα βαλω μέσα η να μην τα πειράξω και αλλάξω το περιβάλλον και οι γονείς στραβωσουν; Λογο που οι θερμοκρασίες ανεβοκατεβαινουν...
Να μην τα πειράξεις καθόλου.
Στις περισσότερες φορές οι μετακινήσεις έχουν άσχημη εξέλιξη.
Όσο για τις καιρικές "ανωμαλίες" είναι αναμενόμενες...
Αυτό άλλωστε σημαίνει άνοιξη... εκεί που έχει 24 βαθμούς η θερμοκρασία να πάει 15...
Είναι σύντομες όμως και τα πουλιά έχουν εξοπλιστεί να τις αντέχουν...
Αν ήταν μόνιμα ζεστός ο καιρός θα ήμασταν στο καλοκαίρι...
 
Να μην τα πειράξεις καθόλου.
Στις περισσότερες φορές οι μετακινήσεις έχουν άσχημη εξέλιξη.
Όσο για τις καιρικές "ανωμαλίες" είναι αναμενόμενες...
Αυτό άλλωστε σημαίνει άνοιξη... εκεί που έχει 24 βαθμούς η θερμοκρασία να πάει 15...
Είναι σύντομες όμως και τα πουλιά έχουν εξοπλιστεί να τις αντέχουν...
Αν ήταν μόνιμα ζεστός ο καιρός θα ήμασταν στο καλοκαίρι...
Οκ και γω αυτο σκέφτηκα οτι η αλλαγή θα τους στραβωνε, σευχαριστω πολύ να σαι καλα.
 
Συμπληρωματικά θα σου έλεγα ότι, αν δεν εχεις, επείγει να φτιάξεις, αγοράσεις κλπ, προστασία για το κλουβί, απο τα αρπακτικά.
Να τα χαιρεσαι
Ναι το εχω υπόψιν... σευχαριστω πολύ...
 
Καλημέρα παιδια, σημερα βρηκα το ενα απο τους 3 νεοσσους νεκρό.. Απο οτι ειδα ήταν αταιστο.. Κριμα στεναχωρηθηκα ελπιζω τα αλλα να εχουν καλύτερη τύχη ηταν 4 ημερων σήμερα ☹
 
Κρίμα... εύχομαι να πάνε όλα καλά με τα υπόλοιπα. Αυτό ήταν το μικρότερο; ή κάποιο από τα υπόλοιπα;
 
Κρίμα... εύχομαι να πάνε όλα καλά με τα υπόλοιπα. Αυτό ήταν το μικρότερο; ή κάποιο από τα υπόλοιπα;
Ηταν απο τα 2 πρώτα και τωρα εχει μείνει το πρώτο και το τρίτο.. Ναι και γω αυτο ελπίζω να αντέξουν τα άλλα...

Μετα τις 10 πρωτες μέρες αν τις περασουν σημαίνει οτι δεν εχουν προβλημα;
 
Μετα τις 10 πρωτες μέρες αν τις περασουν σημαίνει οτι δεν εχουν προβλημα;
Κρισιμότερο όλως είναι το πρώτο εικοσιτετράωρο.
Από κει και μετά όσο κυλάνε οι μέρες και μεγαλώνουν τα μικρά τόσο απομακρύνεται κι ο κίνδυνος για τη ζωή του.
Με αυτή τη λογική στις δέκα μέρες έχουν μικρότερο κίνδυνο να χαθούν οι ζωές αλλά όχι μηδενικό.
Χρειάζεται προσοχή και πολύ καλή και τακτική τροφοδοσία από μας.
 
Κρισιμότερο όλως είναι το πρώτο εικοσιτετράωρο.
Από κει και μετά όσο κυλάνε οι μέρες και μεγαλώνουν τα μικρά τόσο απομακρύνεται κι ο κίνδυνος για τη ζωή του.
Με αυτή τη λογική στις δέκα μέρες έχουν μικρότερο κίνδυνο να χαθούν οι ζωές αλλά όχι μηδενικό.
Χρειάζεται προσοχή και πολύ καλή και τακτική τροφοδοσία από μας.
Οκ φιλε μου τωρα είμαι στην 6η μερα σήμερα και φαίνεται οτι τρέφονται σωστά...
 
Πως πάνε τα μωρά; Μεγαλώνουν; Λυπαμαι για την απωλεια σου αλλα συμβαινουν αυτα.. ☹
 
Φτασαμε σιγα σιγα 17 ημερων και ολα καλα στεκομαστε και στην φωλιά ακομα δεν καναμε βουτια στο κλουβι... Τωρα μηπως πρεπει να βαλω νήμα για να μην τα κατσιασουν οι γονεις; Αλλα εγω δεν θελω να παω για αλλη γέννα... Και οι 2 γονείς τα ταιζουν πάντως...
 
Φτασαμε σιγα σιγα 17 ημερων και ολα καλα στεκομαστε και στην φωλιά ακομα δεν καναμε βουτια στο κλουβι... Τωρα μηπως πρεπει να βαλω νήμα για να μην τα κατσιασουν οι γονεις; Αλλα εγω δεν θελω να παω για αλλη γέννα... Και οι 2 γονείς τα ταιζουν πάντως...
Εφόσον δεν θέλεις να πας σε άλλη γέννα:
  • Βεβαιώσου σήμερα ότι ο πατέρας ταΐζει και χώρισε τη θηλυκιά σε άλλο κλουβί
  • Αν δεν μπορείς να ξέρεις αν ο αρσενικός ταΐζει, χώρισε αυτόν, αλλά με κάγκελο ώστε να μπορεί να τα ταΐσει μέσα από αυτό
  • Αν είσαι σίγουρος ότι τα πουλιά δεν έχουν ζευγαρώσει, μόλις βγουν οι νεοσσοί, αφαίρεσε τη φωλιά από την εμβέλεια του θηλυκού
  • Αν για το τελευταίο δεν είσαι σίγουρος, όπου θα έχεις το θηλυκό, βάλε του και φωλιά γιατί είναι κρίμα να γεννήσει ένσπορα αυγά και να μην βγουν πουλάκια, αν και για αυτό υπάρχουν και άλλες προσεγγίσεις τύπου πετάς τα αυγά και καθάρισες.
 
...όλα καλά...άμα χρησιμοποιούσες και ξύλινες πατήθρες για τα ποδαράκια τους ακόμα καλύτερα!
Να σου ζήσουν! 🙂
 
Back
Top