Αναπαραγωγή Να τα ζευγαρωσω ή εχει περασει η εποχη του ζευγαρωματος;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης BILLIS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

BILLIS

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
16
Πόλη
Νίκαια
Γεια σας φιλοι εχω ενα αρσενικο ιζαμπελα σκιζει τα χαρτια στο κλουβι και καποιος μου ειπε οτι ειναι πυρομενο και να του βαλω θυλικο να ζευγαρωσει εχει περασει η περιοδος του ζευγαρωματος; Αν οχι θα βρω θυλικο ιζαμπελα;τι να κανω δεν θελω να βιαστω και να κουρασω τα καναρια,
 
Το πιο πιθανο ειναι να ειναι πυρωμενο μιας και τωρα αρχιζει η εποχη αναπαραγωγης 🙂
Αν κελαηδαει και σαν τρελο..
Τι ηλικια εχει το πουλακι;
Θα βρεις καναρα αρκει να το ψαξεις λιγο και να εισαι προσεκτικος στην επιλογη σου(ηλικια και προπαντων υγεια..)
Κι οταν με το καλο βρεις,θα περασει μια περιοδο καραντινας μερικες μερες και μετα ξεκινας την προετοιμασια... 😉
 
Ειναι 1 ετους και κελαιδαει ασταματητα, τι ενοεις περιοδο καραντινας;
 
και η δικια μου γνωμη ειναι οτι μπορεις να το ζευγαρωσεις και να βαλεις καναρα ιζαμπελα για να μην χαλασεις τη ρατσα. Θα παρεις πουλακια ιζαμπελα ετσι. Δεν εισαι εκτος αναπαραγωγικης περιοδου αλλα πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος στην επιλογη της καναρας που θα παρεις γιατι αυτη την εποχη σπανιζουν τα καλα πουλια στα pet shop. Εκτος και αν την παρεις και απο κανενα φιλο σου.
 
Το ψαχνω στα pet βαρανε στο ψαχνο! Εχω μερικους γνωστους που εκτρεφουν αλλα δυσκολα δινουν αυτη την περιοδο ψαχνω, αν γνωριζει κανεις κατι η εχει καποιον υποψη του ας με πληροφορησει. Ευχαριστω!
 
ποσο δηλαδη πουλανε μια καλη καναρα;ψαξε καλα και ειμαι σιγουρος οτι κατι θα βρεις. Ειδικα στην Αθήνα που εισαι θα πρεπει να υπαρχουν πολλα μαγαζια.
 
Ενα pet μου εδωσε τιμη οσο του αρσενικου 55ευρο ιζαμπελα θυλικο up
 
πω πω... Πολυ ακριβα! Εδω στη λαμια τις δινουν 35 ευρω. Πηγαινε σε οσα πιο πολλα μαγαζια μπορεις και ψαξε μηπως βρεις καλη καναρα, τωρα για την τιμη εγω αν ειχα ελλειψη απο καναρα και εβρισκα μια καλη θα εδινα και 20 ευρω παραπανω για να την παρω.
 
Για να υπάρχει συνεννόηση όταν μιλάμε για τιμές
πρέπει να υπάρχει σαφής αναφορά στο πουλάκι που αναφερόμαστε
Αυτό γιατί κάθε παραλλαγή είναι πιθανόν να έχει διαφορετικές τιμές.
Ιζαμπέλα κόκκινο
Ιζαμπέλα κίτρινο
Ιζαμπέλα λευκό
Ιζαμπέλα κόκκινο μωσαϊκού Μπορεί να έχουν απο 35 - 50 ευρώ
Ιζαμπέλα Παστέλ ...ίσως και 80
αλλά η Ιζαμπέλα έυμος λευκό κυρίαρχο μπορεί να έχει 100. 😉
 
:)ATTACH]11990[/ATTACH]Ψανω καταρχας για πουλι το οποιο να ειναι καλο,υγειες, να εχει μεγαλωσει σωστα, σε καθαρους χωρους δεν με νοιαζει να δωσω και 10ευρο παραπανω ειδα πουλια που ζουν σε αθλειες συνθηκες, αρρωστα, βρωμικα, χτυπημενα, στυβαγμενα στη κυριολεξια, δεν θελω να παρω κατι τετοιο! Θελω κατι τετοιο οπως στη φωτο που εστειλα το οποιο πηρα 35 ευρο και ειναι σε αριστη κατασταση εδω και ενα χρονο:)
 

Συνημμένα

  • DSC00539.webp
    DSC00539.webp
    31 KB · Προβολές: 123
Καλησπερα και χρονια πολλα!βρικα την καναρα που εψαχνα!
 
Γεια σας παιδια να ρωτησω κατι; Εβαλα μαζι το ζευγαρι ιζαμπελα αλλα η θυλικια καλαιδαει στο τιμπραντο που ειναι σε αλλο κλουβι λετε να παιζει τιποτα περιεργο;τον αλλον τον εχει στο φτυσημο τι να κάνω;
 
βάλε κάτι ανάμεσα να μην βλέπονται και θα δεις ότι ακούγοντας το άλλο πουλί θα στήνεται στο ταίρι της για ζευγάρωμα!
 
αν δεν βλεπονται δεν κανεις τιποτα.η τα αφηνεις οπως εχουν και βαζεις τον τιμπραντο καπου να μην βλελει το ζευγαρι σου η βαζεις την καναρα σου με τον τιμπραντο και βαζεις τον αλλον να μη βλεπει το νεο σου ζευγαρι... Διαλεξε;
 
φίλε sainer, εννοώ μόνο να ακούνε το τιμπραντο και όχι να το βλέπουν.
 
Μονο ακουνε δεν βλεπονται ειναι σε αλλο μερος το τιμπραντο αλλα η θυληκια βλεπει προς το μερος του!
 
Back
Top