Αναπαραγωγή Να τα χωρίσω ή όχι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, είμαι μέρες σε σκέψη για αυτό το θέμα. Θυμίζω έχω ένα ζευγάρι, το θηλυκό αν και μου έδωσε σημάδια με σκίσιμο χαρτιού και το αρσενικό με πολύ κελάηδιμα, βάζοντας τα στη ζευγαρώστρα με χώρισμα δεν είδα συμπεριφορά πυρωμένων πουλιών ούτε στο ελάχιστο. Το θηλυκό ακόμα έχει πτερόρροια πάνω από ενα μήνα λόγω της αλλαγής περιβάλλοντός του και ευελπιστώ πως τώρα είναι στο τέλος του. Είμαι μεταξύ στο να τα χωρίσω πάλι σε ξεχωριστά κλουβιά όπως πριν, να περιμένω να ζεστάνει και ο καιρός και να μεγαλώσει η μέρα ή να τα αφήσω ακόμα έτσι με το χώρισμα. Πολλά λάθη το μαθα με τον "δύσκολο" τρόπο... Πιστεύω πως έτσι τα πουλιά ταλαιπωρούνται χωρίς λόγο. Να σταματήσω την προετοιμασια μεχρι να περάσει στην κυρία η πτερόρροια; Να συνεχίσω στο αρσενικό; Είμαι χαμένος παρακαλώ την βοήθειά σας
 
Το θηλυκό ακόμα έχει πτερόρροια πάνω από ενα μήνα λόγω της αλλαγής περιβάλλοντός του και ευελπιστώ πως τώρα είναι στο τέλος του.
Εχει εμφανή κενά πτερώματος; Εχει βελόνες νέου πτερώματος στο κεφάλι; Διότι όλα τα θηλυκά που είναι έτοιμα (πυρωμένα) για αναπαραγωγή χάνουν πούπουλα απο την αμάρα τους. Άλλα λίγα, άλλα περισσότερα. Εγώ θα άφηνα το θηλυκό μόνο του στην ζευγαρώστρα (όχι με χώρισμα) και θα του έδινα φωλιά και νήματα. Ανάλογα με την συμπεριφορά του,θα έκανα σκέψεις για την συνέχεια.
 
Τα πουλιά είναι έξω. Εμφανή κενά πτερώματος δεν έχει. Επειδή όλο το πτέρωμα είναι άσπρο εκτώς απ το κεφάλι της που είναι μαύρο, οι βελόνες νέων πούπουλων θα φαινόταν ξεκάθαρα και δεν υπάρχουν. Να δώσω φωλιά και νήμα και να δω; Έχω παρατειρήσει ότι όλη την ώρα απ την αρχή που το πήρα (ενα μήνα και) πειράζει η ίδια τα πούπουλά της. Είτε στο στέρνο, είτε στα φτερά της και τινάζεται. Θα βοηθούσε για το αρσενικό να βάλω κελαηδίσματα βίντεο για να αρχίσει να ξανατραγουδάει όπως πριν και ταυτόχρονα να βοηθηθεί και το θηλυκο; Ίσως η μείωση του κελαηδίσματος είναι λόγω θερμοκρασίας σε συνδυασμό με την παρουσία του θηλυκού
 
Πειράζει ή περιποιείται τα φτερά της;
"Έχει πτερόρροια ή βλέπεις σποραδικά μερικά φτερά;
Αν είναι έξω .. Θα προετοιμαστούν όταν πρέπει χωρίς να κάνεις κάτι περισσότερο εσύ.
 
Η ποσότητα των πουπούλων που βρίσκω τις τελευταίες μέρες έχει αυξηθεί. Να τα περιποιείται; Τι να πω δεν ξερω, δεν μπορω να το ξεχωρισω. Μια ριχνει αρκετά πούπουλα μια όχι. Φτερά ουράς δεν έχουν πέσει. Μοναχά πούπουλα βλέπω
 
Καλή διατροφή και συχνή παρακολούθηση της συμπεριφοράς της.
Αν δείξει αδιάθετη. της αλλάζεις μέρος... και τη βάζεις σε ζεστό και ήρεμο περιβάλλον.
Αν παλεύει με κλωστές, εφημερίδες νήματα και φωλιές.. Βάλε μέσα αρσενικό.
 
Καλημέρα, έβαλα και φωλιά και νήμα να κόψω αντιδράσεις, ούτε καν έπαιξε με το νήμα να το σκόρπισε... Παρά πονω 3-4 νηματάκια έβγαλε και τα πέταξε. Θα πάει στο κλουβί της σήμερα και το αρσενικό μόνο του στη ζευγαρωστρα και σε 3 βδομάδες το ξαναβλεπουμε. Στο μεταξύ συνεχίζω προετοιμασία με ίδιο και πιο χαλαρό ρυθμό. Μας χτυπάει και η ωκαιανις βλέπετε και δε βοηθάει καθόλου
 
Αν έχω καταλάβει καλά...
Γιατί να τα χωρίσεις; Πιάνοντας τα θα τα γυρίσεις πίσω...
Προτείνω να τα αφήσεις στην ίδια ζευγαρώστρα με χώρισμα για να υπάρχει και να βλέπεις αλληλεπίδραση...
Να μην χαλαρώσεις τη διατροφική προετοιμασία...
Να τοποθετήσεις φωλιά με τσόχα στο θηλυκό σε καμιά βδομάδα...
Και να προσφέρεις νήμα (πολύ λίγο) σε εξωτερική τροφοδοσία λαχανικών...
Να παρατηρείς και να πράττεις ανάλογα...
Δεν ασχολείται; Το σκορπάει;
Το αφαιρείς και το ξαναβάζεις μετά από 2-3 ημέρες...
Το πολύ-πολύ να χάσεις ελάχιστο νήμα χωρίς να καταξοδευτείς και να σου κάνουν χάλια το κλουβί...
Γενικότερα προσαρμόσου εσύ σε αυτά κι όχι το ανάποδο...
Υπομονή και επιμονή, όλα καλά θα πάνε...
 
Ευχαριστώ για τις προτάσεις, δεκτή καθε μια γιατι είμαι χαμένος πραγματικά. Το νήμα δεν το πειράζει καν να το σκορπισει πάρα μόνο λίγο. Φωλιά εξωτερική με τσόχα έβαλα χθες. Θα την αφήσω μια βδομάδα να δούμε. Το αρσενικό επειδή ήταν μόνο σε όλη τη ζευγαρωστρα πρώτα ίσως το βλέπει ως κυριαρχία στο χώρο. Αυτό με το νήμα και την εξωτερική τροφοδοσια δεν το κατάλαβα. Εχθές ενώ έβγαλα τη σχάρα να τα καθαρίσω πέρασε από κάτω το αρσενικό και άρχισε να της φωνάζει, υπάρχει περίπτωση να γίνεται για το φαγητό? Μου σταμάτησε και το κελαηδισμα όμως ο κύριος...
 
Θα πάει στο κλουβί της σήμερα και το αρσενικό μόνο του στη ζευγαρωστρα
Τα βάλε βγάλε είναι ο χειρότερος εχθρός της εκτροφής και ειδικά της αναπαραγωγής...
Προτείνω να επιστρέψουν τα πουλιά στον ίδιο χώρο και να να μπει το διαχωριστικό της γνωριμίας τους.
Δυο μέρες μετά.. ας το τραβήξεις και να τα επιτρέψεις να συνυπάρξουν.
Αν το κάνουν χωρίς καυγάδες τότε συνεχίζεις έτσι.
Μη βιάζεσαι για φωλιές και νήματα... όταν είναι έτοιμα θα το καταλάβεις.
 
Αυτό με το νήμα και την εξωτερική τροφοδοσια δεν το κατάλαβα.

Εννοώ να μην βάλεις ολόκληρο κουτάκι ή καλαθάκι με νήμα, για λόγους οικονομίας και καθαριότητας, αλλά λίγο για να βλέπεις αντιδράσεις...

Κουτάκι:
61045

Καλαθάκι:
61046

Θήκη λαχανικών:
61047
.
 
Καυγάδες μικρής έντασης είναι λογικό να συμβαίνουν; Προ λόγου της έβαλα λίγο νήμα εγώ στη φωλιά και το πήρε και το έβγαλε αμέσως, τι μπορεί να συμβαίνει; Δεν της αρέσει αυτή η φωλιά;
 
Νεκτάριε hakuna your tatas.
Όλα αυτά που περιγράφεις είναι φυσιολογικά και συμβαίνουν σε όλους μας.
Ασε τα πουλιά όπως σου είπαν παραπάνω, μην τα ενοχλείς άλλο και μην αναγάγεις την αναπαραγωγή σε δυσεπίλυτο φιλοσοφικό πρόβλημα σαν τον όνο του Μπουριντάν.
 
Τίποτα δεν συμβαίνει...
Απλά ακόμα δεν είναι έτοιμη...
Κάνε ότι σου προτάθηκε και μην βιάζεσαι...
Άστα με το χώρισμα για λίγο χωρίς φωλιές χωρίς τίποτα...
Συνέχισε διατροφική προετοιμασία και επανέρχεσαι με φωλιά μετά από μια βδομάδα...
 
Νεκτάριε καλησπέρα. Διαβάζοντας τα παραπάνω και χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, πιστεύω πως το παιχνίδι έχει χαθεί για την κυρία, τουλάχιστον για την φετινή αναπαραγωγή. Γιατί αν είναι σε πτερόρροια, πότε θα προλάβει να επανακάμψει, ώστε να ανταποκριθεί στις αυξημένες απαιτήσεις της αναπαραγωγικής; Εξάλλου η αναπαραγωγική για εμάς τους ευσυνείδητους "εξωτερικούς" έχει σύντομη ημερομηνία λήξης. Ουκ ολίγες φορές ο Μάϊος έχει χτυπήσει 30άρια, με ότι αυτό συνεπάγεται για τα αυγά των πουλιών. Επίσης, είναι πολύ πιθανό η μικρή ζώντας πλέον έξω, να περάσει κανονικά ΚΑΙ την καλοκαιρινή της πτερόρροια. Έχοντας ήδη απορρυθμισμένο το βιολογικό της ρολόϊ, μια προσπάθεια αναπαραγωγής, θεωρώ πως εκτός από άκαρπη είναι και επικίνδυνη για την υγεία της... Εύχομαι να διαψευστώ.
 
Φίλε Νεκτάριε, νομίζω ότι όλες οι εξαιρετικές συμβουλές από τους υπόλοιπους φίλους διαμορφώνουν ένα πλαίσιο ενεργειών από την πλευρά σου. Ξαναδιάβασε τα και ξεχώρισε το προς τα που θελεις να κινηθείς.

Χωρίς να έχω την παραμικρή αναπαραγωγική εμπειρία, αυτό που θα έκανα εάν ήμουν στην θέση σου θα ήταν να ξαναβάλω το χώρισμα στα πουλάκια και να τα αφήσω για μερικές μέρες στην ησυχια τους ώστε να ηρεμήσουν και να αποκτήσουν, ή όχι, την οποία οικειότητα απαιτείται για να μπουν στην αναπαραγωγική διαδικασία. Τώρα με τα βάλε βγάλε, άνοιξε κλείσε κλουβιά, νήματα κλπ κλπ νομίζω ότι δεν είναι ήρεμα ώστε να συγκεντρωθούν στο κομμάτι της "έλξης" μεταξύ τους.

Επειδή, καιρό τώρα διαβάζω τα πάντα γύρω από την αναπαραγωγή, σαν βασική ιδέα έχω διαμορφώσει το να αφήνω την φύση να δουλέψει χωρίς να επεμβαίνω με τον α, β ή χ τρόπο παρά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Κάτι τέτοιο σου προτείνω να κάνεις κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Σε τελική ανάλυση, στο σενάριο "αποτυχίας" (που για μένα δεν είναι αποτυχία αλλά μια φυσική εξέλιξη που άπλα δεν μας αρέσει το αποτελέσμα|) μπορείς απλά να τα χωρίσεις και βλέπεις του χρόνου τι θα κάνεις.
Ξέρω πόσο πολύ περιμένεις την όμορφη διαδικασία της αναπαραγωγής αλλά από την άλλη σου προτείνω να διατηρήσεις την ηρεμία των πουλιών για να δεις εάν τελικά αυτή θα έρθει ή όχι. Καλά να είσαι και εσύ και τα πουλάκια και όλα θα γίνουν όταν πρέπει να γίνουν φίλε μου.
 
Back
Top