Αναπαραγωγή Να τα χωρίσω και να ξεχάσω την αναπαραγωγή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά, έχω αυτό το θέμα με το ζευγάρι πολυ καιρό. Τα έχω στη ζευγαρωστρα με χώρισμα εδώ και ενάμιση μήνα, έκανα και διατροφική προετοιμασία παράλληλα και συνεχίζω. Το θηλυκό μου σταμάτησε την πτερορροια που είχε λόγω αλλαγής περιβάλλοντος διότι όπως είχα πει σε άλλο θέμα το πήρα από άνθρωπο που το χε μέσα και το βαλα έξω. Το ζευγάρι είναι έξω. Ενώ τρώνε δίπλα δίπλα στις ταιστρες χωρίς θέμα (με το κάγκελο ανάμεσα) και το αρσενικό τελευταία λόγω του καιρού που σιγά σιγά γίνεται ανοιξιάτικος αρχίζει και κελαηδάει δυνατά και με διάρκεια, σήμερα που άνοιξα το χώρισμα είχα καυγάδες. Το αρσενικό όταν το πλησιάζει το θηλυκό του φωνάζει ενώ το κυνηγάει πάλι και του φωνάζει. Η θηλυκά δεν προκαλεί τον καυγά και δε φωνάζει απλά φεύγει. Τι να κάνω; Με έχει κουράσει η κατάσταση και κουράζω παράλληλα και σας τόσες φορές με το θέμα. Θα βοηθήσει να περιμένω κ άλλο η να τα χωρίσω και να ξεχάσω την αναπαραγωγή; Το FertiVit το σταμάτησα εδώ και μιαμιση βδομάδα (βέβαια δεν έφτασα να δίνω καθημερινά επίτηδες για να μην επιβαρύνω τα πουλιά). Είναι καλή ιδέα να τα αφήσω χωρίς χώρισμα ακόμα και με τους καυγάδες; Να προσθέσω ότι το αρσενικό δεν κελαηδάει προς το θηλυκό αλλά απ την άλλη μεριά.
 
Δεν είναι απαραίτητο να μεταφράζονται ως καβγάδες οι κινήσεις των καναρινιών.
Μπορεί στα δικά μας μάτια να δείχνουν φασαρίες, τσακωμοί και ένα σωρό παρεμφερή...
Ποιος όμως μπορεί να αποκλείσει πως αυτή η συμπεριφορά στη γλώσσα των καναρινιών δε σημαίνει είμαι δυνατός, ακμαίος και σίγουρα καλός πατέρας για τα παιδιά σου;
Στη φύση μόνο τα δυνατά, ρωμαλέα, ακμαία και λαλίστατα πουλιά έχουν ελπίδες διαιώνισης των γονιδίων τους...
Μόνο με "σαματάδες" υπερνικούν τους αντιπάλους τους.
Έτσι μάλιστα εξελίσσονται όλα τα είδη.. όπως και τα πουλιά.

Πως στην ευχή θα διαλέξει το θηλυκό καναρίνι τον καλύτερο πατέρα για τα παιδιά του;
Θα κοιτάξει προίκα, εργασία και αυτοκίνητο όπως κάνουν οι περισσότεροι από εμάς;

Θα πρότεινα να αφήσεις εντελώς ανεπηρέαστα τα πουλιά να κάνουν αυτό που πρέπει... αυτά ξέρουν.
Εμείς όχι.
 
Τόσο καιρό κελαηδισμα από το στόμα του δεν άκουσα ούτε μια φορά οπότε υποθέτω ναι.
Εάν είναι όντως θηλυκό είναι πολύ νωρίς ακόμα κ ειδικά εάν τα έχεις έξω. Δωσε τους χρόνο με καλή διατροφή κ ίσως κάποια βιταμίνη και νομίζω οτι "έχει ο καιρός γυρίσματα". Καλή επιτυχία 🐣😉
 
Είχα βάλει αλλά δεν πείραξε ούτε τα νήματα για να παίξει και την ξαναβγαλα
Θα βάλεις μόνιμα μέσα την φωλιά και λίγο νήμα στην αρχή θα το σκορπάει οταν θα αρχίσει να βάζει μέσα στην φωλιά τότε θα δώσεις περισσότερο νήμα μόλις κοντεύει να ολοκληρώσει την φωλιά βγάλε το χώρισμα, αν είναι θηλυκό θα πάνε όλα καλά, μην βάζεις βγάζεις τίποτα από το κλουβί κάθε φορά που κάνεις αλλαγές τα πας μια εβδομάδα πίσω.
Και κάτι ακόμα μήπως γνωρίζεις την ηλικία της θηλυκιας;
 
Ναι είναι γύρω στους 9 μήνες και το αρσενικό μόλις έκλεισε χρόνο. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές
Είναι μικρή ακόμη γι'αυτό δεν είναι έτοιμη θα κάνεις λίγο υπομονή ακόμη κανένα μήνα.
 
Το θηλυκό μου σταμάτησε την πτερορροια

Καλημέρα. Θεωρώ πως ο οργανισμός της είναι ακόμη υπό την επήρεια της πτερόρροιας, η οποία ολοκληρώθηκε, αν όντως ολοκληρώθηκε, πρόσφατα. Προσπαθεί να ανακτήσει δυνάμεις, ενώ έχει απορρυθμιστεί κ το βιολογικό της ρολόϊ. Εγώ θα την κρατούσα εκτός...
 
Καλησπέρα σε όλους, επανέρχομαι στο θέμα με πολύ καλά νέα. Πήρα χθες την απόφαση να βγάλω το χώρισμα μιας και κάθε φορά που έβγαζα τη σχάρα για να τα καθαρίσω και πέρναγε ο αρσενικός από κάτω οι καυγάδες είχαν μειωθεί στο ελάχιστο. Υπήρξαν στην αρχή αλλά εν τέλη συνήθισε την παρουσία της και την αποδέκτηκε. Το καλύτερο νέο, είδα να την ταΐζει με τα μάτια μου! Ότι καλύτερο είδα σήμερα! Έχω μέσα νήμα και φωλιά για παν ενδεχόμενο (βέβαια δεν ασχολήθηκε ακόμα). Τα ταισματα μου είχε πει η μάνα μου που τα κρατάει τις καθημερινές ότι τα χε δει από προηγούμενες βδομάδες αλλά αν δεν το δεις δεν το πιστεύεις και γω μόλις το είδα. Προχωράμε σταθερά.
 
Καλησπέρα Νεκτάριε! Ευχάριστα και αισιόδοξα τα νέα σου! Πολύ χαίρομαι! Έχει "δέσει" το ζευγάρι! Μπράβο! Σου εύχομαι καλή συνέχεια και με το καλό να αρχίσουν αναπαραγωγή!:)👍
 
Καλησπέρα σε όλους! Είχα πριν λίγο τηλεφωνική ενημέρωση ότι η θηλυκια έκανε φωλιά! Αμαρτία να μην είμαι εκεί ο ίδιος... Έχω κάνει ένα λάθος ομως: ενώ έχω ψειροσκονη δεν την χρησιμοποίησα στην τσόχα, σώζεται κάπως η κατάσταση; Πιθανών υπάρχουν ήδη και βατεματα.
 
Καλησπέρα σε όλους! Είχα πριν λίγο τηλεφωνική ενημέρωση ότι η θηλυκια έκανε φωλιά! Αμαρτία να μην είμαι εκεί ο ίδιος... Έχω κάνει ένα λάθος ομως: ενώ έχω ψειροσκονη δεν την χρησιμοποίησα στην τσόχα, σώζεται κάπως η κατάσταση; Πιθανών υπάρχουν ήδη και βατεματα.


Καλη επιτυχια Νεκταριε!

Ειχες προβλημα ποτε με ψειρες;
 
Back
Top