Αναπαραγωγή Να τις βάλω τελικά για αναπαραγωγή φέτος;

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Οι δύο κανάρες μου που αρρώστησαν το καλοκαίρι (εδώ το θέμα που αναλύω τι έπαθαν και πόσο έχουν βελτιωθεί: Γύρισα από τις διακοπές και δύο θηλυκές έχουν καρίνα • PetBirds ) πλέον φαίνονται πάρα πολύ καλά! Και ειδικά οι κοιλιές τους και οι καρίνα τους! Υγιέστατες! Οι κουτσουλιές έχουν στρώσει πάρα πολύ! Θα τις ζευγαρώσω σε έξω χώρο, άρα κάπου τον Απρίλη. Να πως επίσης, πως είναι 4 χρονών. Θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας.. Να τις βάλω για αναπαραγωγή φέτος ή όχι;
 
Αλίκη μου εφόσον είναι τελείως καλά, λογικά θα πάνε όλα καλά. Δώσε τους νήμα όταν καταλάβεις ότι πυρώνουν... Τα υπόλοιπα τα γνωρίζεις. Έχω διαχειριστεί αρκετά πουλιά με προβλήματα και δή μάλιστα Ιθαγενή και όλα έχουν βγάλει μια χαρά την αναπαραγωγική περίοδο.

Καλή επιτυχία
 
Αλίκη, τα ερωτήματα είναι τα ακόλουθα:
Οι κανάρες είναι σίγουρα καλά; Έχουν δλδ αποθεραπευτεί πλήρως;
Η ασθένεια που είχαν ήταν μολυσματική; Επίσης όταν λέμε θεραπευτηκαν, εννοούμε ότι δεν παραμένουν φορείς; (Πχ, άλλο είναι να είχαν αναπνευστικά ζητήματα και άλλο μύκητες ή κοκκίδια)
Η αγωγή στην οποία υποβλήθηκαν επηρεάζει καθόλου τη γονιμότητα γενικότερα;
 
Να τις βάλεις ναι μια χαρά θ έιναι... Πόσα ζευγάρια θ βάλεις φέτος;
 
Οι δύο κανάρες μου που αρρώστησαν το καλοκαίρι (εδώ το θέμα που αναλύω τι έπαθαν και πόσο έχουν βελτιωθεί: Γύρισα από τις διακοπές και δύο θηλυκές έχουν καρίνα • PetBirds ) πλέον φαίνονται πάρα πολύ καλά! Και ειδικά οι κοιλιές τους και οι καρίνα τους! Υγιέστατες! Οι κουτσουλιές έχουν στρώσει πάρα πολύ! Θα τις ζευγαρώσω σε έξω χώρο, άρα κάπου τον Απρίλη. Να πως επίσης, πως είναι 4 χρονών. Θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας.. Να τις βάλω για αναπαραγωγή φέτος ή όχι;
Αυτό εξαρτάται από τα ίδια τα πουλιά.
Αν αισθάνονται έτοιμα, δυνατά και έχουν υγεία νομίζω πως με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα σου δείξουν τις διαθέσεις τους μόλις ζεστάνει λίγο ο καιρός. Αν πάλι δεν έχουν τα παραπάνω, πολύ εύκολα με την εμπειρία που διαθέτεις πάλι θα το καταλάβεις. Εσύ απλά να μην τα πιέσεις και μόνο τους θα σου πουν τι να κάνεις.
Καλού κακού όμως από αυτά που μπορώ να καταλάβω ετοίμασε τα αγόρια τους.
 
Αλίκη, τα ερωτήματα είναι τα ακόλουθα:
Οι κανάρες είναι σίγουρα καλά; Έχουν δλδ αποθεραπευτεί πλήρως;
Η ασθένεια που είχαν ήταν μολυσματική; Επίσης όταν λέμε θεραπευτηκαν, εννοούμε ότι δεν παραμένουν φορείς; (Πχ, άλλο είναι να είχαν αναπνευστικά ζητήματα και άλλο μύκητες ή κοκκίδια)
Η αγωγή στην οποία υποβλήθηκαν επηρεάζει καθόλου τη γονιμότητα γενικότερα;
Γιάννη το οχτασέλιδο θέμα που αναφέρω και περιγράφω όλους αυτούς τους μήνες τι έκανα και πως είναι τώρα το διάβασες;

Να τις βάλεις ναι μια χαρά θ έιναι... Πόσα ζευγάρια θ βάλεις φέτος;
Παναγιώτη ακόμα σίγουρα δε ξέρω.. Τώρα τα σκέφτομαι και οργανώνομαι! 😉

Αυτό εξαρτάται από τα ίδια τα πουλιά.
Αν αισθάνονται έτοιμα, δυνατά και έχουν υγεία νομίζω πως με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα σου δείξουν τις διαθέσεις τους μόλις ζεστάνει λίγο ο καιρός. Αν πάλι δεν έχουν τα παραπάνω, πολύ εύκολα με την εμπειρία που διαθέτεις πάλι θα το καταλάβεις. Εσύ απλά να μην τα πιέσεις και μόνο τους θα σου πουν τι να κάνεις.
Καλού κακού όμως από αυτά που μπορώ να καταλάβω ετοίμασε τα αγόρια τους.
Αυτό θα κάνω! Σ ευχαριστώ πολύ Γιάννη!
 
Αυτό θα κάνω! Σ ευχαριστώ πολύ Γιάννη!
Μόνο λίγο περισσότερο προσοχή στα κορίτσια και ίσως κάποια εδέσματα παραπάνω... Να τις βοηθήσουν.
 
Μόνο λίγο περισσότερο προσοχή στα κορίτσια και ίσως κάποια εδέσματα παραπάνω... Να τις βοηθήσουν.
Αυτό το κάνω και εξυπακούεται! Τις ελέγχω και τις έχω υπό παρακολούθηση!
 
Αυτό το κάνω και εξυπακούεται! Τις ελέγχω και τις έχω υπό παρακολούθηση!
Ήμουν σίγουρος πως θα το κάνεις, για τους αναγνώστες περισσότερο το έγραψα...
 
Αλίκη, το είχα παρακολουθήσει το θέμα, αλλά τελικά μου ήταν ασαφές το τι είχαν τα πουλιά.
 
Να τις βάλεις.. Η μητρότητα είναι πολύ σημαντικό ζήτημα για τα θηλυκά :D
 
Αλίκη, το είχα παρακολουθήσει το θέμα, αλλά τελικά μου ήταν ασαφές το τι είχαν τα πουλιά.
Γιάννη όπως ξέρεις στα καναρίνια είναι δύσκολο κανείς να καταλάβει τι έχουν. Είναι τόσες οι ασθένειες και τόσο κοινά τα συμπτώματα που πιστεύω αυτά τα πλασματάκια δυσκολεύουν και τους ειδικούς! Τους έκανα εξέταση κοπράνων δεν είχαν τίποτα! Μετά άρχισαν να παίρνουν τα πάνω τους, η κόκκινηλίγο ξανακύλησε με το σπυρί στο πόδι και με το συκώτι της και για καλή μου τύχη το Milk thisle έκανε θαύματα! Μακάρι να μπορούσα να βγάλω την κοιλιά της που πλέον είναι σαν μια κοιλιά ενός υγιέστατου καναρινιού! Ούτε μελανό σημείο ούτε καρίνα ούτε τίποτα! Αλλά έχει πάρα πολλά πούπουλα και δεν έχω τρίτο χέρι! Βελτιώθηκαν και πολύ οι κουτσουλιές τους, δείχνουν πολύ καλά, έχουν παχύνει, τρώνε, οπότε πιστεύω πως μια γέννα θα καταφέρουν να τη βγάλουν. Αφού κατάφεραν και έζησαν και ξεπέρασαν αυτό που είχαν και δείχνουν υγιέστατες. Άσε που από τον Αύγουστο που αρρώστησαν, πλέον έχουμε Γενάρη και την άνοιξη θα έχουν περάσει 8 μήνες από την ασθένεια. Ακόμα τις έχω χωρισμένες σε μια ζευγαρώστρα για να τις παρακολουθώ, να ελέγχω κοιλιά και κουτσουλιές. Αν συνεχίσουν έτσι μέχρι την άνοιξη δε βρίσκω λόγο να μην της βάλω, έστω και μόνο για μία αναπαραγωγή, για τα ίδια τα πουλιά περισσότερο! Όχι για μένα!

Να τις βάλεις.. Η μητρότητα είναι πολύ σημαντικό ζήτημα για τα θηλυκά :D
Αααχχ το ξέρω Νίκο μου! Άσχετο αλλά αυτός είναι ο λόγος που δε ξέρω τι θα κάνω με την μικρή σκυλίτσα μου.. Να την στειρώσω ή όχι; To be or not to be; Έτσι είμαστε εμείς τα θηλυκά! 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top