Αναπαραγωγή Να τοποθετήσω φωλιά μπάτζι σε κλουβί 55 x 50 x 50εκ.;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης thanos00
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

thanos00

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2015
Μηνύματα
9
Πόλη
Θεσσαλονίκη
γινεται να τοποθετησω φωλια παπαγαλων μπατζι στο κλουβι με Διαστασεις ανοιγματος 11 πλατος 9,5 υψος
 
ειναι ενα ευριχωρο κλουβι διαστασεων 55εκ χ 50εκ χ 50εκ που ηταν παλια για καναρινια τα πουλια δεν θα ζουν μονιμα εκει απλα το μεγαλητερο κλουβι τους δεν εχει θεση για φωλια και εδω και ενα μηνα εχουν μεταφερθει στο αλλο για να συνηθιζουν.Απλα δεν ξερω αν γινεται και πως θα την στερεοσω;
 
Τι πουλιά έχεις Θάνο μου; Και η φωλιά είναι ξύλινη εξωτερική; Γίνε λίγο συγκεκριμένος.
 
ναι συγνωμη.Λοιπον εχω μπατζι η φωλια ειναι ξυλινη εξωτερικη αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως να την στερεοσω; Ακουγομαι λιγο χαζος ε;
 
Όχι βέβαια, γιατί χαζός; Για να μπει εξωτερικά η φωλιά, πρέπει στην πλευρά του ανοίγματός της, να υπάρχουν στερεωμένα δύο καρφάκια σε σχήμα Γ, τα οποία την κρεμούν στα κάγκελα. Το στρογγυλό άνοιγμά της, πρέπει να βρίσκεται μπροστά στην ανοιχτή πόρτα. Φυσικά να φροντίσεις τα καρφάκια (συνήθως είναι ξυλόβιδες) να μην αφήνουν καθόλου χώρο ανάμεσα στο κλουβί και την φωλιά ώστε να δραπετεύουν τα παπαγαλάκια σου και αργότερα οι νεοσσοί.
Η φωλιά είναι αυτή;
fwlies-ylika5.jpg

Τα καρφάκια θα τα βάλεις αν δεν έχει στο πάνω μέρος στις δύο άκρες.
 
Νι αυτη ειναι. ΤΑ καρφακια ομως θα λειτουργουν σαν πιαστρακια; Και θα ειναι απολυτα σταθερη ετσι;
 
Σαν κρεμαστάρια. Ναι φυσικά. Θα ελέγξεις εννοείται πρώτα να έχουν πιάσει καλά στο ξύλο και να έχουν χωθεί βαθιά. Συνήθως έχουν έτοιμες τρυπούλες ή και τα ίδια τα καρφάκια προσαρμοσμένα. Εσένα δεν έχουν;
 
Εχουν απλα σε ενα σακουλακια που ηταν μεσα και δεν ειναι βαλμενα απλα ο πατερασ μ λεει σε 2 λεπτα θα το κανει. Οποτε σας ευχαριστω παρα πολυ. Καποια στιγμη θα βρω χρονο να σας δειξω τα καμαρια μου αλλα και τον καλητερο τον κιμπα τον κοκατιλο
 
Ωραία, αν την προσαρμόσει σταθερά, δεν θα έχει πρόβλημα. Επίσης όταν ανοίγετε το πάνω πορτάκι, να έχετε τον νου σας να μην ξελασκάρει εκείνο το σιδεράκι που κλείνει. Γιατί μπορεί να ξεφύγει και να βγουν τα πουλιά από εκεί. Δεύτερη πόρτα έχει το κλουβί;
 
Back
Top