Αναπαραγωγή Να τους αφήσω μόνο το κάγκελο ή είναι νωρίς;

kalamatagiannis

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2016
Μηνύματα
208
Πόλη
Καλαμάτα
χαχα.. Μαλιστα.. Να σας ρωτησω.. Εχω ενα ζευγαρι περιπου 20 μερες με τυφλο χωρισμα.. Αυγοτροφη καθημερινα και αυγο βραστο τρεις φορες την εβδομαδα... Να τους αφησω μονο το καγκελο και αμα δω ταισματα να τα ενωσω απο τωρα; η ειναι λιγο νωρις; Ειναι σε εξωτερικο χορο... Η να τα αφησω λιγο ακομα ως εχει και το τυφλο να το βγαλω λιγο αργοτερα;
 
Πριν απ' όλα πρέπει να ξέρεις πιο μήνα έχουν γεννηθεί (αναφέρομαι στα πουλιά του 2016).
Το αμέσως επόμενο ερωτηματικό είναι, η ετοιμότητα του αρσενικού. Αν "τρώει σίδερα" αρχίζουμε να σκεφτόμαστε τον τρόπο διαχείρισης. Ενα θηλυκό που ταίζεται κάθε μέρα αυγοτροφή και πρασινάδες, έχει δίπλα του ένα αρσενικό που κελαηδάει συνέχεια, και διαμένει σ' ένα σχετικά υπήνεμο μέρος χωρίς ιδιαίτερο κρύο, μπορεί να κάνει το "λάθος" να αρχίσει την ωοτοκία αρκετά νωρίτερα απο τις 13,5 ώρες ημερήσιου φωτισμού. Εγω πριν φέρω σε επαφή τα πουλιά ΠΑΝΤΑ δίνω φωλιά στο θηλυκό. Απο την συμπεριφορά του εξαρτώ και την ένωσή του με το αρσενικό.
 
Δευτερη φορα φετος ασχολουμαι με αναπαραγωγη.. Περσυ τα χα βαλει λιγο πιο μετα... Να δοκιμασω να τα ενωσω μονο με το καγκελο και αν τα δω πολυ συμφιλιωμενα να βαλω φωλια;

Οι αντιδρασεις του αρσενικου ειναι να τραβαει ολη την ωρα το τυφλο χωρισμα...
 
ΦΩΛΙΑ ΣΤΟ ΘΗΛΥΚΟ Οταν νομίζεις οτι ήρθε η ώρα. Αν ξεκινήσει να την χτίζει κάνεις την κίνηση
 
Ταιζονται στο στομα.. Μονο που σταματησε το κελαηδημα ο αρσενικος...
Σωστή συμπεριφορά και η μία και η άλλη για πουλιά που γίνονται ζευγάρι.
Καλή συνέχεια...
Αν θέλεις δοκιμαστικά τραβάς για μερικές ώρες το διαχωριστικό...
Αν μαλώνουν, το επιστρέφεις στη θέση του.
 
Ευχαριστω!Λεω να τα αφησω οσο μπορω ακομα με το χωρισμα.. Οσο βλεπω οτι με παιρνει θα το καθυστερησω.. Θα τα ταισω ακομα καμια εβδομαδα φουλ αυγα αυγοτροφη και μετα τα ενωνω..
 
Μου φενεται λιγο νωρις... Η οχι; Τα εχω σε εξωτερικο χορο. .
Αν τα πουλιά συμπεριφέρονται σα ζευγάρι... αν έχουν ετοιμαστεί... αν γενικά ξεκίνησαν... κανείς δεν τα σταματά και κανείς δεν μπορεί να καθυστερήσει μια επερχόμενη ωοτοκία... Πόσο δε μάλλον να την αναστείλει
 
Εχεις δικιο ναι... Θα βαλω και φωλια σιγα σιγα γιατι μπορει να πυρωσει και πολυ η θυληκια και ναρχισει να γενναει στο πατο... Απλα δε στηνεται ακομα και δεν τη βλεπω φουλ πυρωμενη.. Να βαλω φωλια και αμα αρχισει το χτισιμο τα ενωνω;
 
Απλα δε στηνεται ακομα και δεν τη βλεπω φουλ πυρωμενη.. Να βαλω φωλια και αμα αρχισει το χτισιμο τα ενωνω;
Διαβάζεις καλά τα σημάδια, συνεπώς ξέρεις τι να κάνεις...
Καλή δύναμη στην προσπάθειά σου..
Εμείς θα σας καμαρώνουμε...
 
Εγώ Γιάννη θα σου έλεγα να περιμένεις ακόμα. Περιμένουμε και άλλα κρύα και ακόμα ο ημερήσιος φωτισμός είναι 10 ώρες όταν τα καναρίνια αναπαράγονται την άνοιξη με διάρκεια ημερήσιου φωτισμού 13-14 ώρες. Δεν καταλαβαίνω προς τι η τόση βιασύνη... Είναι κρίμα να έχεις ένσπορα αυγά και να τα χάσεις από το κρύο ή επειδή οι γονείς δεν ταίζουν επαρκώς λόγω μικρής ακόμα ημέρας. Για μένα κάνε υπομονή μέχρι τουλάχιστον να μπει ο Μάρτης που θεωρητικά έρχεται και η άνοιξη. Τελικά ποιον μήνα γεννήθηκα τα καναρίνια σου; Ξέρεις;

Μια τελευταία παρατήρηση... Δίνεις πολύ πρωτείνη και αυγοτροφή καθημερινά και αυγό 3 φορές την εβδομάδα.. υπερβολικά πολύ πρωτείνη που μπορεί να βλάψει το συκώτι και επίσης λίπος για το αρσενικό που αυτό σημαίνει άσπορα αυγά. Μείωσε λίγο τη συχνότητα. Δίνε μέρα παρα μέρα και εναλλάξ. Δευτέρα - Παρασκευή αυγοτροφή Τετάρτη - Κυριακή αυγό βραστό. :)

Κάλλιο αργά παρά ποτέ! Αν αυτό ισχύει για την εσωτερική εκτροφή ισχύει επί 10 φορές για την εξωτερική! 😉

Καλή τύχη!
 
Ευχαριστω για το ενδιαφερον.. Απλα λογο ελλειψης χωρου τα εβαλα σε ζευγαρωστρα με τυφλο χωρισμα και απο χθες τα αφησα μονο με το καγκελο.. Ταιζονται οποτε ειμαστε σε καλο δρομο πιστευω. Γιαυτο ειπα θα τα καθυστερησω οσο μπορεσω αλλα αμα δω οτι ειναι ετοιμα φουλ θα τα βαλω μαζι.. Θελω να αποφυγω τα αυγα στο πατο του κλουβιου...
Τα πουλια ειναι μαιου...
 
Back
Top