Αναπαραγωγή Να τραβήξω το σπασμένο φτερό και να βάλω χώρισμα;

PanagiotisAgrinio

PB Member
Εγγραφή
8 Απρ 2020
Μηνύματα
518
Πόλη
Αγρίνιο
Καλημέρα στην ομάδα, ένας νεοσσος ηλικίας περίπου 24 ημερών δέχτηκε επίθεση από τον πατέρα του, όπου και τον απομάκρυνα, με αποτέλεσμα να σπάσει ένα φτερό ενός νεοσσου. Έβαλα μπενταντιν και η ερώτηση μ είναι αν πρέπει να το τραβήξω εγώ το υπόλοιπο φτερό ή να το αφήσω έτσι. Δεν αιμορραγει το φτερό.
[automerge]1623320799[/automerge]
Επίσης να τον βάλω με χώρισμα στο μισό κλουβί γιατί τώρα τον έβαλα γρήγορα γρήγορα σε ένα άλλο π είναι μόνος του?
 

Συνημμένα

  • oid.webp
    oid.webp
    35 KB · Προβολές: 7
Τελευταία επεξεργασία:
Αν είναι υγιές πουλί και τρέφεται κατάλληλα δεν τίθεται θέμα.

Εγώ σχεδόν ποτέ δεν αφήνω αρσενικό μέσα. Όταν επιστρέφω τα αυγά να για κλώσημα τον απομακρύνω.
 
Το θηλυκό χαίρει άκρας υγείας αλλά φοβάμαι πως δεν θα ταιζονται όσο πρέπει και για αυτό σκέφτομαι να βάζω τον αρσενικό με το χώρισμα να ταΐζει μερικές φορές τη μερα
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Ο, τι κρίνεις σωστό εσύ θα κάνεις, απλά να ξεκαθαρισουμε (επειδή διαβάζουν κι άλλοι) πως το ότι μπορει να μην ταΐζονται σωστά
είναι μια δική σου ανησυχία και όχι ένα πολύ πιθανό σενάριο.
 
Ναι φυσικά έχω κακη εμπειρία από υποσιτισμό, γιατί είχα χάσει 2 νεοσσούς γιατί ο πατέρας δεν τάιζε καθόλου και η μάνα νόμιζε ότι ταιζοταν σωστά οι νεοσσοι με αποτέλεσμα να πεθάνουν από υποσιτισμό παρόλο που η Καναρα ήταν συνέχεια πάνω τους και τα ζεσταινε.
 
να τον βάλω με χώρισμα στο μισό κλουβί
Αφού ο κάναρος είναι στο κλουβί η καλύτερη λύση είναι να τοποθετηθεί το διαχωριστικό και το μικρό να ταΐζεται μέσα από αυτό.
νεοσσος ηλικίας περίπου 24 ημερών
Σε αυτήν την ηλικία τα μικρά ταΐζονται από τον κάναρο σχεδόν αποκλειστικά.
 
Nα αφαιρέσεις το συγκεκριμένο φτερό, αλλά και όποια άλλα βρείς με σπασίματα ή με ατελή ανάπτυξη. Αυτό πάντα μετά την ολοκλήρωση της ανάπτυξης και την τελική μορφή της ουράς 40-50 ημέρες απο την εκκόλαψη.
 
Back
Top