Διατροφή Να χορηγήσω συμπληρώματα για την πτερόρροια;

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα, σκέφτομαι αν και λίγο καθυστερημένα να χορηγίσω στο αρσενικό μου που έχει την πρώτη του πτερόροια κάποιο συμπλήρωμα στο νερό του. Η διατροφή του αποτελείται από μείγμα σπόρων συσκευασμένο, φρούτα, μαρούλι και άλλα χορταρικά, αυγοτροφή και αυγό σε καθημερινή βάση εναλλάξ και κάποιες φορές βλαστωμένους σπόρους. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο συμπλήρωμα; Ξέχασα να αναφέρω πως στην πτερόροια είναι 4-5 βδομάδες περίπου
 
Έχω βάλει στο μάτι το παρακάτω https://www.petmat.gr/portal/ptina/...e-aminoacids-vitamins-forte-100ml-3244-detail
Έχει αρκετές βιταμίνες, αμινοξέα και είναι πολύ οικονομικό σχετικά με την δοσολογία του
Πιο πάνω αν κοιτάξεις έχει το plus που είναι το ίδιο αλλά με λιγότερη πυκνότητα ως προς τα συστατικά του.
 
Της ίδιας εταιρείας αλλά θαρρώ πιο καλό για την περίπτωση είναι κι αυτό Landmark MultiVitamins+Minerals+ AminoAcids, όπως κι αυτό Muta-vit - Oropharma που ιστορικά έχει δείξει υπέροχα αποτελέσματα.
 
Της ίδιας εταιρείας αλλά θαρρώ πιο καλό για την περίπτωση είναι κι αυτό
Όντως πολύ καλό δείχνει, φαντάζει καλύτερο σε ποικιλία συστατικων. Θα δω αν το έχει εκεί που ψωνίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εννοείς πως ξεκίνησε ένα μήνα πριν;
Ναι ακριβως περιπου ενα μηνα πριν

Με την πραγματικά ελάχιστη εμπειρία μου είμαι ανάμεσα στο mutavit και το σακουλακι της landmark. Ως εταιρία ποιά είναι καλύτερη; Δοσολογίες γράφουν τα συμπληρώματα;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ναι ακριβως περιπου ενα μηνα πριν
Αρκετά νωρίς για ενήλικο καναρίνι...
Μήπως ήταν μια μικρή φτερορροή και όχι κάτι τόσο συνολικό όπως η ετήσια πτερόρροια;
Βλέπεις και μεγάλα φτερά να πέφτουν; (ουρά και φτερούγες;)
 
Με την πραγματικά ελάχιστη εμπειρία μου είμαι ανάμεσα στο mutavit και το σακουλακι της landmark. Ως εταιρία ποιά είναι καλύτερη; Δοσολογίες γράφουν τα συμπληρώματα;
Γράφουν.
όποιο και να διαλέξεις είναι ότι πρέπει για την πτεροροια. Εγώ πάντως αν βρω το σακουλάκι της Landmark θα το πάρω.
Όσον αφορά την πτεροροια που είδες, τα πουλιά τα έχεις μέσα ή έξω; Με αυτήν την αστάθεια συν τα μπουρινια εδώ στην Θεσσαλονίκη είχα μια μίνι πτεροροια, αν μπορώ να το πω έτσι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αρκετά νωρίς για ενήλικο καναρίνι...
Δεν ξέρω αν θεωρείται ενήλικο 3 μηνών είναι. Είδα χθές ένα φτερό πολύ μεγάλο, όσο οι δύο φάλαγγες του δαχτύλου μου. Απ ότι μου έχουν πει και άλλα μέλη του φόρουμ είναι η φυσιολογική πτερόροια που περνάνε τα πουλάκια την πρώτη φορά. Η πρώτη του δηλαδή. Και μου είπανε του χρόνου πάλι θα ξαναπεράσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Οπότε μιλάμε για πτερόρροια της εφηβείας...
Είναι πτερόρροια που περνούν τα μικρά στις πρώτες 90-100 μέρες της ζωής τους.
Δεν αλλάζουν όμως τα φτερά οδηγούς στην ουρά και στις φτερούγες.
Επειδή όμως πιστεύω πως θα ξαναπεράσει πτερόρροια αργά τον Αύγουστο ή Σεπτέμβριο μήπως θα ήταν καλύτερα να δώσεις το όποιο σκεύασμα τότε;
 
Δεν ξέρω εσείς ξέρετε. Για να μην επιβαρυνθει και ο οργανισμός πιστευω το λετε. Καπάκι όμως τον αύγουστο δεν θα εξαντληθει πληρως;
 
Καπάκι όμως τον αύγουστο δεν θα εξαντληθει πληρως;
Αν το επιτρέπει η φύση... Τότε έχει προνοήσει και έχει δώσει λύσεις για κάτι τέτοιο.
Πάντως είναι σχεδόν σίγουρο πως τα μικρά που γεννιούνται νωρίς (Φεβρουάριο - Μάρτιο) θα περάσουν και την κανονική πτερόρροια εκτός από την εφηβική.
 
Ναι ακριβως περιπου ενα μηνα πριν

Με την πραγματικά ελάχιστη εμπειρία μου είμαι ανάμεσα στο mutavit και το σακουλακι της landmark. Ως εταιρία ποιά είναι καλύτερη; Δοσολογίες γράφουν τα συμπληρώματα;
της mutavit. Αν και δεν έχω εμπειρία από το σκεύασμα της Landmark, έχω αποφασίσει να μην αγοράσω ξανά κάποιο σκεύασμα της εταιρείας, διότι ας πούμε το υγρό ασβέστιο που αγόρασα δεν μου φάνηκε επαρκές - είχα δλδ αυγό χωρίς κέλυφος ενώ λάμβανε ήδη από ημέρες το ασβέστιο, και επιπλέον δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω με δεδομένα διότι δεν θυμάμαι, αλλά από 2-3 αναφορές εδώ μέσα για άλλα προϊόντα της, έχω σχηματίσει τουλάχιστον μια διστακτική άποψη σχετικά με την εταιρεία αυτή. Στην πράξη (στη θέση σου, και αν δεν επίκειται πτερόρροια τον Αύγουστο, δεν θα αγόραζα κανένα σκεύασμα - γενικά στην πτερόρροια τα ενισχύω διατροφικά και όχι με συνθετικά σκευάσματα). Πάντως το mutavit το έχω χρησιμοποιήσει σε πτερόρροια και με σύγκριση χωρίς, τις επόμενες χρονιές δεν είδα διαφορά στην κατάσταση των πτηνών, αλλά τα έσκαγα στην ποικιλλία φαγητού.
Δεν ξέρω εσείς ξέρετε. Για να μην επιβαρυνθει και ο οργανισμός πιστευω το λετε. Καπάκι όμως τον αύγουστο δεν θα εξαντληθει πληρως;
Ποιό μήνα έχει γεννηθεί το πουλάκι;
 
2 Μαρτιου γεννηθηκε
Δεν είμαι σίγουρος για αυτό που θα σου πω, αλλά έχω την εντύπωση ότι μάλλον δεν θα περάσει πτερόρροια άλλη εφέτος εκτός από αυτήν την εφηβική. Βασικά θεωρώ ότι είναι περίπου στο χρονικό όριο. Αλλά επειδή δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη ας μας πει άλλος...
 
Καλησπέρα, αγόρασα το muta vit. Είδα το κουτάκι μέσα έχει και κάτι άλλο σαν ταμπλέτα, γνωρίζει κανείς τι είναι αυτο; Επίσης για πόσο διάστημα το χορηγούμε; Στις οδηγίες λέεει 3 φορές την βδομάδα αλλά δεν αναφέρει για πόσο
 
Eίναι για την υγρασία. Για να μη σου σβολιάσει η σκόνη. Προσωπικά στην αρχή δίνω για μια εβδομάδα συνεχώς, στο νερό, και μετά κάθε δεύτερη μέρα στην αυγοτροφή.
 
Ευχαριστώ κύριε Μάκη για την απάντηση. Το θετικό είναι ότι τον είδα να πίνει το νεράκι ευχάριστα!
 
Back
Top