Ασθένειες Να χορηγήσω Sivotine σε lovebird κλώσσα με συνεχές κούνημα της ουράς;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Morgan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Morgan

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2010
Μηνύματα
11
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Είδος πτηνού: Lovebird
Συμπτώματα: συνεχές κούνημα της ουράς
Κατάσταση: καλή φυσική κατάσταση, τρέφεται φυσιολογικά, ζευγαρωμένο, κλωσάει τα 6 αβγά της
Ερωτήσεις: Να της χορηγήσω Sivotine; Ποια είναι η κατάλληλη δοσολογία; Μήπως θα έπρεπε να χορηγήσω κάποια ήπια αντιβίωση;
 
Πόσες μέρες έχουν περάσει από το τελευταίο αυγό; Τι ηλικία έχει το πουλί; Είναι η πρώτη της γέννα; Οι κουτσουλιές πως είναι; Κλωσσάει με συνέπεια συνεχώς τα αυγά της;
Δεν μπορείς να χορηγήσεις αντιβίωση χωρίς προηγούμενη διάγνωση.
Από ασβέστιο πως την κάλυψες εν όψει της αναπαραγωγής;
 
Πόσες μέρες έχουν περάσει από το τελευταίο αυγό; Τι ηλικία έχει το πουλί; Είναι η πρώτη της γέννα; Οι κουτσουλιές πως είναι; Κλωσσάει με συνέπεια συνεχώς τα αυγά της;
Δεν μπορείς να χορηγήσεις αντιβίωση χωρίς προηγούμενη διάγνωση.
Από ασβέστιο πως την κάλυψες εν όψει της αναπαραγωγής;
Έχουν περάσει 4 μέρες από το τελευταίο αβγό, η ηλικία του είναι 2,5 ετών περίπου, έχει κάμει αρκετές γέννες, έχει διάρροια (όπως πάντα όταν αρχίζει να γεννάει), συνεπέστατη στο κλώσημα της. Αποφεύγω τις αντιβιώσεις στα πτηνά μου, η πηγή ασβεστίου της είναι το σουπιοκόκκαλο και κάποια πετραδάκια από τους τοίχους του μπαλκονιού (καθημερινές πτήσεις σε κλεισμένο μπαλκόνι με διάφανες ζελατίνες για να τα «βλέπει» ο ήλιος)
 
και κάποια πετραδάκια από τους τοίχους του μπαλκονιού
Προφανώς το έχει ανάγκη αλλά ο τοίχος δεν είναι κατάλληλη πηγή, ειδικά εάν είναι βαμμένος. Κοίταξε λιγάκι αυτό το άρθρο μήπως μπορέσεις να βρεις σε κάποιο κατάστημα. Ο θαυματουργός πηλός των παπαγάλων (clay licks)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Morgan
Οι συνθήκες μοιάζουν ιδανικές. Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι που μασουλάει τον τοίχο. Ωστόσο δεν νομίζω να έχει κάτι απ' αυτό. Η ανεξέλεγκτη αντιβίωση θα την βλάψει σίγουρα και θα της επιτείνει την διάρροια, θα την αποδυναμώσει και πως θ' ανταπεξέλθει στο μεγάλωμα των νεοσσών. Μόνο αν σιγουρευτείς με εξέταση κουτσουλιών ότι είναι απαραίτητη πρέπει να την χορηγήσεις. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Που βρίσκεσαι, είσαι κοντά σε κάποιον κτηνίατρο ή εργαστήριο;
Θα έλεγα να της δώσεις και λίγο υδατοδιαλυτό ασβέστιο στο νερό και λίγο σουσάμι στους σπόρους.
 
Οι συνθήκες μοιάζουν ιδανικές. Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι που μασουλάει τον τοίχο. Ωστόσο δεν νομίζω να έχει κάτι απ' αυτό. Η ανεξέλεγκτη αντιβίωση θα την βλάψει σίγουρα και θα της επιτείνει την διάρροια, θα την αποδυναμώσει και πως θ' ανταπεξέλθει στο μεγάλωμα των νεοσσών. Μόνο αν σιγουρευτείς με εξέταση κουτσουλιών ότι είναι απαραίτητη πρέπει να την χορηγήσεις. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Που βρίσκεσαι, είσαι κοντά σε κάποιον κτηνίατρο ή εργαστήριο;
Θα έλεγα να της δώσεις και λίγο υδατοδιαλυτό ασβέστιο στο νερό και λίγο σουσάμι στους σπόρους.
Έχω κάμει κατά το παρελθόν καλλιέργεια κουτσουλιάς σε πτηνά, δεκτές οι συμβουλές σας.
Υ. Γ.
Οι τοίχοι δεν είναι βαμμένοι.
 
Το συνεχές κούνημα της ουράς συνήθως συνοδεύει αναπνευστικά προβλήματα αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα μπορούσε κάλλιστα να είναι δυστοκία. Το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις είναι να προσφέρεις υγρό ασβέστιο και διάφορες άλλες πηγές ασβεστίου (όστρακα, άμμο). Το σουπιοκάκαλο δεν είναι αρκετό για ένα love bird με πολλές γέννες.

Αντιβίωση χωρίς διάγνωση μόνο κακό θα κάνει.
 
Το συνεχές κούνημα της ουράς συνήθως συνοδεύει αναπνευστικά προβλήματα αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα μπορούσε κάλλιστα να είναι δυστοκία. Το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις είναι να προσφέρεις υγρό ασβέστιο και διάφορες άλλες πηγές ασβεστίου (όστρακα, άμμο). Το σουπιοκάκαλο δεν είναι αρκετό για ένα love bird με πολλές γέννες.

Αντιβίωση χωρίς διάγνωση μόνο κακό θα κάνει.
Κατά την αντίληψη μου το πρόβλημα είναι αναπνευστικό, οι ανασούλες τις είναι πιο «βαθιές» από το φυσιολογικό της.
 
Καλημέρα, η μικροβιολογική εξέταση δεν ήτο «καθαρή», ο κτηνίατρος έγραψε την εξής θεραπεία: 1ml Baytril 0,5% σε 100ml νερό.
Έχετε να κάμετε κάποια παρατήρηση;
 
Ποια ήταν τα αποτελέσματα της εξέτασης;
Στην κοινή καλλιέργεια (παρασιτολογική απλή) δεν εντοπίστηκαν παρασιτικά στοιχεία. Όπως μου είπε όμως, στη μικροβιολογική εξέταση εντόπισε κάποιο μικρόβιο.
Υ. Γ.
Μήπως εννοούσε βακτήριο;
 
Όπως μου είπε όμως, στη μικροβιολογική εξέταση εντόπισε κάποιο μικρόβιο
Καλό θα ήταν να γνωρίζουμε ποιο ήταν το μικρόβιο που προκάλεσε αυτή την κατάσταση. Το Baytril πάντως καλύπτει ευρύ φάσμα μικροοργανισμών. Περισσότερα, εδώ Baytril 0,5% - Bayer
 
Θα κάνεις φυσικά αυτό που σου είπε ο γιατρός. Απλά θα έχεις υπόψιν σου ότι είναι ένα βαρύ φάρμακο, που καταστρέφει την χλωρίδα του εντέρου και θα πρέπει στην συνέχεια να χορηγήσεις προβιοτικά και βιταμίνες. Επίσης καμιά σκέψη για φωλιές και αναπαραγωγή. Ελπίζω να την έχεις αφαιρέσει ήδη.
Πόσες μέρες σου είπε να δώσεις το φάρμακο; Ρώτησέ τον γι' αυτό που σου είπα και επίσης, δεν σου έδωσε το χαρτί της εξέτασης στο χέρι; Εκεί συνήθως γράφει λεπτομέρειες.
Περαστικά ολόψυχα, ό,τι και αν είναι.
 
Μαρία, απο ότι διάβασα εχει κάνει ήδη τα αυγά και τα κλωσσά, πως να αφαιρέσει τωρα τη φωλιά;
Morgan, ποτέ είναι να βγει ο πρώτος νεοσσός και για ποσό καιρό θα πρέπει να λαμβάνει το φάρμακο; Εννοώ, όταν θα βγει το πρώτο πουλάκι, η μαμά του θα εχει ολοκληρώσει τον κύκλο της αντιβίωσης;
 
Στις 30 Απριλίου είχε ήδη 4 μέρες που είχε κάνει το τελευταίο αυγό της. Ήδη έπρεπε να έχει νεοσσούς. Δεν νομίζω πως θα μπορέσει ν' ανταπεξέλθει στις ανάγκες του μεγαλώματός τους παίρνοντας αυτό το φάρμακο και με ό,τι μπορεί να έχει ως ασθένεια.
Ευχαριστώ για την επισήμανση Γιάννη @ianos , ας περιμένουμε την απάντηση του @Morgan και ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά!
 
Θα κάνεις φυσικά αυτό που σου είπε ο γιατρός. Απλά θα έχεις υπόψιν σου ότι είναι ένα βαρύ φάρμακο, που καταστρέφει την χλωρίδα του εντέρου και θα πρέπει στην συνέχεια να χορηγήσεις προβιοτικά και βιταμίνες. Επίσης καμιά σκέψη για φωλιές και αναπαραγωγή. Ελπίζω να την έχεις αφαιρέσει ήδη.
Πόσες μέρες σου είπε να δώσεις το φάρμακο; Ρώτησέ τον γι' αυτό που σου είπα και επίσης, δεν σου έδωσε το χαρτί της εξέτασης στο χέρι; Εκεί συνήθως γράφει λεπτομέρειες.
Περαστικά ολόψυχα, ό,τι και αν είναι.
Γνωρίζω τις επιπτώσεις των αντιβιοτικών και ο βασικός λόγος που ήθελα να χορηγήσω το Sivotine είναι οι βιταμίνες που εμπεριέχει στη σύνθεση του. Μετά τη θεραπεία (δέκα ημερών) θα χορηγήσω οπωσδήποτε πολυβιταμίνες, όσον αφορά το αναπαραγωγικό σκέλος της υποθέσεως τα αβγά αφαιρέθηκαν (δεν είχαν σπόρο άλλωστε). Έχω στα χέρια μου ΜΟΝΟ τα αποτελέσματα της καλλιέργειας «Δεν εντοπίστηκαν παρασιτικά στοιχεία», στη μικροβιολογική(!) εξέταση την οποία έκαμε ο ίδιος όπως μου είπε, εντόπισε κάποιο μικρόβιο χωρίς να το προσδιορίσει.
Υ. Γ.
Θα συμπλήρωνα πολυβιταμίνες στο νερό με την αντιβίωση αλλά έχω παρατηρήσει ότι πίνουν λιγότερο νερό (δεν τους αρέσει η γεύση). Όσον αφορά τα προβιοτικά, δεν έχω αποφασίσει αν θα τα χορηγήσω διότι η έντονη γεύση τους «αποτρέπει» τα πτηνά μου να πιούν αρκετό νερό, επιπροσθέτως δεν «εμπιστεύομαι» τα εμφιαλωμένα νερά (βασική προϋπόθεση για τη χορήγηση προβιοτικών)
 
βασικός λόγος που ήθελα να χορηγήσω το Sivotine είναι οι βιταμίνες που εμπεριέχει στη σύνθεση του
Δεν έχει σημασία αυτό, όσον αφορά το πρόβλημα που δημιουργεί μια αντιβίωση. Όταν υπάρχει ασθένεια, το ζητούμενο είναι να δοθεί η κατάλληλη με βάση την ευαισθησία που παρουσιάζουν τα μικρόβια σε αυτήν.
Θα συμπλήρωνα πολυβιταμίνες στο νερό με την αντιβίωση
Μην το κάνεις αυτό. Πρώτον είναι προτιμότερο να δοθεί το διάλυμα του φαρμάκου σκέτο και δεύτερον υπάρχουν βιταμίνες που παρουσιάζουν αλληλεπιδράσεις με κάποιες φαρμακευτικές ουσίες, οπότε είναι σαν να ακυρώνεις το φάρμακο.
Όσον αφορά τα προβιοτικά, δεν έχω αποφασίσει αν θα τα χορηγήσω διότι η έντονη γεύση τους «αποτρέπει» τα πτηνά μου να πιούν αρκετό νερό
Δεν σε ενοχλεί αυτό. Θα πιει όσο θέλει. Ούτως ή άλλως το προβιοτικό πρέπει να δοθεί αφού τελειώσει το φάρμακο και μετά.
δεν «εμπιστεύομαι» τα εμφιαλωμένα νερά (βασική προϋπόθεση για τη χορήγηση προβιοτικών)
Μπορείς να βράσεις λίγο νερό και αφού κρυώσει εντελώς, να το χρησιμοποιήσεις για να φτιάξεις το διάλυμα. Σχεδόν άσχετο αλλά εγώ πάλι δεν εμπιστεύομαι τα προβιοτικά.
 
Μπορείς να βράσεις λίγο νερό και αφού κρυώσει εντελώς, να το χρησιμοποιήσεις για να φτιάξεις το διάλυμα.
Ή αν το πρόβλημα είναι μόνο το χλώριο να το αφήσεις 3 ώρες και μετά να διαλύσεις το προβιοτικό σ' αυτό.
 
Back
Top