Αναπαραγωγή Να χρησιμοποιήσω σπρέι για ψείρες σε καναρινάκια 40 ημερών;

DIMITRIS DM

PB New Member
Εγγραφή
11 Φεβ 2017
Μηνύματα
27
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα! ήθελα να μάθω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω σπρέι για ψείρες σε καναρινακια 40 ημερών. Εχω ενα βιολογικό που χρησιμοποιώ αλλά έχει έντονη μυρωδιά.
 
Δεν το έχω τωρα μπροστά μου. Πρέπει να λέει κάτι ιδιαίτερο;
 
Από την στιγμή που έχουμε ψεκάσει τις φωλιές πριν τις βάλουμε στο κλουβί, έχουμε ρίξει σκόνη πριν το χτίσιμο της φωλιάς και μετά την ωοσκόπηση, νομίζω πως τα μικρά σου είναι 100% απαλλαγμένα από τις ψείρες. Επίσης, όταν αρχίσουν και αφοδεύουν έξω από τη φωλιά αλλάζεις τη λερωμένη τσόχα και νήμα και βάζεις απλή τσόχα την οποία έχεις πάλι πασπαλίσει με pinex.
 
έχουμε ψεκάσει τις φωλιές
έχουμε ρίξει σκόνη πριν το χτίσιμο της φωλιάς
έχουμε ρίξει σκόνη μετά την ωοσκόπηση
τσόχα την οποία έχεις πάλι πασπαλίσει με pinex.
Στέφανε... Πολλά θαρρώ πως είναι...
Έχεις καεί στο παρελθόν ή έτσι μου φαίνεται;
 
Η pinex είναι ακινδυνη για τους νεοσσους λίγων ημερών;
 
Η pinex είναι ακινδυνη για τους νεοσσους λίγων ημερών;
Μα, τελικά έχεις ψείρες ή όχι; Ίσως να μην έχω διαβάσει καλά το θέμα σου, αλλά νόμιζα ότι μιλάς για πρόληψη. Αν ναι, και δεν έχεις ψείρες, μην βάζεις τίποτα. Αν πάλι η κουβέντα είναι δυνητική, τότε δεν γνωρίζω για το pinex και νεοσσούς.
 
Όχι δεν έχω ψειρες το είπα προληπτικά για να Μην πιάσουν Και Έχω άλλα μετά. Προς το παρόν δεν θα ρίξω τπτ ακόμα γιατί είναι Μικρά και δεν εμπιστεύομαι κανένα σκεύασμα. Θα τα αφήσω να δυναμώσουν όπως μού είπε ο misalouris και βλέπουμε αργότερα.
 
Έχεις καεί στο παρελθόν ή έτσι μου φαίνεται;

Ευτυχώς όχι Γιάννη. Παρόλο που η εκτροφή μου είναι εξωτερική, με ότι αυτό συνεπάγεται(περιστέρια, σπουργίτια κλπ), δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με ψείρες. Είναι ένας από τους μεγαλύτερους εφιάλτες μου, ειδικά όταν υπάρχουν φωλιές.

Η pinex είναι ακινδυνη για τους νεοσσους λίγων ημερών;

Στην δική μου περίπτωση οι νεοσσοί γεννιούνται σε μια φωλιά που νήμα και τσόχα είναι πασπαλισμένα με pinex. Βέβαια η σκόνη έχει μπει μετά την ωοσκόπηση, που σημαίνει ότι η κανάρα με τις κινήσεις που κάνει κατά την διάρκεια της επώασης διασπείρει όλη τη σκόνη μέσα στην φωλιά. Μη πας και ρίξεις σκόνη πάνω στους νεοσσούς κατευθείαν.
 
Εχω κανει νεοσσους σκετους κουραμπιεδες απο pinex δεν παθαινουν απολυτως τπτ!
Δεν υπάρχει καμία επικινδυνότητα της σκόνης σε μάτια ή αφτιά; Αναρωτιέμαι φυσικά εκ του ασφαλούς, γιατί αν είχα ψείρες πάνω - κάτω το ίδιο θα έκανα
 
Δεν υπάρχει καμία επικινδυνότητα της σκόνης σε μάτια ή αφτιά; Αναρωτιέμαι φυσικά εκ του ασφαλούς, γιατί αν είχα ψείρες πάνω - κάτω το ίδιο θα έκανα
Δεν νομιζω δεν εχω ακουσει ποτε προβλημα απο χρηση pinex powder
 
Η pinex είναι ακινδυνη για τους νεοσσους λίγων ημερών;
Εχω κανει νεοσσους σκετους κουραμπιεδες απο pinex δεν παθαινουν απολυτως τπτ!
Είναι ακίνδινη! Αλλά καλό θα ήταν να τα πασπαλίζουμε μόνο αν έχουν πιάσει ψείρες. Όταν είχα πιάσει το είχα κάνει και εγώ. Όταν όμως προληπτικά βουτάω την τσόχα σε chevitren, ρίχνω Pinex πριν και μετά το στρώσιμο, νομίζω δεν κινδυνεύουν. :)
 
Back
Top