Ασθένειες Να χρησιμοποιήσω pterophene σε καναρίνι με απώλεια φτερών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Q-Ariel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Q-Ariel

PB New Member
Εγγραφή
4 Φεβ 2014
Μηνύματα
359
Καλημερα σας!
αντι να ησυχαζω ανησυχω ολο και περισσοτερο!
χανει τα φτερακια του ο κιου μου!
εχει χασει εδω και 3 μερες καμια 50ρια φτερα..☹
 
Πες μας λίγο τι διατροφή του παρέχεις και σε τι θερμοκρασία βρίσκεται το κλουβάκι... Μήπως πρόκειται για παθολογική πτερορροια..
Μήπως έγινε κάτι που τον στρεσαρισε;
 
Καλημέρα Γιώτα, εσύ δεν έψαχνες για γιατρό; Το πήγες τελικά;
 
Που βρίσκεται;θερμοκρασία, αέρας, αλλαγή στην διατροφή ότι έγινε, αν δεν είναι γεννημένος φθινόπωρο είναι παθολογικο.
 
δεν το πηγα ακομα αλλα μαλλον αυριο θα παω γιατι δεν παει αλλο... Επικοινωνησα με το κεντρο περιστεριου για να το παω και μου ειπαν πως 8α με ενημερωσουν.. Αλλα τιποτα ακομα..
διατροφη 3 φορες τη βδομαδα λαχανικα η φρουτα, 2 φορες αυγο(αυτη τη βδομαδα του εβαλα μονο ασπραδι για να φυγει το λιπος), στα8ερα τα σπορακια του μιξ και ενα τσαμπι κεχρι.
παιζει να ναι κι απο στρεσσαρισμα γιατι με φοβαται γενικα παρα πολυ... Οταν βαζω χερι μεσα κανει σαν τρελο.
αλλα σημερα το βλεπω καπως να καθεται, να ξυνεται, σαν να μην εχει πολλη ορεξη για κινηση, ολο τεντωνεται
οι κουτσουλιες του μια χαρα μου φαινονται παντως,την κοιλια του δε μπορω να τη δω γιατι θα τρομαξει παλι πολυ!
ακαρεα, ψειρες δεν εχει γιατι το πανι δεν ειχε στιγματα.
σε εσωτερικο χωρο ειναι!
 
Γιώτα σε ποιο δωμάτιο του σπιτιού το έχεις; υπάρχει περίπτωση να είναι στην κουζίνα και να δέχεται υγρασία και υδρατμούς;
 
οχι, σε υπνοδωματιο ειναι. Που δεν πολυχρησιμοποιειται.
εκλεισα ραντεβου για αυριο πρωι στο κεντρο περιστεριου τελικα!
 
Ωραία περαστικά, να μας πεις τι έγινε με την επίσκεψη και να του έκαναν κάποιου είδους εξέταση.
 
8α τους παω και το χαρτι με κουτσουλιες! Αν και χ8εσ ειχε φαει κοκκινη πιπερια!
 
αυριανές πήγαινέ τους αν και δεν έχει σημασία για την εξέταση. Αν θες να κάνουν εξέταση θα τις μαζέψεις σε λαδόχαρτο που θα έχεις αποστειρώσει για λίγα λεπτά στον φούρνο και μόλις τις μαζέψεις θα το κλείσεις πολύ καλά διπλώνοντάς το από πάνω με αλουμινόχαρτο ή μεμβράνη κουζίνας.
 
οποτε θα μου πουν αυριο αν θελουν!
 
πηγα.. Τελικα στον κτηνιατρο... Μου ειπε πως οντως εχει λιπος, να το φτιαξω με τη διατροφη του αυτο.
εξετασε γενικα εξωτερικα το καναρινακι και μου εδειξε πως ειναι ενα υγιες καναρινι!
αν του χαν πεσει πολλα φτερα μου ειπε θα χε φαλακρυνει σε μερικα σημεια οποτε μου ειπε δεν ειναι κατι σοβαρο. το πιο πι8ανο ειναι να ευθυνονται περιβαλλοντικοι, στρεσσογονοι παραγοντες.
του εριξε και κατι για τα παρασιτα προληπτικα
υ. Γ πολυ ακριβος! Παρα πολυ... Και σε καποιο σημειο νομιζα οτι με κοροιδευουν πως ειμαι υπερβολικη, αλλα βρε παιδια.. Του εφυγαν γυρω στα 60 φτερα!
 
Εγώ προτείνω να αφήσεις τώρα το καναρινακι σου ήσυχο και να μην το έχεις στο μικροσκόπιο.. Μόνο να προσέξεις τη διατροφή του και τίποτα άλλο και αν έχεις την πολυτέλεια να τον βγάζεις έξω από το κλουβί να πετάει στο δωμάτιο μπας και αδυνατίσει! :) όλα καλά είναι! Ήμουν σίγουρη!

Τι εννοείς σε κοροιδευε; Πόσα σε χρέωσε αν επιτρέπεται; Μήπως κατάλαβε την αγάπη σου γι αυτό το πλάσμα και σε εκμεταλλευτηκε; Από καναρίνια ήξερε;
 
ηξρε απο καναρινια ναι.
δε ξερω τι να σας πω, αυτη η σταγονιτσα που του εβαλε εκανε τοσο πια;
45 ευρω, αλλα το φυλο ακομα δεν εξακριβωθηκε!😵
 
Πω πω ούτε κρίση καταλαβαίνουν μερικοί ούτε τίποτα...
Τέλος πάντων, το καλό είναι πως ησύχασες :)
 
ε ναι... Μου φυγε ενα βαρος... Ουφφφφφφ...
ασε που εβλεπε διπλα του εναν γατο στο κουτι του που ειχε παει γιατι ηταν αρρωστος και αναστατωνοταν! 😀! 😛
αυτες τις μερες ακουγεται ενα χαμηλο κελαηδισμα, αλλα απο οτι διαβασα και τα 8ηλυκα μπορουν να το κανουν αυτο!
 
Βρε γιώτα αν έδινες αυτά τα λεφτά να του πάρεις μια κοπέλιτσα θα έβλεπες πόσο καλά θα γινόταν 😀, γιατρό να μην ξέρει το φύλο του δεν έχω ακούσει ξανά. Βρε μήπως είναι έξι μηνών γεννημένο χειμώνα και περνάει την πρώτη του πτεροροια; Είναι βαμμένο;
 
βαμμενο;
εμασ ο πετσοπας μασ ειχε πει οτι ειναι μικρο..6 μηνων.. Αλλα το δαχτυλιδι λεει του 2012!
οντως, εκει ειπα... Μα καλα.. Δε ξερει τι φυλο ειναι ουτε αυτος;!
 
Όπως και να χει πουλιά που δεν έχουν γεννηθεί άνοιξη θα περάσουν πτεροροια άλλη εποχή, αν το δικό σου έχει γεννηθεί φθινόπωρο τώρα περνάει πτεροροια. Βάλτο μας μια φωτογραφία από κάτω να το δούμε αλλά αν δεν μπορείς έστω το στυσημο...
 
οκ!8α το βγαλω οσες φωτογραφιες μπορω κι επισυναπτω!
απο την αλλη... Ειχα παρει τη σκονη πινεξ και μου ειπε να μην τη ξαναχρησιμοποιησω γιατι επηρεαζει το αναπνευστικο τους συστημα...
 
Back
Top