Αναπαραγωγή Να χωρίσω ένα νέο ζευγάρι καναρινιών;

Birdman.gr

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2015
Μηνύματα
276
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα , την Παρασκευή παρέλαβα ενα ζευγάρι ,κόκκινους αχάτες , τα πουλία είναι απο εκτροφείο.
Ο ανθρωπος που μου τα έφερε μου είπε οτι κατα την διάρκεια του ταξιδιού στο αυτοκινητο τα παρατηρούσε και έβλεπε οτι ειναι ενα "δεμένο" ζευγάρι , αυτο το παρατήρησα και εγω απο την πρώτη στιγμη που ηρθαν στον χώρο μου .
Επειδη ειναι η πρώτη μου επαφή με αχάτες εχω ξεκινήσει το διάβασμα , και θα ήθελα να σας ρωτήσω εαν πρέπει να τα χωρίσω στην ζευγαρώστρα με χώρισμα και να μην βλέπονται ή να τα αφήσω μαζι μέχρι να ξεκίνησει η αναπαραγωγή απο Μάρτη???(εξωτερική εκτροφή)
 
Η δικη μου γνωμη ειναι να τα χωρισεις επειδη ο καιρος ειναι λιγο ζεστος και μπορει να ερθουν στην επιθυμια της αναπαραγωγης.απο μαρτη και με την καταληλη προετοιμασια μπορεις να τα εχεις να βλεπονται.αν υπαρχει δυνατοτητα ξεχωριστων κλουβιων τουλαχιστον 40 εκατοστων μηκος για να μην περιορίζονται στο μισο της ζευγαρωστρας.
 
Συμφωνώ με τον Παντελή, αλλά .
και θα ήθελα να σας ρωτήσω εαν πρέπει να τα χωρίσω στην ζευγαρώστρα με χώρισμα και να μην βλέπονται
σου προτείνω να τα χωρίσεις σε διαφορετικά κλουβιά (να μην βλέπονται φυσικά) ώστε τα πουλάκια να έχουν χώρο να ανοίγουν τα φτερά τους και όχι να βρίσκονται σε μια ζευγαρώστρα διαιρεμένη στη μέση, εκτός κι αν ο ελεύθερος χώρος που θα έχει το κάθε διαμέρισμα είναι τουλάχιστον 40 εκατοστά (η αλήθεια είναι ότι πιστεύω ότι το καθένα σε μια 60ρα ζευγαρώστρα θα είναι πιο άνετο, χώρια που θα σου χρειαστεί η ζευγαρώστρα ή ένα ακόμα μεγαλύτερο κλουβί για τους απογόνους τους).
Να τα χαίρεσαι!
 
Back
Top