Αναπαραγωγή Να χωρίσω ή όχι το ζευγάρι καναρίνια;

Εγγραφή
30 Μαρ 2015
Μηνύματα
509
Πόλη
Άργος
@misalouris καλησπερα. Γνωριζεις περιπτωση που η καναρα γεννησε μεσα στη φωλια χωρις να χτισει και να εκανε μετα προβλημα ο αρσενικος χωρις να εχει επιθετικη η' οχι ταση; Τι σε κανει να πιστευεις οτι θα βγαλει προβλημα ο αρσενικος;Ενοχλουσε την καναρα στο ''χτισιμο'' ας πουμε και τις χαλαγε την φωλια;

ΥΓ /Ασχετο, αλλα σημερατο απογευμα, αναγκαστικαοχι απο αρρωστια, να βγαλω τον αρσενικο απο το κλουβι σε αλλο κλουβι, ενω εχουν μικρα10ημερων και τα ταιζε μονοςτου και βοηθουσε την καναρα οταν ταιζε αυτη.ΑΛΛΑμεχρις ΕΚΕΙ. Και μονο του να τον αφησεις στο κλουβι παλι τα ταιζει.
 
@Δημητρηςχχχ μπορείς να διατυπώσεις σαφέστερα τις απορίες σου και το περιστατικό σου, να καταλάβουμε και οι υπόλοιποι τι εννοείς;
 
εχουν μικρα10ημερων και τα ταιζε μονοςτου και βοηθουσε την καναρα οταν ταιζε αυτη.ΑΛΛΑμεχρις ΕΚΕΙ. Και μονο του να τον αφησεις στο κλουβι παλι τα ταιζει.
Πραγματικά... αρκετές φορές συνεχίσουν... κάποιες όμως όχι...
Είναι ρίσκο και μόνο για ανάγκη όπως άλλωστε έκανες κι εσύ, αυτές οι κινήσεις.

@misalouris καλησπερα. Γνωριζεις περιπτωση που η καναρα γεννησε μεσα στη φωλια χωρις να χτισει και να εκανε μετα προβλημα ο αρσενικος χωρις να εχει επιθετικη η' οχι ταση; Τι σε κανει να πιστευεις οτι θα βγαλει προβλημα ο αρσενικος;Ενοχλουσε την καναρα στο ''χτισιμο'' ας πουμε και τις χαλαγε την φωλια;
Να διευθετήσουμε πρώτα το πως εννοείται το ζευγάρωμα...
Παραθέτω τη γνώμη μου... και οι παραλήψεις και οι εσφαλμένες θέσεις... Να συζητηθούν για να διαμορφωθεί καλύτερα η "σωστή" θέση για το θέμα.
Ζευγαρωμένα για μένα είναι τα καναρίνια που μπήκαν σταδιακά, όμορφα και χωρίς πιέσεις στην αναπαραγωγική διαδικασία. Τα ζευγάρια που πέρασαν όμορφα και σταδιακά από το "μαλώνουμε" στο "ταΐζουμε".
Που μετά τις πρώτες αψιμαχίες ισορροπίας πέρασαν στην αρμονική συμβίωση και στον κοινό σκοπό... Τη διαιώνιση των γονιδίων τους.
Αυτά τα ζευγάρια θα φτιάξουν φωλιά, θα γεννήσουν αυγά, θα μεγαλώσουν μικρά και όχι μια φορά...
Αυτά είναι τα ζευγάρια που θα κυλήσουν την αναπαραγωγική χρονιά όμορφα, χωρίς ιδιαίτερα μεγάλες εκπλήξεις.
Αντίθετα δεν είναι ζευγαρωμένα τα πουλιά, ακόμη και αν έχουν γόνιμα αυγά... Που δεν διαθέτουν έστω και ένα από τα παραπάνω.
Αυτά τα πουλιά δεν έχουν ισορροπήσει δεν μπορούν να συμπλεύσουν ομαλά, δεν μπορούν να ξεκαθαρίσουν το σκοπό τους... και παραμένουν μπερδεμένα σε όλη την αναπαραγωγική περίοδο.
Από αυτά τα ζευγάρια μπορείς να περιμένεις οτιδήποτε... και κυριολεκτώ...
Από το να καταστρέψουν τη φωλιά, να σπάσουν ή να πετάξουν τ' αυγά, να "σκοτώσουν" (για να μην προχωρήσω και σοκαριστείτε) τα μικρά τους... Τους φορείς των γονιδίων τους...
Να καταστρέψουν ουσιαστικά τον τελικό σκοπό τους

Πολλές φορές διαβάζουμε δεν τάιζε η κανάρα και τα μικρά πέθαναν...
Αναρωτηθήκατε μήπως δεν φταίει η κανάρα;
Μήπως φοβάται και δεν βγαίνει να φάει... και άρα να ταΐσει;
Πόσοι διαθέτουν την εμπειρία να "διαβάσουν" αυτό το "μήνυμα" και να σώσουν τη φωλιά;
Εκεί χωρίζει το ζευγάρι... μπαίνει διαχωριστικό... με την ευχή όταν ξαναβγεί να μην υπάρχουν τα παραπάνω.
Γιατί αν η ίδια κανάρα έμενε μόνη της... Τα μικρά θα είχαν πολύ περισσότερες πιθανότητες να μεγαλώσουν.
Όπως καταλαβαίνετε δεν είμαι υπέρμαχος της απομάκρυνσης των αρσενικών...
Εξαιρετικά σπάνια το κάνω στο κοπάδι μου και ακόμη πιο σπάνια αφήνω τέτοια ζευγάρια να παραμείνουν μαζί...
Όμως εγώ έχω άλλες επιλογές και ίσως τις περισσότερες φορές μπορώ να διακρίνω τις "προβληματικές συμπεριφορές.
Και γράφω το ΙΣΩΣ γιατί και 100 χρόνια εμπειρία να έχει κάποιος... αν δεν το ζήσει... Δεν το ξέρει...
Και σ' αυτό είμαι απόλυτος

Άλλωστε πρέπει να συμφωνούμε... Πως στους ζωντανούς οργανισμούς... Δεν μπαίνει κανένας κανόνας.
@Δημητρηςχχχ ειλικρινά έχω δει πολλά... αλλά πιστεύω ακράδαντα πως θα δω κι άλλα.
Σε ότι αφορά τα ζευγαρώματα... αυτά προέρχονται κυρίως από "τρελά" ζευγάρια γι' αυτό και είμαι επιφυλακτικός.
 
Γιάννη καταλαβαίνω ότι κάτι τέτοιο δεν είναι συχνό φαινόμενο έτσι;
 
Είμαι στη δουλεια. Θα Γρα Ψω αργοτερα. Περασα χτες περιπετεια με το ζευγαρι. Το πρωτο που ρωταγα (διαφωνω με τον Γιαννη σε εκεινη την περιπτωση)ηταν άσχετο με το υ. Γ Μαρια Οντως ήμουν ασαφής στο υ γ
 
Ειχα γραψει πριν ενα μηνα για το ενα ζευγαρι που εχω και την επιθετικη σταση του αρσενικου. Τα αφησα μαζι, η καναρα εκανε τρια αυγα ενσπορα και τωρα εχουν 2 μικρα απο τις 19/4,(το αλλο αυγο, οπως πηγα να το καθαρισω απο ενα σπορακι που ειχε κολησει πριν το βαλω στη φωλια μου ραγισε) Ο αρσενικος στο διαστημα που ειχε αυγα ηταν ενταξει, ουτε αυγα πειραξε, ουτε την πολυενοχλουσε. Οταν ηρθαν τα μικρα, δεν τα πειραζε καθολου, ομως αρχησε παλι να ενοχλει την καναρα οταν εβγαινε για φαι (δεν την αφηνε να φαει απο καμια ταιστρα), οταν δεν ετρωγε δεν την ενοχλουσε δηλαδη. Στη φωλια την ταιζε και ταιζαν και μαζι τα μικρα, οπως και μονος του τελευταια (ΗΤΑΝ σε αυτο πολυ καλος πατερας) Το μεσημερι χτες μολις γυρισα απο την δουλεια βρηκα την θηλυκια στον πατο του κλουβιου αρρωστη, παντως πολυ ταλαιπωρημενη. Το πουλακι καθοταν με την κοιλια κατω στο πατωμα και ηθελε να κοιμηθει βαζοντας το κεφαλι στη φτερουγα του.. Ερχοταν και ο αρσενικος και καμια φορα την ενοχλουσε και εκει. Εβαλα τον αρσενικο σε αλλο κλουβι να μην την ενοχλει. Ομως παλι η καναρα δεν πηγαινε για φαι η' στη φωλια. Καθοταν σε ενα κλαδακι η' στον πατο ετοιμη να κοιμηθει τουλαχιστον. Σκεφτηκα να βαλω τα μικρα(την φωλια) στον πατερα στο αλλο κλουβι και το εκανα. (Δεν ηξερα και αν τα δεχθει σε αλλο κλουβι και μονος του). Ειδα οτι πηγαινε στη φωλια και τα ταιζε καπως τρεις τεσσερις φορες που μπηκε μεσα. Το κλουβι αυτο ειχε χωρισμα και σκεφτηκα να βαλω και την θηλυκια μονη της γιατι ηταν στην ιδια κατασταση. Εφαγε λιγο αυγοτροφη αλλα παλι κατω.Αν την ενοχλουσα ομως κινιοταν. Σε καποια στιγμη ειπα να ανοιξω το χωρισμα, αλλα μετα τα ξαναχωρισα αν και ο αρσενικος εδειχνε να θελει να τις συμπαρασταθει (πηγε και ξαπλωσε και αυτος στον πατο κολητα διπλα της τρια λεπτα)..Αφησα λοιπον τον αρσενικο με τα παιδια και την θηλυκια μονη της για να δω τι θα κανω. Περιμενα και εναν γνωστο που ηξερε απο πουλια, τουλαχιστον περισσοτερο απο μενα να μου πει την γνωμη του. Το κοιταξε το πουλακι αφου το επιασεκαι μου ειπε πως αυτος πιστευει οτι δεν ειναι αρρωστο ομως γιατρος δεν ειναι, αλλα πολυ εξαντλημενο. Τα παρακολουθησαμε ακομα ενα δυωρο, εριξε και μια σκονη (ηλεκτρολυτες ειπε) στο νερο. Περασε και αλλο η ωρα και που και που κατι ετρωγε κατι επινε και σιγα σιγα συνηλθε. Ετσι εμεινα μετα μονος και αφου την ειδα οτι εγινε τελειως καλα την αφησα μονη της με τα μικρα. Ομως στα μικρα δεν πηγαινε με ΤΙΠΟΤΑ. Ειχα βαλει μονο μια πατηθρα ακριβως διπλα στη φωλια αλλα μεσα η' να ταισει και ας ηταν διπλα και ας ειχε φαει ολους τους μεζεδες και χορτασε ουτε να το σκεφτει. Σαν να ηταν κατι ξενο εκει. Σκεφτηκα μετα να βαλω την φωλια στο παλιο κλουβι και να την επαναφερω και αυτην μεσα. Μολις το εκανα στο λεπτο μπηκε μεσα στη φωλια. Ολα αυτα κρατησαν απο τις 15,30 μεχρι τις 22,00Σημερα το πρωι οπως και τωρα ταιζει μονη της στο κλουβι. Οαρσενικος ειναι στο αλλο. Τι να εκανα;Να τα αφησω ετσι μεχρι να τρωνε μονα τους τωρα;
 
@maria p η απορια μου η πρωτη και αν θες και η διαφωνια μου(οπως και αλλων) με τον Γιαννη, ειναι γιατι θεωρουσε στην συγκεκριμενη περιπτωση που δεν εχτισε φωλια πως καλο ηταν να τα χωρισει με το διαχωριστικο. Στο γενικο πλαισιο που αναφερει παραπανω ο Γιαννης like(συμφωνω απολυτα). Εχω διαβασει μια περιπτωση καποιου σε αλλο φορουμ που γεννησε μεσα σε αχτηστη φωλια χωρις τσοχα η καναρα και τον συμβουλεψαν μονο να την φτιαξει(επειδη δεν υπηρχε ουτε τσοχα), οσο μπορει και το ζευγαρι γεννησε τελικα και μεγαλωσε τα μικρα του.

Μια χαρα, τρωει ελευθερα, ταιζει συχνα, κανει γυμναστικη μονη της πια στο κλουβι. Και γω ειμαι μια χαρα μετα το χθεσινο, καταλαβαινεις;Δεν ηθελα να τις αλλαξω κλουβι αλλα σκεφτομουν και τα μικρα, ποιος και αν θα ταιστουν και απο ποτε θα ειναι νηστικα. Πειραζει που βλεπονται στο ενα μετρο με τον αρσενικο και καλαηδανε μεταξυ τους;
 
@maria p Μια χαρα, τρωει ελευθερα, ταιζει συχνα, κανει γυμναστικη μονη της πια στο κλουβι. Και γω ειμαι μια χαρα μετα το χθεσινο, καταλαβαινεις;Δεν ηθελα να τις αλλαξω κλουβι αλλα σκεφτομουν και τα μικρα, ποιος και αν θα ταιστουν και απο ποτε θα ειναι νηστικα. Πειραζει που βλεπονται στο ενα μετρο με τον αρσενικο και καλαηδανε μεταξυ τους;
Αν όντως ήταν από κούραση καλά κάνεις και τα κρατάς κοντά... Προσοχή μην υπάρχει κάτι πιο "δύσκολο" κάποια ασθένεια για παράδειγμα.
@maria pΕχω διαβασει μια περιπτωση καποιου σε
αλλο φορουμ που γεννησε μεσα σε αχτηστη φωλια χωρις τσοχα η καναρα και τον συμβουλεψαν μονο να την φτιαξει(επειδη δεν υπηρχε ουτε τσοχα), οσο μπορει και το ζευγαρι γεννησε τελικα και μεγαλωσε τα μικρα του.
Σωστές συμβουλές για παρόμοιες περιπτώσεις - καταστάσεις.
Άλλο βάζω χώρισμα στο ζευγάρι και άλλο τον βγάζω έξω από το κλουβί και τον σταματώ (πιθανόν) από την διαδικασία αναπαραγωγής. Αν έχουν έρθει σε επαφή τα αυγά θα είναι γόνιμα είτε τα πουλιά είναι μαζί είτε όχι, οπότε το χώρισμα προστατεύει.
Όμως εκεί που πρέπει να εστιάσουμε είναι το γιατί δεν υπάρχει φωλιά, δεν την έχτισε ή κάποιος τη χαλάει συνεχώς;
Δηλαδή να βρούμε ποιος φταίει.
Γιατί αν φταίει ο αρσενικός σίγουρα θα επαναληφθεί στην επόμενη γέννα αυγών... και κανείς δεν μας κατοχυρώνει πως πετώντας έξω το υλικό δεν θα πετάξει και τα αυγά...
 
@misalouris παντως δειχνει πιο κεφατη και απο πρωτα.Αρκετες ωρες τα παρακολουθω ΧΩΡΙςνα ενοχλω. Μπορει να ειναι κεφατη, να ταιζει συχνα, να παιζει, να ειναι καθαρη και να υποβοσκει αρρωστια τοσες ωρες μετα; Με ανησυχει λιγο το ενδιαφερον που δειχνει στον αρσενικο πως θα βγει στο κοντινο μελλον, οπως και το αντιστοιχο πολυ περισσοτερο του αρσενικου να κανει πτησεις και να κελαηδαει στο αλλο κλουβι. Μην δεν ταιζει τα μικρα σε καποια στιγμη και ζηταει καινουργια ''ταλαιπωρια''(δηλαδη φωλια).
 
@misalouris (αν οντως ηταν απο κουραση...)
να πω επισης και μια σημαντικη λεπτομερεια. Την πρωτη βδομαδα που βγηκαν τα μικρα (με τα σαβ/κυριακα 9μερες) ειχα αδεια και ετσι αναγκαζομουν να κανω τον ''διαιτητη'' πολλες φορες οταν η καναρα εβγαινε για φαι. Το καταλαβαιναν και αυτος απομακρυνοταν και η καναρα τοτε ''χαιροταν'' και ετρωγε. ΗΜΟΥΝ ομως ανησυχος για οταν λειψω την επομενη βδομαδα. Την Τριτη με πηρε η γυναικα μου που ειχε ρεπο, απο το σπιτι, και μου ειπε οτι δεν μπορει να ακουει την καναρα στο πατωμα και τον αρσενικο να μην την αφηνει να ανεβει.Αναγκαζοταν (ενω δεν ασχολειται καθολου με τα πουλια) να τον διωχνει τον αρσενικο απο μονη της. Θα τον ειχα βγαλει, αλλα σκεφτομουν παλι πως και ταιζει την καναρα στη φωλια και μονος του μπαινει μεσα στη φωλια οταν εβγαινε το θηλυκο και ταιζε. Ειχαν περασει και οι μερες, ειπα λιγο υπομονη ακομη. Την Τεταρτη εγινε το περιστατικο με την ακρως εξαντλημενη καναρα.7 ταιστρες ειχα βαλει για να βρισκει την ευκαιρια καπου να τρωει, να μην πω 9 μερικες φορες. Σποροι Κια,Calci-lux στο νερο, κλπ. Θελω να πω οτι η εξαντληση της(τελικα) δεν προερχοταν απο καποια ελειψη δικια μου.Αυτα με εκαναν να υποθεσω πιο πιθανο στην αρχη το σεναριο της εξαντλησης απο την συμπεριφορα του αρσενικου, οχι γιατι δεν επαιζε τοτε και το σεναριο καποιας αρρωστιας. Τωρα ειπαμε ειναι μια χαρα.

SORRY αν σας ταλαιπωρησα με την ταλαιπωρια μου, αλλα ηθελα να την μοιραστω μαζι σας.
 
@misalouris (αν οντως ηταν απο κουραση...)
να πω επισης και μια σημαντικη λεπτομερεια. Την πρωτη βδομαδα που βγηκαν τα μικρα (με τα σαβ/κυριακα 9μερες) ειχα αδεια και ετσι αναγκαζομουν να κανω τον ''διαιτητη'' πολλες φορες οταν η καναρα εβγαινε για φαι. Το καταλαβαιναν και αυτος απομακρυνοταν και η καναρα τοτε ''χαιροταν'' και ετρωγε. ΗΜΟΥΝ ομως ανησυχος για οταν λειψω την επομενη βδομαδα. Την Τριτη με πηρε η γυναικα μου που ειχε ρεπο, απο το σπιτι, και μου ειπε οτι δεν μπορει να ακουει την καναρα στο πατωμα και τον αρσενικο να μην την αφηνει να ανεβει.Αναγκαζοταν (ενω δεν ασχολειται καθολου με τα πουλια) να τον διωχνει τον αρσενικο απο μονη της. Θα τον ειχα βγαλει, αλλα σκεφτομουν παλι πως και ταιζει την καναρα στη φωλια και μονος του μπαινει μεσα στη φωλια οταν εβγαινε το θηλυκο και ταιζε. Ειχαν περασει και οι μερες, ειπα λιγο υπομονη ακομη. Την Τεταρτη εγινε το περιστατικο με την ακρως εξαντλημενη καναρα.7 ταιστρες ειχα βαλει για να βρισκει την ευκαιρια καπου να τρωει, να μην πω 9 μερικες φορες. Σποροι Κια,Calci-lux στο νερο, κλπ. Θελω να πω οτι η εξαντληση της(τελικα) δεν προερχοταν απο καποια ελειψη δικια μου.Αυτα με εκαναν να υποθεσω πιο πιθανο στην αρχη το σεναριο της εξαντλησης απο την συμπεριφορα του αρσενικου, οχι γιατι δεν επαιζε τοτε και το σεναριο καποιας αρρωστιας. Τωρα ειπαμε ειναι μια χαρα.

SORRY αν σας ταλαιπωρησα με την ταλαιπωρια μου, αλλα ηθελα να την μοιραστω μαζι σας.
Αυτό το περιστατικό θα πρέπει κατά την άποψή μου να μπει σαν "μπούσουλας" στο ερώτημα... Βγάζω ή αφήνω τον αρσενικό απ' το ζευγάρι.
Περιέχει όλα όσα χρειάζονται για να γίνουν και τα δυο... χωρίς να σου βγει λάθος αλλά ούτε και σωστή η όποια ενέργεια.
 
Συμφωνω. Το δικο μου λαθος ηταν οτι δεν ειχα κλουβι με χωρισμα λογω ελειψης χρηματων. Τωρα που εχω ειναι μονος του ο αρσενικος.
 
@misalouris μεταφερομαι εδω, γιατι εκει μιλουσα για το προβλημα Αλλου.

Πολυ καλα τα πανε. Ταιζει, κελαηδανε μεταξυ τους, χορευουν. Ομως βλεπω πολυ συντομα να αντιμετωπιζω το προβλημα να θελει η καναρα φωλια και δεν ξερω τι να κάνω;Να βαλω νημα και φωλια σε ακαταλληλο κλουβι; Ποσο μπορω να το καθυστερησω ; και αν περναει απο το χερι μου και πολυ; Ειναι τωρα 14 ημερων περιπου τα μικρα,Μην εχω τιποτα ξεπουπουλιασματα.
 
Back
Top