Αναπαραγωγή Να χωρίσω τα μικρά timbrado για να μην πάρουν φωνές από τα κοινά;

Εγγραφή
1 Φεβ 2014
Μηνύματα
20
Πόλη
Πτολεμαΐδα
Καλησπερα και απο μενα. Ειμαι καινουριος-αρχαριος στο θεμα των καναρινιων. Εχω ενα ζευγαρι timbrado που λογικα αυριο μεθαυριο θα βγουν τα μικρα. Εχω και 2 ακομα απλα καναρινια. Θα πρεπει να τα χωρισω για να μην παρουν λαθοσ φονες; Και αν πρεπει να βαλω τον αρσενικο μαζι με την θυλικια για να βοηθησει στο ταισμα;τα χωρισα γιατι ετσι ξαφνικά η καναρα ορμουσε στον αρσενικο. Ευχαριστώ πολυ
 
φυσικα και πρεπει να τα χωρισεις Γιωργο, γιατι τα μικρα θα παρουν λαθος φωνες και ειναι κριμα, αφου τον κυνηγουσε καλα εκανες και τον εβγαλες απο τη ζευγαρωστρα, μην ανησυχεις η θηλυκια μια χαρα θα τα μεγαλωσει μονη της, εκει στην Πτολεμαιδα εχετε απο τους καλυτερους τιμπρανταδες
 
Αν σε ενδιαφέρει να διατηρήσεις αναλλοίωτη τη φωνή των Tibrado, τότε ναι, θα πρέπει να τα έχεις χωριστά μέχρι την ενηλικίωση τους.

Ο αρσενικός δεν είναι απαραίτητος σε αυτήν τη φάση. Από τη στιγμή που τον είχες απομακρύνει νωρίτερα, δεν υπάρχει λόγος να πάρεις το ρίσκο για να τον βάλεις και πάλι.

Edit: Παναγιώτη με πρόλαβες. :)
 
Αν τα είχες μαζί και ο αρσενικός έχει πάρει φωνές από τα κοινά με το να ακούσουν ακόμα και τον πατέρα τους θα πάρουν λάθος φωνές εκτός και αν δεν σε νοιάζει όποτε τα αφήνεις όπως είναι. Θα σου έλεγα να τον βάλεις τον Αρσένικο γιατί είναι αυτός που αναλαμβάνει το τάισμα από την πέμπτη μερα κυρίως μέχρι τον απογαλακτισμό τους που η θηλυκια θα περνάει στην επόμενη γέννα. Αρσενικός που θα δει ξαφνικά 11 ημερών πουλιά δεν θα τα ταΐσει. ΒάλΕ τον μέσα εγώ λέω και βλέπουμε. Καλή συνέχεια!
 
υπαρχει περιτωση να κανει κακο στα μικρα;η να μαλωνει με την καναρα;

Κι γω συμφωνώ με τον Γιάννη! Βάλτον παρατήρησε τη συμπεριφορά του και αν ειναι επιθετικός τον χωρίζεις!
 
αφου τον εβγαλες τοτε θα τον βαλεις οταν απογαλακτιστουν τα μικρα και τα χωρισεις απο τη θηλυκια, δλδ δεν θα ερθουν καθολου σε επαφη με τον αρσενικο γιατι δεν ξερουμε πως θα αντιδρασει... Αν ειμουν εγω εκει θα εβρισκα τι χαρα μου ( συλλογος τιμπραντο και τουλαχιστον 25-30 τιμπρανταδες γραμμενοι και ποιος ξερει ποσοι αλλοι )
 
υπαρχει περιτωση να κανει κακο στα μικρα;η να μαλωνει με την καναρα;
Ναι, υπάρχει πιθανότητα να γίνει κάτι τέτοιο. Μπορεί βέβαια να ακολουθήσεις αυτό που προτείνει ο Γιάννης και να μη γίνει τίποτα. Προσωπικά αν ήμουν όμως στη θέση σου δεν θα έπαιρνα το ρίσκο να τον βάλω.

Πόσα μικρά περιμένεις;
 
Ναι, υπάρχει πιθανότητα να γίνει κάτι τέτοιο. Μπορεί βέβαια να ακολουθήσεις αυτό που προτείνει ο Γιάννης και να μη γίνει τίποτα. Προσωπικά αν ήμουν όμως στη θέση σου δεν θα έπαιρνα το ρίσκο να τον βάλω.

Πόσα μικρά περιμένεις;
εκανα ωοσκοπιση και ηταν ενταξει και τα 5 αυγα τα εβαλα στην φωλια 20 γεναρη και 21 εκανε και το 5 οποτε αν ολα παν καλα κυριακη-δευτερα θα βγουν
 
Back
Top