Γενικά Να χωρίσω τα παπαγαλάκια που έχω και πως;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimis

PB New Member
Εγγραφή
5 Σεπ 2008
Μηνύματα
4
Πόλη
Αθήνα
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ!

Εχω ενα προβλημα, πριν 2 βδομαδες περιπου πηρα 2 παπαγαλακια και πριν 1 βδομαδα αλα 2 λοιπον εγω δεν ξερω πολλα για πουλια αλα εχω την διαθεση να μαθω.
Το προβλημα μου ειναι οτι τα εχω βαλει και τα 4 μαζι και τσακονοντε και πηγα να τα χορισω και τα εχω μπερδεφτει γιατι τα 2 μιαζουν παρα πολυ και οσες αλαγες τους εχω κανει παλι τα ειδια γινοντε. Την ημερα τα εχω ελευθερα στο δωματιο και μπενουν μονα τους κατα το απογευμα. Και τωρα απομονωνω αυτο που δημιουργει το προβλημα!
Μηπως κσερει κανενας καπιο κολπο για να μην τσακωνοντε και πως θα τα ξεχορισω;


:) ευχαριστω:)
 
Έχεις τέσσερα παπαγαλάκια σε ένα κλουβί. Τί μέγεθος έχει το κλουβί; Είναι δύο θηλυκά και δύο αρσενικά:
 
Τζίμη κατά αρχάς πρέπει να ξεχωρίσεις ποιά είναι αρσενικά και ποιά θυληκά.
Το αρσενικό παπαγαλάκι έχει μπλέ ρουθούνια και το θυληκό καφέ.
Αν έχεις 2 αρσενικά και 2 θυληκά έχει καλώς, κάντα ζευγάρια και το κάθε ένα στο δικό του κλουβί.
Αλλιώς πρέπει να έχεις μεγάλο κλουβί για να έχει αρκετό ''ζωτικό'' χώρο το κάθε πουλί.
 
Κι εγώ είχα 4 στο ίδιο κλουβί, που είναι αρκετά μεγάλο, βέβαια. Χρειάζονται τον χώρο τους, το κάθε παπαγαλάκι θα βρει την αγαπημένη του γωνία εκεί μέσα. Τσακώνονται ίσως επειδή δεν τα χωράει το κλουβί. Μήπως έχεις βάλει μέσα πολλά παιχνίδια, όπως καθρέφτες, κούνιες, κλπ; άδειασέ το κάπως. Βάλε και μία ποτίστρα παραπάνω και μία ταϊστρα ακόμα. Τα δικά μου καμία φορά τσακώνονται για τη σειρά που τρώνε... Ο αρχηγός τρώει πρώτος, μετά το θηλυκό και τελευταία τα πιο μικρά. απίστευτο! Οπότε προσέθεσα ταϊστρες και ποτίστρες και έτσι τσακώνονται λιγότερο. Τις προάλλες βέβαια, ο μεγάλος έφαγε μία τσιμπιά στο κεφάλι και του έβαλα ιωδιούχο διάλυμα με λίγο βαμβάκι στην πληγή... Τους βάζω καμία φωνή όταν μαλώνουν... Θα με περάσεις για τρελή, χα χα!
 
γεια σου και καλος μας ηρθες...
αν και νεος κι εγω εχω διαβασει ερκετα και μαλλον οταν ειχες τα δυο βρηκαν τους χωρους τους και τωρα που εβαλες τα αλλα δυο δεν τα βρισκουν...
αλλα τι παπαγαλακια πηρες; και ποσο ειναι το κλουβι;
μηπος ειναι πολυ μικρο για αυτα τα 4 που εχεις;
 
Γεια σε ολους!

Ειχα ενα κλουβι και πηρα και ενα δευτερο μεγαλυτερο (ζευγαροστρα μεγεθος)
και τα εχω εκει τωρα ολα μαζι, κανει αυτο;θελω να τους παρω ενα πιο μεγαλο τωρα
τι μεγεθος ειναι καταλιλος για τεσερα μαζι ξερει κανεις να μου πει;
Θα τους βαλω και αλι μια ποτιστρα!
Απο ταιστρες εχει το καθενα την δικια του!
Θα δοκιμασω και θα σας πω μακαρι να γινει κατι!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο Βασικές οδηγίες για τη φροντίδα του καναρινιού

Μπορεί να αναφέρεται σε καναρίνια, αλλά λίγο πολύ ισχύουν τα ίδια και για τα παπαγαλάκια. Δες τις διαστάσεις του κλουβιού και πολλαπλασίασέ τα επί 4. Συν του γεγονότος οτι τα παπαγαλάκια χρειάζονται ψηλότερο κλουβί ( οχι μακρόστενο) και τα κάγκελα με οριζόντια διάταξη. Καλύτερα να τα χωρίσεις σε ζευγάρια αφου διαπιστώσεις ποιό ταιριάζει με ποιό ανάλογα με τα καλέσματα που κάνουν μεταξύ τους.

Πάντως πιστέυω οτι έπρεπε να εφαρμόσεις Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης
 
Τζωρτζινα εχω διαβασει πως το αν τα κλουβια πρεπει να εχουνε μεγαλυτερο υψος απ'οτι μηκος δεν ειναι ιδιο κριτηριο για ολους τους παπαγαλους. Οι παπαγαλοι που εχουνε μακρια ουρα οπως μακαο, κοκατιλ, κοινα παπαγαλακια κ. Α. ειναι σχεδιασμενοι για να διανυουν μεγαλυτερες αποστασεις πετωντας. Οι υπολοιποι με κοντη ουρα ειναι λιγο πιο επειδεξιοι αναρριχητες. :)

Αρα τουλαχιστο στα μικροσωμα ειδη, κοκατιλ, κοινα παπαγαλακια κτλ. Που εχουμε μεγαλυτερη δυνατοτητα να προσφερουμε μεγαλυτερα κλουβια μεσα στο σπιτι, καλα ειναι το μηκος η το υψος να το υπολογιζουμε με αυτο το κριτηριο δινοντας τη δυνατοτητα στα ειδη με μακρια ουρα να πετανε λιγο παραπανω σε μηκος μεσα στο κλουβι τους και στα αλλα που σκαρφαλωνουνε δινοντας τους περισσοτερο υψος... 😉

Βεβαια ας μην ξεχναμε οτι οσο μεγαλυτερο κλουβι μπορουμε να τους προσφερουμε τοσο το καλυτερο!
 
Τζίμη κατά αρχάς πρέπει να ξεχωρίσεις ποιά είναι αρσενικά και ποιά θυληκά.
Το αρσενικό παπαγαλάκι έχει μπλέ ρουθούνια και το θυληκό καφέ.
Αν έχεις 2 αρσενικά και 2 θυληκά έχει καλώς, κάντα ζευγάρια και το κάθε ένα στο δικό του κλουβί.
Αλλιώς πρέπει να έχεις μεγάλο κλουβί για να έχει αρκετό ''ζωτικό'' χώρο το κάθε πουλί.


Τα κοιτακσα οπως μου ειπες και τα 2 εχουν διαφορετικο το ενα μπλε και το αλο καφε!
τα αλα 2 ομως μιαζουν ειναι ξεθοριασμενο το χρωμα του και δεν ξεχοριζοντε μεταξι τους με τιποτα!
λεω να τα παω πισω να του τα δειξω εσυ τι λες; 😕
 
Τζίμη για να μην ξεχωρίζουν είναι μικρά ακόμη λιγότερο από έξι μηνών.
Μετά τους έξι μήνες αρχίζει και χρωματίζεται η μυτούλα τους.
 
Back
Top