Αναπαραγωγή Να χωρίσω το ζευγάρι ή όχι;

aggelosstr

PB New Member
Εγγραφή
27 Φεβ 2014
Μηνύματα
67
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους σας! Λοιπόν, ενώ όλα πηγαίναν καλά και ένωσα το ζευγάρι που έχω για αναπαραγωγή, πριν μια εβδομάδα έβαλα φωλιά κ νήμα κ το θηλυκό την έχτισε σε μία μέρα κιόλας! Την επόμενη το βράδυ έβαλα το αρσενικό μαζί και αμέσως ζευγάρωσαν μέχρι και την Δευτέρα ήταν όλα καλά! Την Τρίτη το πρωί μέχρι και σήμερα έχει γεννήσει δύο αυγά! Αλλά στην διάρκεια αυτών των ημερών, όταν βγαίνει η κανάρα από την φωλιά, τσακώνονται πολύ άσχημα! Όταν μπαίνει ξανά στη φωλιά ηρεμούν! Γιατί γίνεται αυτό; Μήπως να χωρίσω το αρσενικό; Ή θα είναι λάθος; Μόνη της η κανάρα θα τα καταφέρει; Τι συνέπειες θα έχει μετά η επώαση και η εκκόλαψη των αυγών; Πολλές ερωτήσεις το ξέρω αλλά αγχώθηκα γιατί έχω κάνει τα πάντα δύο μήνες μέχρι να έρθει η ώρα αυτή!
 
Αν δεις ότι και αύριο συνεχίζεται η ίδια κατάσταση, χωρισέτα τα. Δεν θα έχει κανένα πρόβλημα η κανάρα.

Τα είδες καθόλου σήμερα να ζευγαρώνουν;
 
Όχι δεν έχουν ζευγαρωσει καθολου απο την Τρίτη! Μόνο μαλώνουν και έντονα! Χίλια ευχαριστω για την άμεση απάντηση!
 
Δεν έχει νόημα Στέλιο. Αν έχει σπέρμα η κανάρα δεν έχει λόγο να τα κρατάει μαζί.
 
Πολλοί λένε ότι το αρσενικό "μαλώνει" το θηλυκό για να ξαναμπεί στη φωλιά.. Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει.. Όπως και να χει αν δεις ότι οι τσακωμοι είναι πολύ άγριοι να τα χωρισεις και ακόμη και τα δύο αυγά μπορεί να είναι ενσπορα! Η θηλυκια δε θα έχει κανένα πρόβλημα..
 
αν οι τσακωμοι ειναι οντως εντονοι και αν ο αρσενικος εχει ταση να πειραζει τη φωλια και τα αυγα, θα ελεγα κι εγω να βαλεις το χωρισμα-ας βλεπονται, βεβαια κι ετσι μπορει να τσακωνονται πανω στο καγκελο. Αν και οταν βγουν μικρα μπορεις να τα ενωσεις παλι να δεις αν βοηθαει στο ταισμα, η θηλυκια μπορει να τα κατεφερει σε ολα και μονη της αλλα καλυτερα το ζευγαρι να ναι μαζι αν γινεται. Παντως τα αυγα που εχει ηδη κανει συν τα υπολοιπα που θα κανει, μπορει να ενσπορα απο τα βατεματα που χουν γινει μεχρι τωρα.
 
Αν τα έχεις σε ζευγαρώστρα, μπορείς για αρχή να βάλεις το χώρισμα.
Καλημέρα Στέλιο! Σε ευχαριστώ πολύ και για την δική σου απάντηση! Δεν τα έχω σε ζευγαρώστρα, τα έχω σε κλουβί μεγάλο!
Δεν έχει νόημα Στέλιο. Αν έχει σπέρμα η κανάρα δεν έχει λόγο να τα κρατάει μαζί.
Καλημέρα Σταύρο! Να σαι καλά για την απάντηση σου, δηλαδή η γνώμη σου είναι να τα χωρίσω και να αφήσω την κανάρα μου μόνη της να συνεχίσει την διαδικασία;

αν οι τσακωμοι ειναι οντως εντονοι και αν ο αρσενικος εχει ταση να πειραζει τη φωλια και τα αυγα, θα ελεγα κι εγω να βαλεις το χωρισμα-ας βλεπονται, βεβαια κι ετσι μπορει να τσακωνονται πανω στο καγκελο. Αν και οταν βγουν μικρα μπορεις να τα ενωσεις παλι να δεις αν βοηθαει στο ταισμα, η θηλυκια μπορει να τα κατεφερει σε ολα και μονη της αλλα καλυτερα το ζευγαρι να ναι μαζι αν γινεται. Παντως τα αυγα που εχει ηδη κανει συν τα υπολοιπα που θα κανει, μπορει να ενσπορα απο τα βατεματα που χουν γινει μεχρι τωρα.
Όχι δεν πειράζει την φωλιά ούτε τα αυγά... Αλλά οι τσακωμοί είναι έντονοι! Μάλλον θα τα χωρίσω!
Πολλοί λένε ότι το αρσενικό "μαλώνει" το θηλυκό για να ξαναμπεί στη φωλιά.. Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει.. Όπως και να χει αν δεις ότι οι τσακωμοι είναι πολύ άγριοι να τα χωρισεις και ακόμη και τα δύο αυγά μπορεί να είναι ενσπορα! Η θηλυκια δε θα έχει κανένα πρόβλημα..
Σε ευχαριστώ πολύ να σαι καλά! Λέω να τα χωρίσω γιατί μαλώνουν έντονα! Εύχομαι να πάνε όλα καλά έστω και μόνη της...
 
Tο χώρισμα ηρεμεί την κατάσταση αλλά εγκυμονεί τον κίνδυνο να μη ξαναμπεί μια "περίεργη" κανάρα στην φωλιά.
Αν τα χωρίσεις φρόντισε να παρακολουθήσεις για αρκετές ώρες το θηλυκό και να σιγουρευτείς οτι δεν εγκαταλείπει την φωλιά.
 
Σε ευχαριστώ πολύ Μάκη και για την δική σου συμβουλή! Δεν τα έχω χωρίσει ακόμα, το απόγευμα και θα παρατηρήσω αυτό που μου είπες!
 
Σε ευχαριστώ πολύ Μάκη και για την δική σου συμβουλή! Δεν τα έχω χωρίσει ακόμα, το απόγευμα και θα παρατηρήσω αυτό που μου είπες!
να ρωτήσω και εγώ κατι. Μετα απο μια γεννα ασπορα αυγά εχω ακουσει οτι πρεπει να βγαλεις το αρσενικο για καμια εβδομαδα. Τη γνωμη σας
 
Back
Top