Αναπαραγωγή Να χωρισω την καναρα απο τους νεοσους για να φτιαξει καινουργια φωλια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eliasde
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eliasde

PB New Member
Εγγραφή
29 Οκτ 2014
Μηνύματα
23
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας και παλι... Εχω μια ωραια πενταμελη οικογενεια οπου τα μικρα μου ειναι 15 ημερων περιπου ολα πανε καλα με το μεγαλωμα και το ταισμα κ απο τους δυο. Ξεκινησαν ομως παλι οι ερωτες και πρεπει να φτιαξει καινουργια φωλια.. Να τα χωρισω σε αλλο κλουβι πατερα κ νεοσους; να τα αφησω ολα μαζι κ να βαλω αλλη μια φωλια; να βαλω χωρισμα στην ζευγαρωστρα(που ειναι μικρη 40cm) η' να βαλω φωλια και να περιμενω να βγουν οι νεοσοι στο κλαρι και μετα να τα χωρισω; Ευχαριστω εκ των προτερων...
 
καταρχην θεωρο οτι εχεις ακομα χρονο 5 με 7 ημερες και εφοσον δεν εχεις δει επιθετικη σταση του ζευγαριου απενατη στα μικρα γνωμη μου ειναι να μην τα πηραξεις. Οταν ολα πανε καλα δεν χρειαζεται να βαζουμε το χερακι μας. εγω χωριζω τα μικρα στης 26 ημερες και δεν εχω προβληματα αν τα χωρισω ποιο νωρις φρωντιζω να βαλω χωρισμα στη ζευγαροστρα. τωρα αν σου κανει αυγο η καναρα και τα αθγα τα αλαζεις με πλαστηκα παλι εχεις συν 3 μερες μπροστα. Οταν βγουν τα μικρα απο τη φωλια κοιτα να την καθαρισεις λιγο και θα εισαι ενταξει. Η χρηση δευτερης φολιας δεν ειναι μπαντα απαρετητη.
 
καταρχην θεωρο οτι εχεις ακομα χρονο 5 με 7 ημερες και εφοσον δεν εχεις δει επιθετικη σταση του ζευγαριου απενατη στα μικρα γνωμη μου ειναι να μην τα πηραξεις. Οταν ολα πανε καλα δεν χρειαζεται να βαζουμε το χερακι μας. εγω χωριζω τα μικρα στης 26 ημερες και δεν εχω προβληματα αν τα χωρισω ποιο νωρις φρωντιζω να βαλω χωρισμα στη ζευγαροστρα. τωρα αν σου κανει αυγο η καναρα και τα αθγα τα αλαζεις με πλαστηκα παλι εχεις συν 3 μερες μπροστα. Οταν βγουν τα μικρα απο τη φωλια κοιτα να την καθαρισεις λιγο και θα εισαι ενταξει. Η χρηση δευτερης φολιας δεν ειναι μπαντα απαρετητη.
καταρχην ευχαριστω για την αμμεση απαντηση σου... Το βατεμα εχει ξεκινησει εδω και τρεις μερες η θηλυκια αρχιζει κ σκιζει χαρτια για να ετοιμασει φωλια, πρεπει κατι να κανω αλλιως θα τα κανει οπου να ναι
 
οκ βαλε μια καινουρια φωλια με τσοχα χαμηλα και βαλε τα μικρα σου μεσα και αστην την αλλη να παει να κανει τα αυγα της τωρα αν δεν εχεις τσοχα κατεβασε την ιδια τη φωλια χαμηλα και βαλε μια καινουρια στην καναρα. ασε που 15 ημερον τα πουλακια μολις βαλεις το χερι σου θα ξαμολιθουν εξω. Παντος μην τα χωρισεις ακομα τα μικρα
 
οκ βαλε μια καινουρια φωλια με τσοχα χαμηλα και βαλε τα μικρα σου μεσα και αστην την αλλη να παει να κανει τα αυγα της τωρα αν δεν εχεις τσοχα κατεβασε την ιδια τη φωλια χαμηλα και βαλε μια καινουρια στην καναρα. ασε που 15 ημερον τα πουλακια μολις βαλεις το χερι σου θα ξαμολιθουν εξω. Παντος μην τα χωρισεις ακομα τα μικρα
νομιζω αυτη ειναι η καλυτερη λυση και μολις βγουν στο κλαρι τα βαζω σε αλλο κλουβι..
 
μολις βγουν στο κλαρι μπορει να μην τρωνε μονα τους γι αυτο λεμε και το χωρισμα ειναι το καλητερο για να τα αλαξεις κλουβι να ειναι πανω απο 26 μερων και παλι θελουν παρακολουθηση κατα ποσο τρωνε μονα τους
 
Για να αποφύγουμε τα λάθη... κυρίως τα μοιραία.
Βάζεις νέα φωλιά και υλικό...
Μέχρι να γεννηθεί το πρώτο αυγό συνυπάρχουν όλοι στον ίδιο χώρο εφ' όσον η κανάρα δε μαδάει τα μικρά για να γεμίσει τη φωλιά της.
Μετά το πρώτο αυγό αφήνεις τους γονείς στη μια πλευρά της ζευγαρώστρας και τα μικρά με ενδιάμεσα το κάγκελο στην άλλη. Μετά το τέταρτο αυγό βάζεις και τον αρσενικό με τα μικρά προσέχοντας να μην τα κυνηγάει πολύ...
Μέχρι τότε ρίξε μια καλή μελέτη... https://community.petbirds.gr/threads/Από-την-πρώτη-γέννα-καναρινιών-στη-δεύτερη.17662/
 
Νομίζω αυτό το άρθρο θα σε διαφωτίσει! Διάβασε το: https://community.petbirds.gr/threads/%CE%91%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%AD%CE%BD%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CE%B5%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7.17662/
και αν και πάλι έχεις απορίες εδώ είμαστε!

*Γιάννη πιάσε κόκκινο! Ταυτόχρονα!
 
Back
Top