Αναπαραγωγή Να χωρισω το ζευγαρι για να αποφυγω υβριδισμο;

constadinos

PB Member
Εγγραφή
24 Νοε 2008
Μηνύματα
486
Πόλη
Περιστέρι
Γεια σας παιδια! Στις παρουσιασεις των πουλιων, οπου και εκανα μια παρουσιαση των δικων μου, εγινε μια αναφορα στο θεμα που θελω να αναφαιρω και τωρα για να ακουσω και τις αποψεις των πιο εμπειρων μελων! Οπως μαλλον θα ξερετε το ζευγαρι που εχω(Σασα(blue masked)+Λουης(roseicollis).) ειναι διαφορετικες ρατσες με αποτελεσμα να κανουν υβριδια αν ζευγαρωσουν.Αυτο δεν το γνωριζα και οταν πριν λιγο καιρο το εμαθα τα δυο μου Lovebird ειχαν ζευγαρωσει μια φορα και οχι για μεγαλο χρονικο διαστημα αλλα δευτερολεπτα! Μηπος ηταν αποπειρα για ζευγαρωμα; Δεν θελω ομως να βγαλω υβριδια για να μην μπλεξω τις ρατσες και βγαλω στειρα πουλια! Και σκεφτομαι τωρα μηπως χωριζα το ζευγαρι και προσπαθουσα να ταιριαξω τον Λουη μετα απο καποιον καιρο με το Πακιτακι με το οποιο ειναι πολυ επιθετικος και να αγορασω κι ενα ταιρι για την Σασα. Τι θα με συμβουλευατε;Να τα χωριζα;

Υ. Γ. Το ξερω οτι ηταν επιπολαιοτητα να μην ενημερωθω για τον υβριδισμο αλλα πιστευω να βρω μια λυση ικανοποιητικη και για τα πουλια μου και για εμενα στηριζομενος στη βοηθεια σας(δεν θελω σε καμια περιπτωση να ευχαριστηθω εγω σε βαρος των παπαγαλων μου)! 🙂

Ευχαριστω!

1)Λουης 2)Σασα 3)Πακιτακι
 

Συνημμένα

  • DSC00527.webp
    DSC00527.webp
    25,7 KB · Προβολές: 110
  • DSC00537.webp
    DSC00537.webp
    2 KB · Προβολές: 97
  • DSC00538.webp
    DSC00538.webp
    21,3 KB · Προβολές: 95
Ο υβριδισμος δεν ειναι εγλημα... Επισης να ξερεις πως οι απογονοι δεν θα ειναι στειροι(οχι παντα), εδω στην αμερικη ζευγαρωσαν ματαξυ τους μουλαρια! Το αν θελεις να εχεις δικους σου καθαρους ή διασταυρωμενους απογονους ειναι καθαρα δικη σου υποθεση...
 
Δεν θελω ομως να βγαλω υβριδια για να μην μπλεξω τις ρατσες και βγαλω στειρα πουλια!

Δεν θελω να το διακυνδυνεψω αλλα θελω να δωσω την ευκαιρια στα πουλακια που θα γεννηθουν να μπορουν να γινουν κι εκεινα γονεις! 🙂
 
Λοιπον, δεν ειμαι ο καταλληλος για να σου απαντησω. Παντως ξερω (εχω δει) οτι υπαρχουν απογονοι απο καρδερινοκαναρα. Η λογικη εξηγηση ειναι οτι τελικα μετα απο τρια χρονια ζωης τα αρσενικα καρδερινοκαναρα αρχιζουν να παραγουν γαμετες.
 
Λίγο ατυχές οι συγκρίσεις με τους μούλους. Το κακό με τα Lovebirds είναι ότι τα περισσότερα είδη βγάζουν γόνιμα υβρίδια. Έγκλημα δεν είναι αλλά δεν βγαίνει και τίποτε καλό από αυτό. Δεν παύουν να είναι υβρίδια και μάλιστα διακρίνονται πολύ δύσκολα. Πολλοί λένε ότι τα υβρίδια συνήθως έχουν άσχημο χαρακτήρα, αλλά αυτό έχει να κάνει με τις προσωπικές εμπειρίες του καθενός και δεν μπορούμε να ξέρουμε κατά πόσο αληθεύει. Εγώ πάντα σκεύτομαι την καθαρότητα των ειδών. Γιατί να μπερδέψουμε τα είδη μεταξύ τους και να μην ξέρουμε ούτε εμείς στο τέλος τι βγάζουμε; Και το χειρότερο είναι ότι αυτά τα πουλιά στο τέλος καταλήγουν σε ανθρώπους οι οποίοι τα αγοράζουν για καθαρά. Όταν βλέπουν βέβαια απογόνους, εκεί νοιώθουν την μεγάλη έκπληξη. Τα υβρίδια πρώτης γενιάς δεν έχουν σταθεροποιημένα χαρακτηριστικά και οι απόγονοί τους μπορεί να διαφέρουν πολύ από αυτό που θα περίμενε κάποιος, αν για παράδειγμα ζευγαρώσουμε ένα υβρίδιο RoseicolisXfischerii με ένα roseicolis μπορεί να πάρουμε απογόνους οι οποίοι θα μοιάζουν περισσότερο με fischerii. Θα προτιμούσα να είχαμε μια παιδεία σε σχέση με τη διατήρηση των ειδών και να προσέχαμε τι ζευγαρώνουμε αλλά ακόμη και όταν βγάζουμε υβρίδια να φροντίζαμε αυτό να φαίνεται στον επόμενο κάτοχό τους (πχ. με ειδικό δαχτυλίδι που να αναγράφει τη λέξη Hybrid) Αν είχαμε τέτοια παιδεία (και όχι μόνο για τα υβρίδια) τότε πολλά πράγματα θα ήταν καλύτερα για την ορνιθοκουλτούρα της χώρας μας.

Κωσταντίνε δεν μπορείς να ξέρεις από πριν αν τα υβρίδια θα είναι στείρα ή όχι. Στο θέμα του ταιριάσματος τα Lovebirds είναι λίγο περίεργα, μπορεί και να μην ταιριάξει με το πακιτάκι. Μπορείς να το προσπαθήσεις βέβαια και αναλόγως τις αντιδράσεις να δεις τι θα κάνεις. Αν δεν θέλεις να χωρισεις το ζευγάρι αλλά ούτε να βγάλεις υβρίδια μπορείς να το κρατήσεις χωρίς φωλιά ώστε να μην βγουν απόγονοι. Οι επιλογές δικές σου.

ΥΓ. Είσαι απόλυτα σίγουρος για το φύλο των πουλιών σου; Πολλές φορές τα Lovebirds μπερδεύουν όσον αφορά το φύλο.
 
Σε ευχαριστω Βασιλη για την απαντηση σου!Για την Σασα και τον Λουη ειμαι σιγουρος γιατι εκαναν "αποπειρα" αναπαραγωγης(ας το πω)!Για το Πακιτακι οχι! Ειναι 4 μηνων και ενας ελεγχος απο κατω(στα δυο κοκαλακια)δεν θα ειναι ακομα αποτελεσματικος, οπως γνωριζω και πρεπει να περιμενω τουλαχιστον δυο μηνες για να το ψαξω!
Λοιπον συμφωνω μαζι σου γι αυτο θελω και να τα χωρισω. Οσο για να βγαλω φωλια δεν θελω. Θα μου αρεσε να κανανε μικρα! Ο Λουης ειναι ομως πολυ επιθετικος προς το Πακιτακι το οποιο τον θελει παραια!
Την Σασα που να την παω; Αν την βαλω σε αλλο δωματιο θα συνεχισουν να μιλανε!
 
Προσωπική εμπειρία δεν έχω πάνω στο θέμα του χωρισμού και της αλλαγής ζευγαριού. Από sites όμως έχω διαβάσει παλιότερα ότι ακόμη και αν ακούνε το ένα το άλλο μπορούν να αλλάξουν ταίρι. Απλά θα πρέπει να αφήσεις τα πουλιά που θες να ταιριάξεις αρκετό καιρό δίπλα δίπλα (το καθένα στο κλουβί του) για να συνηθίσουν. Γνώμη μου είναι να κάνεις ένα τεστ dna σε όλα τα πουλιά σου για να είσαι σίγουρος για το φύλο και να μην προσπαθείς άδικα, αφού η αναγνώριση μέσω των κόκκαλων του στήθους δεν είναι πάντα αξιόπιστη. Τώρα αν έχεις βέβαια αναγνωρίσει συμπεριφορές αρσενικού και θηλυκού στα πουλιά ίσως και να μην χρειάζεται.
 
Μωρε να κανω τεστ DNA αλλα 1)θα μου στοιχισει 60ε και 2) εχω διαβασει πως γινεται αλλα διευθυνσεις και πως θα τα στειλω με μπερδευουν λιγο!Για αυτο με τα κοκαλα ειχαν διαφορα στου Λουη και της Σασας! Εξαλλου τα ειδα και να προσπαθουν να ζευγαρωσουν!Για το Πακιτακι;Ειναι παντως αρκετα δραστηριο και εχει και μια φωνη! Δεν το βαζει μεσα!
 
Μωρε να κανω τεστ DNA αλλα 1)θα μου στοιχισει 60ε και 2) εχω διαβασει πως γινεται αλλα διευθυνσεις και πως θα τα στειλω με μπερδευουν λιγο!Για αυτο με τα κοκαλα ειχαν διαφορα στου Λουη και της Σασας! Εξαλλου τα ειδα και να προσπαθουν να ζευγαρωσουν!Για το Πακιτακι;Ειναι παντως αρκετα δραστηριο και εχει και μια φωνη! Δεν το βαζει μεσα!

Όχι και 60 ευρώ ! Ρίξε μια ματιά σε αυτό
https://community.petbirds.gr/threads/dna-test-για-πουλιά.2464/
 
Δεν βλεπω να ταιριαζουν το Πακιτακι με τον Λουη! Εβαλα το Πακιτακι στο μεγαλο το κλουβι και προιν κλουβι του Λουη! Αυτος ομως εναι πολυ επιθετικος και χτυπαει το Πακιτακι(τα χω διπλα διπλα τα κλουβια)! Ποσος χρονος θα χρειαστει μεχρι να τα σμιξω;
 
Δεν βλεπω να ταιριαζουν το Πακιτακι με τον Λουη! Εβαλα το Πακιτακι στο μεγαλο το κλουβι και προιν κλουβι του Λουη! Αυτος ομως εναι πολυ επιθετικος και χτυπαει το Πακιτακι(τα χω διπλα διπλα τα κλουβια)! Ποσος χρονος θα χρειαστει μεχρι να τα σμιξω;

Μεχρι να σταματησει αυτη η συμπεριφορα και να βλεπεις αγαπες αναμεσα απο τα καγκελα. 😉 Ειναι λογικο αφου ειδε ενα νεο πουλι εισβολεα στο κλουβι που μεχρι χτες-προχτες ηταν ο δικος του χωρος, να θελει να το διωξει.
 
Δε νομιζω να εχουν προβλημα αν ειναι αντιθετου φυλου! Αρκει να τα βρουνε μεταξυ τους και να ειναι σαν αγαπημενα φιλαρακια!
 
Οχι! Μην μου λες τετοια! Εγω τα θελω ζευγαρι! Τωρα αν ειναι του ιδιου φυλου δικο τους προβλημα να πανε να κανουν αλλαγη! :D
 
Αν καποια στιγμη αποδειχτουν και τα δυο αγορακια παρε ενα ακομη θηλυκο!
 
Ενα; Τρια! Ενα αρσενικο για την Σασα και δυο θηλυκα για τα αλλα! Παρεπιπτοντως επειδη θα κανω πολλες αγορες(αν ειναι αρσενικα)κανα μαγαζι με καλες τιμες σε Lovebird γνωριζετε;
 
Back
Top