Γενικά Νεαρά ζεμπράκια κοιμούνται μέσα στις ταΐστρες

Phantomas

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαϊ 2015
Μηνύματα
359
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους. Πως γινεται να κοψω το κακο συνηθειο να κοιμουνται τα νεαρα ζεμπρακια μεσα στις ταϊστρες;
 
Ακόμη καλύτερα θα σου πρότεινα να βάλεις ταΐστρες με σκέπασμα που αναγκάζουν τα πουλιά να βάζουν το κεφάλι μέσα για να σιτιστούν.
Αυτές κρατούν καθαρούς τους σπόρους από τα πόδια των πουλιών.
 
Ακόμη καλύτερα θα σου πρότεινα να βάλεις ταΐστρες με σκέπασμα που αναγκάζουν τα πουλιά να βάζουν το κεφάλι μέσα για να σιτιστούν.
Αυτές κρατούν καθαρούς τους σπόρους από τα πόδια των πουλιών.
Δυστυχώς στις απλές σκεπαστές χωράνε μια χαρά τα ζεμπράκια μέσα, όπου πολλές φορές κάνουν και τ' αυγά τους. Η μόνη περίπτωση καθαρής τροφής, οι αυτόματες ταΐστρες.
 
Ακόμη καλύτερα θα σου πρότεινα να βάλεις ταΐστρες με σκέπασμα που αναγκάζουν τα πουλιά να βάζουν το κεφάλι μέσα για να σιτιστούν.
Αυτές κρατούν καθαρούς τους σπόρους από τα πόδια των πουλιών.
Μια χαρα χωρανε. Εχω σκεπαστη εσωτερικη με τρια ανοιγματα και χωρανε και μπαινουν 2. Και το χειροτερο ειναι οτι σκορπανε παντου τις τροφες στο μπες-βγες. Η ερωτηση ειναι αλλη. Να τους φτιαξω εγω την φωλια η να τους δωσω νημα για να μαθουν να φτιαχνουν φωλια;
 
Η ερωτηση ειναι αλλη. Να τους φτιαξω εγω την φωλια η να τους δωσω νημα για να μαθουν να φτιαχνουν φωλια;
Όχι, δεν θα φτιάξεις φωλιά όπως την περίοδο της αναπαραγωγής, ούτε θα δώσεις νήμα για να την φτιάξουν μόνα τους.
Μπορείς να βάλεις μια άδεια πλαστική εσωτερική φωλιά για να κοιμούνται εκεί, βάζοντας το πολύ-πολύ αυτήν την τσόχα στον πάτο για πιο μαλακά που βάζουν οι καναρινάδες ή τίποτα, ή ακόμα και να τους βάλεις μια άδεια στεγνή εννοείται μικρή μπανιερίτσα. Με λίγα λόγια μια μικρή κούρνια κάποιου είδους. Όχι σκεπαστή φωλιά να παραπέμπει σε αναπαραγωγή.
 
Εβαλα φωλιτσα αλλα τπτ. Προτιμουν την κουνια. Εβγαλα ομως την ταϊστρα αυτη και την αλλαξα με μια αλλη ανοιχτου τυπου
 
Θα πρότεινα να πάρεις μια αυτόματη ταΐστρα μια παρόμοια με αυτά. Έτσι τα πουλια όχι μονο δεν θα μπορέσουν να κοιμούνται στις ταΐστρες αλλα και μειώνεται πιθανότητα να κάνουν κουτσουλιές στη τροφή (που είναι πολύ σημαντικό για την καλή υγεία τους και για πρόληψη ασθενειών)

00-cages57-2_zpsoutweshh.jpg


00-cages57_zpsekvvp3fb.jpg
 
Δεν εχω δει πουθενα τετοιες ταϊστρες. Εχουμε καποιο λινκ απο μαγαζι;
 
Δεν εχω δει πουθενα τετοιες ταϊστρες. Εχουμε καποιο λινκ απο μαγαζι;
Μια πρόχειρη εξερεύνηση έδωσε αυτά...
  1. kanarienhaus.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=944&category_id=83&option=com_virtuemart&Itemid=89
Κάνε όμως μεγαλύτερη έρευνα αγοράς...
Πάντα βγαίνουμε κερδισμένοι...
 
Θα πρότεινα να πάρεις μια αυτόματη ταΐστρα μια παρόμοια με αυτά.
Πωλίνα μου μιας και έχεις όλες αυτές τις ταίστρες που βλέπω θέλω να πάρω αλλά τελικά δεν περνώ γιατί δε ξέρω πως μπαίνουν! Μπορείς να μας πεις λίγο πως μπαίνουν; Θέλουν κάποιο συγκεκριμένο άνοιγμα ή σε ένα απλό κλουβί-ζευγαρώστρα ή κλούβα μπαίνουν; Διαφωτισε μας! :D
 
Αλικη, η πρωτη νομιζω μπαινει και φρακαρει με τις 4 υποδοχες φαγητου, οπως οι ποτιστρες.
Η 3η κ 4η εχουν και γατζακια πανω για να κρεμιουνται στα καγκελα, και νομιζω η 4η μπαινει σε μεγαλη πορτα.
Για τη 2η δεν ξερω :)
 
Παιδιά, χρειάστηκε να δοκιμάσω μερικές για να βρω αυτό που μου ταιριάζει. Πιστεύω πρέπει να κάνετε το ίδιο. Εγώ έχω κλουβιά κατά 90% ίδια. Και όλες πω αυτές τες ταΐστρες κατάφερα να τα προσαρμόσω με κάποιο τρόπο στα δικά μου κλουβιά. Κάποια πιο εύκολα αλλα πιο δύσκολα. Σε κάποια κλουβιά μπορεί να χρεαστεί να βγάλετε πορτάκια εντελώς, σε αλλα κλουβιά να τα βάλετε μέσα, στα τρίτα μπαίνουν στη πόρτα κτλ. Δεν ξέρω τι κλουβιά χρησιμοποιείτε και δεν τα έχω δοκιμάσει σε πολλά και διαφορετικά κλουβιά. Επίσης πέρα από το να ταιριάζει στο κλουβί πρέπει να δείτε αν εσάς σας βολεύει (κι το καταλαβαίνετε μονο μετά από κάποιες μήνες χρήσης τους).
Επίσης, τα πουλια θέλουν λίγο εκμάθηση. Και δεν πάνε από την πρώτη να φάνε από τις αυτόματες ταΐστρες.
 
Εσωτερικου τυπου υπαρχουν η ολες οι αυτοματες ειναι εξωτερικες;
 
Παιδιά, χρειάστηκε να δοκιμάσω μερικές για να βρω αυτό που μου ταιριάζει.
Πωλίνα σ ευχαριστώ πολύ! Αυτή που είναι σαν πολλές κολλημένες ποτίστρες δεν εφαρμόζει σε όλα τα κλουβιά όμως;
 
Πωλίνα σ ευχαριστώ πολύ! Αυτή που είναι σαν πολλές κολλημένες ποτίστρες δεν εφαρμόζει σε όλα τα κλουβιά όμως;
ναι, σε όλα με όρθια κάγκελα. Δεν ταιριάζει σε οριζόντια κάγκελα ή σε πλέγμα.

[QUOTE=[ [QUOTE είπε:
Εσωτερικου τυπου υπαρχουν η ολες οι αυτοματες ειναι εξωτερικες;
η μεγάλη τετράγωνη μπορεί να μπει μέσα... και με λίγο σκέψη (σύρμα, λαστιχάκια) θα μπορείς να βάλεις κι τις άλλες μέσα. Αλλα το θέμα είναι να σου διευκολύνει τη ζωή κι όχι να την δυσκολέψει. Η λογική λέει, ότι πρέπει να είναι εξωτερικές.
 
Ναι διοτι αν τις βαλεις μεσα θα καθονται πανω και θα τις γεμιζουν κουτσουλιες..
 
Να τους βάλεις μια φωλίτσα

Κι εμένα το κάνουν αυτό. Ευτυχώς δεν μπαίνουν στην ταΐστρα. Κοιμούνται όμως στις αυγοθήκες (με εξαίρεση ένα αρσενικό που μπαίνει στην ταΐστρα τη μέρα και κάνει βαθούλωμα στους σπόρους, μάλλον για να φτιάξει φωλιά). Είχα δοκιμάσει να βάλω φωλιές αλλά μετά είχα θέμα με τα κορίτσια που μού έκαναν αυγά άσπορα σε άκυρες εποχές και χωρίς να έχω αρσενικά κοντά. "Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα" είναι. Κατέληξα να βγάλω και τις φωλιές και να αλλάζω θέση στις αυγοθήκες για να τα "ξεβολεύω". Φυσικά αφαίρεσα αυγοθήκες που δεν ήταν απαραίτητες (π.χ. εκείνες στις οποίες είχα άμμο όλο το χρόνο) και τις υπόλοιπες τις πλένω όλη την ώρα γιατί τις κάνουν... (μη σας πω πώς καλύτερα). Το καλό στη δική μου περίπτωση είναι ότι δεν έχω πράγματα μόνιμα στις αυγοθήκες. (Π.χ το αυγό το αφαιρείς, δε μένει εκεί το βράδυ.) Κι έτσι δεν έχω τόσο μεγάλο θέμα. Μη νομίζετε ότι θα λυθεί το πρόβλημα κατευθείαν με το που θα βάλει φωλιές. Γιατί αν ένα πουλί έχει συνηθίσει να κοιμάται κάπου, δεν το ξεκουνάς με τίποτα. Ίσως θα πρέπει να αλλάξει για λίγο ταΐστρες (ή και για μόνιμα, γιατί όχι; ), όπως λένε και τα παιδιά πιο πάνω. Αυτές οι αυτόματες που μοιάζουν με ποτίστρες πάντα μού άρεσαν και δεν τις έχω δοκιμάσει ποτέ. Ευκαιρία να ακούσω κι εντυπώσεις!
 
Back
Top