Διατροφή Νεαρά καναρίνια δεν τρώνε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mkgata
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mkgata

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαϊ 2009
Μηνύματα
4
Πόλη
Αθήνα
γεια σας εχω 3 καναρινακια ειναι τριων εβδομαδων ακριβως... η θυληκια ηρθε σε επαφη με το αρσενικο και εκανε ενα αυγο... Αναγκαστικα για να μην σπασουν το καινουριο αυγο να τα βαλω σε αλλο κλουβακι... ειχα βαλει κ τον αρσενικο μαζι τους τα ταιζε αλλα ειδα την αντιδραση της θυληκιας που εψαχνε το αρσενικο κ τον εβαλα παλι μαζι της... Τα μικρα δεν τρωνε ακομα... Πηγα στο pet shop και μου εδωσαν ειδικη τροφη πηρα κ συριγγα για να τα ταιζω αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω.. και καθε ποση ωρα πρεπει... ☹... Τα ταισα πριν αλλα το τριτο καναρινακι ειναι πιο μικρο 1 μερα απο τα αλλα κ δεν τρωει τι να κάνω; να βαλω τον αρσενικο να τα ταιζει αλλα η θυληκια αν τον ψαχνει παλι; βοηθεια please...
 
καλυτερα βαλε παλι τον αρσενικο μεσα με τα μικρα στην αρχη θα τον ψαχνει αλλα μετα θα ειναι ενταξει και εμενα ετσι εκανε στην αρχη η θηλυκια.
 
Μαρία θα σου έλεγα να αφήσεις τον κάναρο με τους νεοσσούς.
Δεν θα μπορέσεις να τα ταίσεις εσύ, και μάλιστα με τον τρόπο
και την ποικιλία τροφής που χρειάζονται. Την κανάρα άστην μόνη της
να κάνει ότι αυγουλάκια έχει να κάνει. Αφού της κόψεις αυγοτροφές
και συμπληρώματα, σε μια εβδομάδα απομάκρυνε τα αυγά και χάλασε την φωλιά.
Μακρυά απο τον αρσενικό, με διατροφή χωρίς πρωτείνες και πρόσθετα, και
συχνά μπάνιο, θα αρχίσει να ηρεμεί και να μπαίνει χωρίς ιδιαίτερο στρές στην πτερόρροια.
Αυτή είναι η γνώμη μου για να έχεις και τους νεοσσούς αλλά και τους γονείς τους σε
καλή κατάσταση.
 
Μαρία μου η κρέμα που πήρες δεν απευθυνεται σε πουλιά που βρισκονται στο στάδιο του απαγαλακτισμού. Κανονικα τα καναρινάκια σου στην ηλικία που βρίσκονται γύρω στις 21 μέρες, θα έπρεπε να τσιμπολογούν μαλακές τροφές όπως αυγό ή αυγοτροφή και μήλο που θα πρέπει να ειναι παντα διαθεσιμα στο κλουβι, και λιγους σπορους. Αν δεν μπορουν να τους σπάσουν τους σπάσε εσυ με ενα γουδι. Το καλυτερο θα ήταν να τα εβαζες σε ζευγαρώστρα με το χώρισμα στην μέση και να τα ταίζει ο πατέρας απο το διαχωριστικό.:)
 
δικιο εχεις αλλα φοβαμαι να μετακινησω το ζευγαρι σε ζευγαρωστρα... Ειδικα τωρα που η θυληκια μου εκανε αυγο... Τους βαζω κ αυγο κ μηλο αλλα δεν τρωνε... ☹ ετσι αποφασησα να τα ταιζω εγω... Φοβαμαι μην μου παθουν κατι... ☹
 
Τότε ακολουθησε την συμβουλή του κ. Μάκη μιας και ειναι πλέον καιρός για αναπαραγωγή.
 
Back
Top