Γενικά Νεαρά Budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aris31
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Aris31

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2018
Μηνύματα
7
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα σε ολους. Ειμαι ο Αρης και προσφατα πηρα 2 budgie . Στην αρχη πηρα το θυλικο πρασσινο και μετα απο δυο εβδομαδες πηρα το αρσενικο κιτρινο και ευτυχος ταιριαξανε αμεσος και δεν ειχα κανενα προβλημα. Αν και δεν εχω εμπιρια πιστευω ειναι νεαρα.

D48A6EAA-3656-48A8-98C4-613A92C30E97.webp
 
Γεια σου Άρη! Καλώς ήρθες! 🙂
Συμφωνώ με τα παιδιά..άλλαξε το κλουβακι μόλις μπορέσεις.. Δεν είναι άνετο..χρειάζονται ένα πιο μεγάλο όπως μια ζευγαρώστρα!Για να πετάνε και να τους βάλεις μέσα και παιχνιδάκια για να παίζουν και να γυμνάζονται! Και πατήθρες να πάρεις ξύλινες γιατί οι πλαστικές δημιουργούν προβλήματα στα ποδαράκια τους...
Τροφή να αγοράζεις συσκευασμένη,το ίδιο και αυγοτροφή δηλ να είναι κάποιας μάρκας και όχι σε διαφανή σακουλακια!
Να χαίρεσαι τα μπάτζι σου και οτι χρειαστείς εδώ είμαστε! 🙂
ΥΓ:να πάρεις και σουπιοκοκκαλο! 🙂
 
Ευχαριστω πολυ για της συμβουλες σας. Εχω μεγαλυτερο κλουβι στο σπιτι οποτε απο αυριο θα τα βαλω εκει. Της περισσοτερες ωρες της ημερας ειναι ελευθερα στο σπιτι. Και εγω δεν πιστευα οτι ηταν αρσενικο το κιτρινο οταν μου το εδωσαν αλλα ζευγαρωνουν συνεχεια απο τη πρωτη μερα
 
... αλλα ζευγαρωνουν συνεχεια απο τη πρωτη μερα

Τότε μάλλον πρόκειται για ζευγάρι. Ο φωτισμός στις φωτο μου έδωσε άλλη εντύπωση, σόρυ για το μπέρδεμα. :)
 
Μερικές πιο καθαρές φώτο και κοντινές με το πρόσωπο των πουλιών θα βοηθούσε για να σου πούμε με μεγαλύτερη ευκολία το φύλο και την ηλικία(στο περίπου)
Συμφωνώ με τα παιδιά παραπάνω για τις συνθήκες διαμονής των πουλιών...χρειάζονται βελτίωση!
Να σου ζήσουν !
 
Είναι πολύ όμορφα, θηλυκά και τα δύο θα πω και τα δύο επίσης άνω του έτους αν και το λαχανοκίτρινο έχει λευκό στεφάνι γύρω από τη κόρη του ματιού που δεν διακρίνω καλά.
 
Σας ευχαριστω πολυ :) Το κιτρινο μου το πουλησαν για νεαρο αρσενικο, ειναι διπλασιο σε μεγεθος απο το πρασσινο. Αν δεν ζευγαρωναν θα πιστευα και εγω οτι ηταν θυλικο
 
Τι να σου πω... Ο χαλινός το δείχνει για θηλυκό. Να ξέρεις η πάνω θέση (καβάλημα) στα ζώα, δείχνει και μια τάση κυριαρχίας. Είδες τριψίματα στις αμάρες; ή απλά τη θέση;
Ωστόσο δεν είμαι ποτέ απόλυτη. Συμβαίνουν διάφορα.
Για την ηλικία και το στεφάνι τι λες; Μπορείς να βάλεις φωτό προφίλ να φαίνεται καθαρά όλο το μάτι;

Ναι, το κίτρινο πολύ μικρό, 4-6 μηνών και το πράσινο λίγο πριν χρονίσει. Οπότε όλα παίζουν. Αναμονή :) Για ζευγάρωμα ούτε λόγος, παιχνίδι ήταν. Έτσι κι αλλιώς πρώτα πρέπει να μάθεις τα της διατροφής και διαμονής τους και μετά τα ζευγαρώματα, πιτσιρίκια είναι, δεν είναι επείγον.
 
Το κιτρινο είναι κάτω των 6 μηνών γιατί έχει ακόμα τις μαυρες ρίγες στο κεφάλι του(βλέπω σωστά;)
Πρασινοκιτρινο είναι περίπου 6-7 μηνών... Τώρα αρχίζουν να χάνονται οι ρίγες στο κεφάλι του και το ματάκι του δείχνει πουλάκι έφηβο(αν διακρίνω σωστά)

το κιτρινάκι είναι από πάνω στο παιχνίδι που κάνουν;
Όντως είναι πολύ νεαρα για τέτοια πράγματα όπότε έχεις χρόνο να ξεκαθαρίσει και το φύλο τους...
 
Το κιτρινο ειναι ολες της φορες απο πανω, συνηθως ζευγαρωνουν το πρωη.Σημασια εχει οτι ταιριαξανε απο τη πρωτη στιγμη και δεν ειχα προβληματα γτ εχω διαβασει οτι ειναι λιγο δυσκολο στην αρχη να ταιριαξουν. Σε λιγο θα τα βαλω σε μεγαλυτερο κλουβι οποτε θα ειναι καλητερα. Προς το παρον τρωνε μονο σπορους, τα λαχανικα και τα φρουτα δεν τα αγγηζουν, δεν εχουν συνηθισει
 
Σύμφωνα με αυτό
FB_IMG_1435526776078.jpg


το αρσενικό σου πρέπει να είναι 3-4 μηνών όπως είπε η Μαρία όπως και το θηλυκό πρέπει να είναι αρκετά νεαρό ίσως ίδιας ηλικίας. Μου κάνει εντύππωση πως απο τώρα έχει ορμές. Σε καμία περίπτωση βέβαια μην βάλεις φωλιά πριν να κοντεύει να χρονίσει το θηλυκό.
 
Back
Top