Ασθένειες Νεαρό καρδερινοκάναρο κάνει συνέχεια ήχους σπασίματος σπόρων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vag21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vag21

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2014
Μηνύματα
202
Πόλη
Πειραιάς
ενα μουλακι που εχω, κανει σχεδον ολη μερα σαν να σπαει σπορια τσακ-τσακ, κατα τα αλλα ομως δεν εχει τα αλλα συμπτωματα των ακαραεων της τραχειας, ειναι αυτο σοβαρο σημαδι και αν θα ηταν καλο να του βαλω pulmosan για καλο και για κακο;
να συμπληρωσω οτι το πουλακι εχει ερθει στον χωρο μου εδω και μια εβδομαδα(δεν εχω αλλα πουλια για καραντινα), μηπως το κανει και απο στρες;
 
Η φωνή του πως είναι; Από στρες δεν είναι.
 
δεν ειναι βραχνιασμενη, καλα ακουγεται, αν και δεν κελαιδαει πολυ μιας και ακομα προσαρμοζεται.
 
Μάλλον δεν είναι ακάρεα, εάν βραχνιάζει η φωνή του με υψηλή υγρασία και εάν το έχεις πληρώσει να το δώσεις πίσω. Καλού κακού κάνε θεραπεία για ακάρεα αλλά δεν νομίζω να είναι αυτά.
 
Βαγγέλη, ποιο λιανά δεν μπορώ να το κάνω, εάν αλλάζει η φωνή του προς το χειρότερο ή δεν μπορεί να βγάλει καθόλου με υψηλή υγρασία δεν είναι ακάρεα είναι πνευμονία.
 
μιχαλη δεν εχει καποιο αλλο συμπτωμα ουτε βαριανασανει ουτε βραχνιασμενη φωνη εχει, το μονο περιεργο ειναι αυτος ο ηχος.
μαλιστα τον κανει μονο μερα το βραδυ που τον παρατηρω ειναι μια χαρα.
αλλη αιτια υπαρχει για αυτην την συμπεριφορα;
 
εγώ είπα την γνώμη μου, σε 5-6 μήνες τα ξαναλέμε
 
Για βαλε σε 250 ml νερό 1 σταγόνα βάμμα ιωδίου για 15 ημέρες, να δεις θα διορθωθεί καθόλου, αλλά μπορεί να έχει και μη αναστρέψιμη βλάβη ο θυρεοειδής

Μετάφραση Google
 
μιχαλη το πηγα σε κτηνιατρο, μου ειπε οτι εχει πολλα ακαρεα και ουσιαστικα εχει κλεισει η τραχια του, το καλο ειναι οτι δεν εχει κατι στα πνευμονια. Του εβαλε πιο ισχυρο φαρμακο απο το pulmosan και μου εδωσε και αντιβιωση.
σε ενα μηνα θα δουμε αν εχουν καταπολεμηθει αν οχι,θα ζησει αλλα δεν θα κελαιδαει. Κατι παραπανω μου ειπε δεν γινεται.
 
  • Like
Αντιδράσεις: sdc
μιχαλη το πηγα σε κτηνιατρο, μου ειπε οτι εχει πολλα ακαρεα και ουσιαστικα εχει κλεισει η τραχια του, το καλο ειναι οτι δεν εχει κατι στα πνευμονια. Του εβαλε πιο ισχυρο φαρμακο απο το pulmosan και μου εδωσε και αντιβιωση.
σε ενα μηνα θα δουμε αν εχουν καταπολεμηθει αν οχι,θα ζησει αλλα δεν θα κελαιδαει. Κατι παραπανω μου ειπε δεν γινεται.

Σε ποιον κτηνιατρο το πηγες; Τον βρηκες στη λιστα του φορουμ? Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι • PetBirds Αν οχι μπορεις να συμπληρωσεις τα στοιχεια του και την εντυπωση σου;
 
κωστας δημητριαδης λεγεται,υπαρχει στην λιστα, αλλα εγω τον ηξερα απο παλια, καλος και φθηνος.
 
Back
Top