Ασθένειες Νεαρό κοτσύφι τραυματισμένο στο μέτωπο από άλλο πουλί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης rannia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

rannia

PB New Member
Εγγραφή
12 Νοε 2021
Μηνύματα
7
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας.
Βρήκα νεαρό κοτσύφι τραυματισμένο στο μέτωπο από άλλο πουλί.
Θέλω να το ελευθερώσω αλλά δεν ξέρω ποιοί είναι οι γονείς.
Το πουλί πετάει αρκετά καλά. Ξέρετε αν υπάρχει κάποια συνομιλία που κάνουν μεταξύ τους τα πουλιά δλδ κάποιο σημάδι ότι είναι οι γονείς του για να το αφήσω ελεύθερο?
 
Καλύτερα να επικοινωνήσεις με την ΑΝΙΜΑ για να σου πουν τι πρέπει να γίνει στην περίπτωση του τραυματισμένου πουλιού.
Ενημέρωνέ μας για τις εξελίξεις.
Μπράβο σου που το περιμάζεψες!!!
 
Ξέρω τι πρέπει να γίνει σε τραυματισμούς, είναι καλά.
Το θέμα είναι ότι δεν έχουν έρθει οι γονείς να το ζητήσουν. Έχω διασώσει κοτσύφι και άλλες φορές αλλά τώρα μάλλον θα το μεγαλώσω εγώ. Είναι αγόρι. Μετά από πόσες μέρες μπορώ να το αφήσω ελεύθερο στην φύση και να μπορεί να φάει μόνο του?
 
@rannia όπως σου είπε κι ο Γιάννης, η ΑΝΙΜΑ έχει τους πιο ειδικούς για να απαντήσουν τις παραπάνω ερωτήσεις σου.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Δυστυχώς η ανιμα μόνο παραλαμβάνει αγριοπουλια και δεν δίνει πληροφορίες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Avrolimos δυστυχώς το κοτσύφι μεγάλωσε στην δική μου περιοχή και θα ήθελα η επανένταξη να γίνει στην περιοχή του. Πριν ένα μήνα ελευθερωσα μια δεκαοχτουρα που ανάρρωσε πλήρως με pmv στην περιοχή της. Θα περιμένω λίγο ακόμη τους γονείς. Ταιζετε το κοτσύφι και τρώει serinus με σκουλίκια. Η ανιμα θα το ελευθερώσει σε άλλη περιοχή της επιλογής της. Πιστεύω ότι είναι σημαντικό να μείνει στην περιοχή του.
 
Μετά από πόσες μέρες μπορώ να το αφήσω ελεύθερο στην φύση και να μπορεί να φάει μόνο του?
Αυτό θα το κρίνεις εσύ, ανάλογα με την ηλικία του και τον βαθμό ετοιμότητας που έχει για την ανεξαρτησία του.
Στην φύση την φροντίδα των νεοσσών αναλαμβάνουν εξίσου και οι δύο γονείς για είκοσι περίπου μέρες. Η πλήρης ανεξαρτητοποίηση έρχεται μετά την 35η μέρα.
Εφόσον πετάει πολύ καλά όπως γράφεις είναι σίγουρα μεγαλύτερο των είκοσι ημερών μάλλον κοντά στο μήνα.
Πολύ πιθανό στην πρώτη του προσπάθεια για την ανεξαρτησία του να τραυματίστηκε ή να το έδιωξαν οι γονείς του για να ζευγαρώσουν ξανά.
Όταν θα είναι έτοιμο πιστεύω θα φύγει μόνο του.
 
@kika ελευθερώθηκε στον κήπο μου. Έτρωγε μόνος του και έπινε νερό επίσης. Μεγάλωσαν και τα φτερά του.
Δεν μου είναι εύκολο να τον αναγνωρίσω πλέον , υπάρχουν πολλά κοτσύφια.
 
Back
Top