Αναπαραγωγή Νεα Προσπαθεια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Themis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Themis

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2008
Μηνύματα
87
Πόλη
Πτολεμαΐδα
Καλησπερα σημερα ειναι η 17 μερα που η καναρασ υνεχιζει να κλωσαει 4 αβγα οποτε καταλαβα πως ειναι ασπορα.
Μαλλον ο αρσενικος μου δεν πρεπει να εκανε την δουλεια του γιατι μονο ταισματα εβλεπα ποτε δεν τα ειδα να ζευγαρωνουν.
Αυτα τα 4 ασπορα αβγα ειναι τα πρωτα για την φετινη αναπαραγωγικη περιοδο...
Πιστευεται πως θα πρεπει να χωρισω τα πουλια για καποιο διαστημα και να συνεχισω την διατροφη τους ή απλα να βγαλω τα αβγα απο την φωλια, να τους χαλασω την φωλια και να τους δωσω νημα απο την αρχη;
Το ζευγαρι αυτο το εχω στο χωριο μου και σκεφτομαι να το φερω στο σπιτι μου για να μπορω να ειμαι ποιο κοντα σε αυτο και να παρακολουθω τις κινησεις τους καλυτερα. Πιστευεται οτι αυτο μπορει να τους στεναχωρισει ή οτιδιποτε αλλο και να μην ζευγαρωσουν; Στο χωριο δεν υπηρχαν αλλα καναρινια μονο καρδερινες.
 
Φίλε Θέμη απλά βγάλε τα αυγά (αν είναι η 17 ημέρα και για το τελευταίο αυγο) και την φωλιά. Δώσε τους αυγό και βιταμίνες και σε μια εβδομάδα βάλε πάλι την φωλιά και νήμα. Αν τα πουλιά είναι έτοιμα για αναπαραγωγή τοτέ όλα θα πάνε καλά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Themis
Αν ο αρσενικός δεν είναι έτοιμος θα πρέπει να τον προετοιμάσεις. Στη θέση σου θα τα χώριζα και θα ξεκινούσα προετοιμασία, δηλαδή εμπλουτισμένο μείγμα με λιπαρούς σπόρους, συχνότερα αυγοτροφή και αυγό και πολυβιταμίνες στο νερό. Επίσης, ο χώρος στον οποίο βρίσκονται τα πουλιά θα πρέπει να έχει περισσότερες ώρες φως από τη διάρκεια της μέρας.
 
Αν και δεν ασχολούμαι ακομα με την αναπαραγωγή αλλα με όλα αυτα που διαβάζω απο εσάς δεν θα ήταν καλύτερα να ελέγχαμε τα αυγά αν είναι άσπορα ή όχι ώστε να κερδίζαμε πολύτιμο χρόνο για σωστότερη προετοιμασία του ζευγαριού;
 
Φίλε Θέμη απλά βγάλε τα αυγά (αν είναι η 17 ημέρα και για το τελευταίο αυγο).
Η 17η μερα για το τελυταιο αβγο ειναι στις 29-3-08. Η καναρα αρχισε να κλωσαει κανονικα τα αβγα της μετα την γεννηση του 3ου αβγου.
Πιστευεις πως υπαρχουν πιθανοτητες το τελευταιο αβγο να ειναι κανονικο;

Αν ο αρσενικός δεν είναι έτοιμος θα πρέπει να τον προετοιμάσεις..
Ο αρσενικος μοιαζει να ειναι πυρωμενος γιατη τον βλεπω που κελαιδαει σαν χαζος πανω απο το κεφαλη της καναρας και ανοιγει τα φτερα του και τεντονετε καθως κελαιδαει αλλα απο ζευγαρωμα δεν ειδα τπτ..
Εκτος απο αυτο σαν πατερας ειταν πολυ καλως την ταιζει την καναρα καθε 20λεπτα περιπου.
 
Αν και δεν ασχολούμαι ακομα με την αναπαραγωγή αλλα με όλα αυτα που διαβάζω απο εσάς δεν θα ήταν καλύτερα να ελέγχαμε τα αυγά αν είναι άσπορα ή όχι ώστε να κερδίζαμε πολύτιμο χρόνο για σωστότερη προετοιμασία του ζευγαριού;

Σιγουρα θα ηταν καλυτερα αλλα η απειρια μου μου το απαγορευει
 
Φίλε τα καναρινάκια βγαίνουν απο το αυγό σε 13 με 14 ημέρες. Τις ημέρες τις μετράμε απο την στιγμή που αρχίζει η κανάρα να κλωσάει. Απο αυτά που λές εγω νομίζω πως ο αρσενικός είναι πυρωμένος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ΙΟΑ
Ναι το διαβασα και αυτες οι μερες εχουν περασει
Οποτε απο την στιγμη που ο αρσενικος ειναι πυρωμενος δεν τα βαζω χωρισμα σωστα;
Απλα διαλαω την φωλια, πεταω τα αβγα και φτου και απ' την αρχη;
Βιταμινες βαζω της Vitin(ενα κοκκινο μπουκαλι) αυγοτροφη βαζω της CeBe αλλα προσθετω και αβγο κανονικο βρασμενο μαζι με το τσοφλι,Μηλο πολυ λιγο μια φορα την εβδομαδα και καναβουρι αναμηκτο απο pet shop (χυμα).Χρειαζετε να προσθεσω κατι ακομη στην διατροφη τους;
(Εχω διαβασει την παραγραφο για την διατροφη απλα θελω να μου πειτε αν αυτες οι μαρκες και γενικα η διατροφη τους ειναι καλη για να σιγουρευτω πως δεν κανω εγω καποιο λαθος)
Ευχαριστω,
 
Με την αλλαγη τοποθεσιας πιστευεται πως θα εχω κανενα προβλημα στο μερος που ηταν δεν εβλεπαν εξω αλλα στο μερος που σκεφτομαι να τα φερω θα βλεπουν κανονικα.
 
Το μόνο πιθανό πρόβλημα που μπορεί να έχεις είναι να καθυστερήσει λίγο η δεύτερη γέννα. Μέχρι να συνηθίσουν τη νέα θέση.
Κατά τα άλλα δεν νομίζω να συμβεί κάτι άλλο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Themis
Back
Top