Αναπαραγωγή Νεα αναπαραγωγη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης glafkos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

glafkos

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2006
Μηνύματα
347
Πόλη
Αθήνα
Η καναρα μου κλωσσαει είδη τα 2 μικρα τις τα οποια είναι 3 ημερων ειναι η πρωτη της γεννα ποτε πρέπει να τις ξαναβάλω νημα και νεα φωλια για να αρχίσει την 2 φωλια της; Μηπως οταν τα μικρα μπορουνε απο μονα τους να τραφουνε η νωριτερα; Πρέπει εκτως απο την αυγοτροφη που βαζω σε καθημερινη βαση να κανω και κατι αλλο;
συγγνωμη αν ρωταω πολλα...
ευαριστω
 
Οταν τα μικρα σου φτασουν σε ηλικια 12-16 ημερων το θυληκο θα σου δειξει με την συμπεριφορα του(θα ειναι ανυσηχο,θα μαζευει φτερα)πως ειναι ετοιμο για νεα φωλια.Βαλε φωλια και υλικο για να χτισει. Οσο για την τελευταια ερωτηση δεν γνωριζω ας απαντησει καποιος πιο εμπειρος.
 
Ακομη ειναι νωρις για να βαλεις φωλια μολις γινουν τα μικρα περιπου 20 ημερων βαλε φωλια και νημα και δες πως συμπεριφερονται.
 
θα σου δείξει η κανάρα πότε θα είναι έτοιμη. Θα βάλεις δεύτερη φωλιά γιατί τα πρώτα μικρά θα ναι ακόμα μέσα στην φωλιά φυσιολογικά. Με τα μικρα όλα καλά που αγχωνόσουν; Τα ταίζουν οι γονείς;Εντάξει;
 
ολα καλα μεχρι και σημερα που τα ειδα ηταν ταισμενα το πρωι και ζωηρα
περιμενω να γινουνε 5-6 ημερων να τους βαλω δαχτυλιδι
 
Ρε παιδιά, ερώτηση:Πώς γίνεται κ έχετε δαχτυλίδια; Είστε σε κάποιο σύλλογο; Και πως τυπώνονται οι κωδικοί πάνω στα δαχτυλίδια; Το είχα πάντα απορία 😕
Δηλαδή αυτό το ΟΕΜ 38 που έχεις τι είναι ρε Άκη;
 
το ΟΕΜ 38 ειναι το νουμερο που εχω απο τον συλλογο που εχω γραφτει
αν θες τετοια δαχτυλιδια πρεπει να γραφτεις σε συλλογο αν οχι μπορεις να παρεις απλα απο πετ σοπ
 
Δαχτυλίδια ταυτότητες έχουν όλα τα μέλη συλλόγων. Στα δαχτυλίδια αυτά αναφέρεται η ομοσπονδία (αν υπάρχει), ο κωδικός του συλλόγου, ο αριθμός μητρώου του μέλους, ο αύξων αριθμός του δαχτυλιδιού η χρονολογία και σε κάποιες περιπτώσεις η κατηγορία στην οποία ανήκει το πουλί που πρόκειται να φορέσει το δαχτυλίδι.

Δαχτυλίδια ταυτότητες (κλειστού τύπου) υπάρχουν επίσης και στο εμπόριο, στα οποία αναγράφεται ο αύξων αριθμός και η χρονολογία.
 
Στο εμπόριο έχω δει μόνο τα απλά δαχτυλίδια που ανοίγουν κ δεν γράφουν τίποτα. Εχουν απλά ένα χρωμα. Ευχαριστώ πάντως!
 
Αν ψάξεις σε ενημερωμένα καταστήματα μπορείς να βρεις. Μπορεί κανείς επίσης να παραγγείλει online να του φτιάξουν τα δαχτυλίδια που θέλει και να ζητήσει να γράψουν επάνω ότι στοιχεία τον ενδιαφέρουν. Υπάρχουν πολλές επιχειρήσεις στο ίντερνετ που κατασκευάζουν δαχτυλίδια. Ένα παράδειγμα είναι η A C Hughes - The Worlds Best Bird Rings
 
Back
Top