Φροντίδα Νεα κλουβα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teo24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teo24

PB Member
Εγγραφή
22 Νοε 2008
Μηνύματα
139
Πόλη
Νέα Ιωνία
Καλησπερα σε ολους. Ετοιμαζω μια κλουβα λιγο μεγαλυτερη απ την ζευγαρωστρα και θα ηθελα να ρωτησω 1)με τι πρεπει να την καθαρισω και να την απολυμανω πριν βαλω τα πουλια μεσα 2)αγορασα 1 Birdspray τις Bogena, μπορω να ψεκασω το κλουβι, γιατι εβαλα στο αλλο κλουβι και η θυληκια οταν παει στα καγκελα μενουν πουπουλα επανω τους, στα πουλια φοβηθηκα να ριξω γιατι μυριζει 3)θα ηθελα στην νεα κλουβα να βαλω καποιο φυσικο κλαδι, τι μπορω να βαλω και τι πρεπει να κανω πριν τα τοποθετησω, σε θεμα με τα πουλια ρωταω και 4)τωρα που εφτιαχνα το κλουβι παρατηρησα και ακουσα την θυληκια να κανει τσικ τσικ με το ραμφος, σπορια δεν ειχε σιγουρα και επισης ανοιγει το στομα και κανει σαν να κουναει την γλωσσα, τι να προσεξω; Συγνωμη που το εγραψα κι αυτο εδω και για τις πολλες ερωτησης. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
1) Υπάρχουν υγρά απολύμανσης στην αγορά που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Εγώ έχω χρησιμοποιήσει 2 τρόπους εκτός από τα εξειδικευμένα υγρά. Με νερό χλωριομένο και με σαπουνάδα με detol. Μετά από την απολύμανση βέβαια ακολούθησε πολύ καλό πλύσιμο-ξέβγαλμα για να μην μείνουν υπολείματα.
Για το 2 δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει το προϊόν.
3) Κλαδιά από τα περισσότερα δέντρα μπορούν να χρησιμοποιηθούν αρκεί να μην είναι ραντισμένα ή από άκρη δρόμου (μαζεύουν μόλυβδο από τα καυσαέρια. Περισσότερα μπορείς να βρεις στην κατηγορία των παπαγάλων καθώς εκεί χρησιμοποιούν πιο συχνά φυσικά κλαδιά για τα σταντ. Μια έπιλογή είναι και τα μπαμπου ή τα στρόγγυλα ξύλα από μαραγκό (χωρίς να είναι λουστραρισμένα ή βαμένα φυσικά.) Προσοχή με το ξύλο σαν υλικό για τα ΄κλουβιά σου γιατί έχει δύο μειονεκτήματα. 1ον είναι καταφύγιο για την ψείρα το καλοκαίρι και 2ον είναι πιο δύσκολο στο καθάρισμα λόγω των πόρων του υλικού.
Για τη θηλυκιά επειδή είναι μεγάλο θέμα άνοιξε αν θες ένα νέο post στις ασθένειες όπου θα αναφέρεις περισσότερες λεπτομέρειες (όπως κινητικότητα του πουλιού κλπ)
 
Ευχαριστω πολυ Βασιλη. Το θεμα τις ψειρας με απασχολει πολυ κι ετσι θα σταματησω εδω την σκεψη ξυλινων κλαδιων, μεχρι τωρα δεν ειχα ποτε προβλημα και δεν θα θελα ν'αποκτησω.
 
Ευχαριστω πολυ Βασιλη. Το θεμα τις ψειρας με απασχολει πολυ κι ετσι θα σταματησω εδω την σκεψη ξυλινων κλαδιων, μεχρι τωρα δεν ειχα ποτε προβλημα και δεν θα θελα ν'αποκτησω.
Αν τηρουνται σχολαστικα οι κανονες προληψης και υγειηνης η ψειρα δεν εμφανιζεται γιατι να ξερεις τις ψειρες εμεις τις βαζουμε μεσα μονες τους δεν ερχονται.
 
Απο θεμα καθαριοτητας δεν τηθεται θεμα. Τα προσεχω και τα καθαριζω με το παραπανω, μ'ευχαριστει να τα καθαριζω.:)
 
Συμφωνώ με το Γιώργο, απλά το ξύλο θέλει πιο πολύ "δουλειά" στο θέμα της καθαριότητας. Να πω ότι στα κλουβιά μου χρησιμοποιώ πλαστικές και στις κλούβες αναπαραγωγής του μέτρου ξύλινες πατήθρες. Σίγουρα είναι διαδικασία να τις καθαρίσω και να περιμένω να στεγνώσουν και τις καθαρίζω πιο συχνά από τις πλαστικές αλλά δεν είχα πρόβλημα με ψείρες ή ασθένειες όπως ποδάγρα μέχρι τώρα. Επειδή είπα πριν τα μειονεκτήματά τους να πω και ένα μεγάλο πλεονέκτημα. Το φυσικό κλαδί δεν είναι ομοιόμορφο. Αλλάζει η διάμετρός του και έπίσης δεν είναι απόλυτα οριζόντιο με αποτέλεσμα το πουλί να γυμνάζει τα πόδια του μόνο πηδώντας από κλαδί σε κλαδί. Αυτό είναι πολύ κοντά στη φύση και φυσικά πολύ καλό για το πουλί. Αυτό δεν υπάρχει πλαστική πατήθρα που να το προσφέρει. Ο καθένας μας αποφασίζει με βάση τα δικά του δεδομένα βέβαια τί θα χρησιμοποιήσει και πιο υλικό του ταιριάζει και τον βολεύει. Ζύγιασε τα υπέρ και τα κατά και αποφάσισε :)
 
Απο θεμα καθαριοτητας δεν τηθεται θεμα. Τα προσεχω και τα καθαριζω με το παραπανω, μ'ευχαριστει να τα καθαριζω.:)
Τοτε δεν εχεις να φοβασαι απο τις ξυλινες πατηθρες φιλε μου, το dirdspray της bogena το επιασα στα χερια μου προχτες αλλα τελικα δεν το πηρα, προτιμω ενα αλλο φυσικο προιον της ΛΥΔΙΑ , ομως και της bogena ειναι πολυ καλο (καλυτερο ισως απο αυτο που παιρνω τωρα εγω) αλλα αν εχεις πολλα πουλια ειναι μπελας γιατι πρεπει να καλυψεις τα ματια τους, να μην παει στην τροφη, να μην ψεκαστουν νεοσσοι κλπ , αντιθετα με το αλλο που δεν εχω τετοια προβληματα, απλα ειναι πιο ελαφρυ σαν εξωπαρασιτικο, για προληψη στην ουσια, οσο για τις μυρωδιες των spray μην στεναχωριεσαι, ετσι ειναι φτιαγμενα και ετσι δουλευονται δεν υπαρχει προβλημα, αλλωστε πρεπει να ραντιζουμε και τις φωλιες και τις τσοχες πριν τις βαλουμε, αν τους μυριζε ασχημα πως θα πηγαιναν οι θηλυκες να κανουν φωλιες εκει; Τα φυσικα κλαδια αν θες τη γνωμη μου απεφυγε τα, μη πας γυρευοντας...😱
 
Εγω το πηρα αλλα εριξα μονο πολυ χαμηλα στα κλουβια, σκευη δεν υπηρχαν πανω ειχαν βγει για πλυσιμο. Τελικα θα παραμεινω στην σκονη τις Βogena που την χρησιμοποιω πολλα χρονια και την βαζω κατω απ τα φτερα. Θα τ'αποφυγω τα ξυλινα.
 
Καλησπερα σε ολους. Ετοιμαζω μια κλουβα λιγο μεγαλυτερη απ την ζευγαρωστρα και θα ηθελα να ρωτησω 1)με τι πρεπει να την καθαρισω και να την απολυμανω πριν βαλω τα πουλια μεσα 2)αγορασα 1 Birdspray τις Bogena, μπορω να ψεκασω το κλουβι, γιατι εβαλα στο αλλο κλουβι και η θυληκια οταν παει στα καγκελα μενουν πουπουλα επανω τους, στα πουλια φοβηθηκα να ριξω γιατι μυριζει 3)θα ηθελα στην νεα κλουβα να βαλω καποιο φυσικο κλαδι, τι μπορω να βαλω και τι πρεπει να κανω πριν τα τοποθετησω, σε θεμα με τα πουλια ρωταω και 4)τωρα που εφτιαχνα το κλουβι παρατηρησα και ακουσα την θυληκια να κανει τσικ τσικ με το ραμφος, σπορια δεν ειχε σιγουρα και επισης ανοιγει το στομα και κανει σαν να κουναει την γλωσσα, τι να προσεξω; Συγνωμη που το εγραψα κι αυτο εδω και για τις πολλες ερωτησης. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Φίλε καλημέρα.
Απολυμαντικά προϊόντα υπάρχουν σε όλες τις εταιρίες. Για παράδειγμα υπάρχει ένα πολύ καλό της εταιρίας Tafarm το Abioseptyl και το Parafectans της Chevita (με το πρώτο ψεκάζουμε και πάνω στα πουλιά για ασθένειες, με το δεύτερο ψεκάζουμε ΜΟΝΟ τα κλουβιά και τα παρελκόμενα και ΟΧΙ τα πουλιά απ΄ευθείας). Σε καμία περίπτωση με αυτά που αναφέρω δεν θέλω να κάνω διαφήμιση σε εταιρείες.
Όσο για τα κλαδιά που ρωτάς, υπάρχουν στο εμπόριο και ξύλινα και πλαστικά.
Για το "τσικ-τσικ" της θυληκιάς σου, χρησιμοποίησε πρώτα ένα σκεύασμα για σκουλίκια και ένα για ακάρεα της τραχείας. Αν επιμένει το πρόβλημα, θα σε συμβούλευα να κάνεις μια θεραπεία για κρυολόγημα.
Φιλικά.
 
Ευχαριστω πολυ. Οσο για το θεμα διαφημισης που λες, εγω προσωπικα προτιμω να λεει ο καθενας τι χρησιμοποιει, για να ξερουμε κι εμεις οι νεοτεροι τι ν'αγοραζουμε και οχι οτι θελει να σπρωξει ο καθε ο πωλητης.Φυσικα αυτη ειναι η δικη μου αποψη.:)
 
Άποψη και θέση μου είναι ότι πρέπει ο κάθε εκτροφέας πρέπει να μεταφέρει τις γνώσεις και τις εμπειρίες του, μικρές ή μεγάλες, σε όποιον ζητήσει τη βοήθειά του. Έτσι λειτουργώ τουλάχιστον εγώ. Ο καθένας από ΄κεί και πέρα θα κρίνει αν αυτό που ακούει είναι σωστό ή εφικτό.
Οφείλω όμως να διευκρινήσω ότι δεν θέλω σε καμία περίπτωση να κάνω, εσκεμένα ή όχι, το "φερέφωνο" κανενός.
Φιλικά.
 
Να πω και γω. Ρε παιδια υπαρχουν και spray που δεν μυριζουν για τις ψειρες, εγω τετοιο χρησιμοποιω και δεν εχω κανενα προβλημα.
 
Πιστευω οτι η εμφανιση της ψειρας δεν εχει να κανει μονο με την υγιεινη του χωρου και των κλουβιων. Παιζει ρολο και ο γενικοτερος χωρος που βρισκονται τα πουλια. Δηλαδη αν εχουμε τα κλουβια κοντα σε δεντρα η μεσα σε κηπους υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να κανει εμφανιση η ψειρα. Μεχρι στιγμης δοξα το θεο δεν ειχα προβληματα με ψειρες.Αλλα τα πουλια βρισκονται στο μπαλκονι και δεν εχω κοντα δεντρα.Βεβαι 2 φορες το μηνα τουλαχιστον ψεκαζω με repeli η pinex
 
Back
Top