Αναπαραγωγή Νεκρά πουλάκια στο αυγό, 16η μερα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pap
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pap

PB Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2012
Μηνύματα
411
Πόλη
Αθήνα
στραβα ξεκινησαμε,16η μερα και ιδου τα αποτελεσματα.. Κριμα

rsz_dsc_0332.webp rsz_dsc_0333.webp rsz_dsc_0338.webp rsz_dsc_0341.webp rsz_dsc_0344.webp
 
Παναγιωτη κριμα... Σου ευχομαι στα επομενα να μην εχεις αυτη την ατυχια... Μηπως ξερεις το εφταιξε; ☹
 
Δεν φαίνεται να έχουν κάποια έλλειψη βιταμινών ή άλλων στοιχείων. Εσυ θα έχεις καλύτερη εικόνα. Ρήξε μια ματιά, μήπως σε βοηθήσει να βγάλεις ένα συμπέρασμα.

Έμβρυα που χάνονται
 
τι ηταν αυτο βρε παναγιωτη κριμα
αυτα ειναι ετοιμα πουλια και δεν βγηκε κανενα;
 
Κρίμα μην στεναχωριέσαι, η άνοιξη μπροστά μας είναι. Σκέψου τι μπορεί να συνέβη και ξαναπροσπάθησε. Εύχομαι την επόμενη με επιτυχία!
 
Κριμα ρε Πανο, μηπως τρομαξε η καναρα το βραδυ και πεταχτηκε απο τη φωλια για πολλες ωρες και κρυωσαν, τι αλλο να σκεφτουμε, ελπιζω στην επομενη γεννα να σου πανε ολα καλα
 
Κατ αρχήν λυπάμαι πολύ... Αν και οι αποτυχίες μας κάνουν πιο έμπειρους... Δυστυχώς!
Δεν θα αναφερθώ σε πιθανά παθολογικά αίτια γιατί είναι άλλοι εδώ που ξέρουν πολύ περισσότερα πράγματα από εμένα.
Όμως επειδή ασχολούμαι χρόνια και μου έχουν τύχει διάφορα...
Μιά πιθανή αιτία μπορεί να είναι ότι τα αυγά πάγωσαν!
Αυτό μπορεί να συμβεί αν κατά την διάρκεια της νύχτας ένας έντονος κραδασμός (πχ ένας σεισμός ή ο κραδασμός από ένα βαρύ όχημα) ή ένας δυνατός θόρυβος ( πχ βεγγαλικά ή ακόμα και μιά πόρτα που θα χτυπήσει από τον αέρα) τρομάξει την κλώσα και πεταχτεί πανικόβλητη από την φωλιά! Στην περίπτωση που δεν υπάρχει κάποιο φως ώστε να βλέπει και να επιστρέψει στην φωλιά... Τα έμβρυα θα παγώσουν και θα ψοφήσουν. Στο αναφέρω επειδή έχω χάσει πουλιά από αυτή την αιτία...
Ένα φως με χρονοδιακόπτη και είμαι πια ήσυχος!


ΥΓ. Ο Πάνος με πρόλαβε όσο έγραφα!
 
Εννοείς φωτάκι νυχτός Δημήτρη για να μην υπάρχει απόλυτο σκοτάδι;
Μαρία μου έχω σε κάθε χώρο που έχω πουλιά λάμπα οικονομίας 9W.
Και όχι μόνο την περίοδο που έχω κλώσες αλλά όλο τον χρόνο! Και για να γίνει κατανοητό εκτός από πουλιά που έχω χάσει μέσα στο αυγό... Είχα γενικότερο πρόβλημα. Συχνά πυκνά για τους λόγους που ανέφερα έβρισκα τα πουλιά μου ξεφτεριασμένα! Αν τρομάξει ένα πουλί και αρχίσει να "χτυπιέται " στο σκοτάδι τρομάζουν όλα και δημιουργείται πανικός... φώς την νύχτα και ησύχασα!
Μην ξεχνάς ότι εδώ κουνιόμαστε συχνά από σεισμούς...
είμαι στην δυτική Ελλάδα!:D
 
κριμα παιδια δε λετε τιποτα, πως να μη στεναχωριεσαι.. Ευχαριστώ παντως!
πανο και δημητρη υπαρχει λαμπα 2,5watt στο κεντρο του δωματιου. Μενει ανοιχτη 24ωρες το 24ωρο. Οποτε και να σηκωθηκε εβλεπε σιγουρα να γυρισει.υπαρχει και χρονοδιακοπτης εξτρα με λαμπα φθριου.. Ολα κομπλε!
το προβλημα ειναι οτι στο ενα αυγο το νεοσσο ειχε ανοιξει το σακο και στο αλλο οχι.συμφωνα με τα αρθρα που διαβασα αντιστοιχουν σε δυο διαφορετικους λογους οι νεκρωσεις.
κε. Μακη διαβασα το λινκ, απο βιταμινες πιστευω ειμαστε οκ, αλλοιωσεις δεν ειδα στο νεοσσο. Τωρα τι να πω! Τεσπα παμε για αλλα.
το μονο που μου παει στο μυαλο ειναι η ελλειψη υγρασιας, καθως ειμαστε σε κλειστο χωρο...
αλλα ποσο πια ρε βασιλη;
 
Eλα αυριο να σου δώσω κάτι να μετρήσουμε τι γίνεται με την υγρασία και βλέπουμε.
 
Back
Top