Αναπαραγωγή Νεκρα Εμβρυα

Ιωάννης

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαρ 2008
Μηνύματα
24
Πόλη
Λεμεσός
Γειά σε όλους,

Σήμερα το πρωί δύο απο τα πέντε αβγά ηταν ραγισμένα και περίμενα οτι θα βγούν τα πουλάκια. Ομως μεχρι τώρα (απόγευμα) τίποτα και ετσι ποφασισα να ανιλιξω τα αβγά με αποτέλεσμα να είναι νεκρά τα έμμβρυα. Το ένα ήταν μεγάλο πουλι στο δε άλλο μικρό. Εχει άλλα τρια αβγα; Μπορώ να κάνω κάτι; Φοβάμαι μήπως έχω το ίδιο αποτέλεσμα και άλλα νεκρα έμβρυα. Περίμενα να βγούν πριν δύο ημέρες οι νεοσοί και ανησυχώ. Το ζευγάρι αυτό μου έδωσε 4 πανέμορφα στην προηγούμενη γέννα που σημερα τα χώρισα απο τους γονείς. Ζουσαν στο ίδιο κλουβί αρμονικότατα με χόρισμα βέβαια.
Αναμένω τα φώτα σας😕
 
-Αν μπορείς και ελέγχεις την υγρασία του χώρου, προσπάθησε
να την φτάσεις στο 60%-65% ή και λίγο περισσότερο σήμερα το βράδυ.
Αν μιλάμε για εξωτερικό χώρο, με προσεκτικές κινήσεις,
σήκωσε την φωλιά και μ' ένα ψεκαστηράκι, ψέκασε το κάτω της μέρος.
Αν ο λόγος των απωλειών σου είναι η χαμηλή υγρασία, μ' αυτόν τον τρόπο θα βοηθήσεις την εκκόλαψη.
 
Ευχαριστώ παιδια για τις συμβουλές αλλα το θεμα είναι πως μπορω να καταλάβω αν ειναι ζωντανα στα αλλα αβγά τα εμβρυα;
 
θα δεις με την ωοσκοπηση, σου εχω βαλει link πιο πανω
και φυσικα μπορεις να ψαξεις σχετικα post που εχουν δημιουργηθει απο μελη που ειχαν το ιδιο προβλημα με εσενα και να δεις τι απαντησαν αλλα μελη που εχουν εμπειρια πανω στο συγκεκριμενο ζητημα και τους βοηθησαν...
 
Ευχαριστώ παιδια για τις συμβουλές αλλα το θεμα είναι πως μπορω να καταλάβω αν ειναι ζωντανα στα αλλα αβγά τα εμβρυα;

Tώρα υπομονή, σήμερα και αύριο, αν είναι ζωντανά,θα βγούνε.
 
Back
Top